دکتر مرتضی خیرآبادی؛ عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران:
ایران فارما؛ رویدادی که حد و مرز نمی شناسد

 

دکتر مرتضی خیرآبادی؛ عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران:
ایران فارما؛ رویدادی که حد و مرز نمی شناسد

 

 

دکتر غلامرضا اخوان فرید، عضو هیأت­مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران است. با او درباره وضعیت صنعت داروسازی ایران در سال جاری به گفت­وگو پرداختیم. او همچنین از آیین­نامه جدید سندیکا درباره ممنوعیت جایزه دادن شرکت­های تولیدکننده و توزیع­کننده به داروخانه­ها، گفت. دکتر اخوان فرید معتقد است، جایزه دادن هیچ کمکی به توسعه نمی­کند و این­طور نشان می­دهد که داروی تولید داخلی، بی­کیفیت است. او می­گوید بهتر است شرکت­ها، هزینه جایزه­ها را صرف تحقیقات و پژوهش کنند چون توسعه بدون پژوهش و فناوری، شدنی نیست. این گفت­وگو را در ادامه بخوانید.

 

  • به عقیده شما مشکلات صنعت داروسازی تا چه میزان از تحریم ­ها نشأت گرفته است؟

فکر می­کنم این موضوع از دو دیدگاه قابل بررسی است. اگرچه تحریم­های ظالمانه دولت آمریکا علیه کشور ما، سبب شد از نظر اقتصادی آسیب­های فراوانی ببینیم اما مزیت­هایی را نیز به همراه داشت. یکی از این مزیت­ها، این بود که واحدهای تولیدی، کارآفرینان، پژوهشگران و محققان، همت مضاعف کردند و در جهت رفع کمبودها، گام­های ارزشمندی برداشتند.

خوشبختانه در صنعت داروسازی ایران، اتفاق­های مثبتی رخ داده است تا جایی­که توانستیم تا حدود زیادی جلوی واردات داروهایی که مشابه تولید داخل بودند را بگیریم. سازمان غذا و دارو همیشه نگران این موضوع بود اما امروز با تلاش­های فراوانی که در میان تولیدکنندگان داخلی صورت گرفته، دیگر این نگرانی وجود ندارد. امسال، سال رونق تولید است و من یقین دارم واحدهای داروسازی کشور، مصمم­تر از سال پیش فعالیت خواهند کرد و به­رغم مشکلاتی که وجود دارد، کمبودها را جبران می­کنند.

 

  • ارتباط ­های درون صنفی صنعت داروسازی را چگونه ارزیابی می­کنید؟

با حضور سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به­عنوان یک سازمان تنظیم­کننده، شرکت­ها و نهادها و حلقه­های مرتبط با صنعت دارو، به خوبی با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر رونقی نیز در صنعت داروسازی مشاهده می­شود، به­دلیل ارتباط مناسبی است که حلقه­های مختلف صنعت با یکدیگر دارند. بخش­های مختلف صنعت داروسازی باید با یکدیگر در ارتباطی مستمر و پایدار به سر ببرند.

اگر یک شرکت تولیدکننده با پزشک، داروساز و بیمار در ارتباط نباشد، نمی­تواند متوجه شود فرآورده­ای که تولید می­کند تا چه حد با کیفیت است. ذی­نفعان شرکت­های تولیدکننده در درجه اول، پزشکان هستند چون آن­ها هستند که دارو را برای بیمار تجویز می­کنند. آن­ها باید متقاعد شوند که داروی ایرانی با کیفیت است.

شرکت­های داروسازی چند کار را باید در اولویت قرار دهند. اول اینکه همواره دارای نوآوری باشند و سعی کنند به جای اینکه سهم بیشتری از بازار را با جایزه دادن به­دست آورند، واحدهای خود را مجهز به R & D کنند و روی داروهایی با مولکول­های جدید کار کنند. این موضوع سبب می­شود که بار علمی محققانشان افزایش پیدا کند و راه توسعه واقعی را پیدا کنند. به نظر من توسعه بدون پژوهش و فناوری شدنی نیست.

 

  • در مورد آیین­ نامه جدید سندیکا در مورد ممنوعیت جایزه دادن شرکت­ های داروسازی به داروخانه ­ها بگویید.

طی محاسبات و بررسی­هایی که به­عمل آمده، شرکت­های داروسازی در سال 1395 و 1396 بیش از هزار و سیصد میلیارد تومان، جایزه     داده­اند. این پول تقریبا معادل سودی بوده است که شرکت­های داروسازی به­دست آورده­اند. اگر این هزینه­ها کم شود، می­تواند صرف توسعه صنعت داروسازی شود. جوایز، اول از همه اثرات مخربی در جامعه پزشکان، داروسازان و بیماران خواهد داشت. چراکه مصرف­کنندگان، داروخانه­ها و حتی پزشکان، ممکن است این تصور را داشته باشند که دارو، کیفیت لازم را نداشته که تولیدکننده مجبور شده برای فروش آن اقدام به دادن جایزه کند.

اگر ما سیاستی را درباره کنترل جوایز مد نظر قرار ندهیم، ممکن است به سال­های گذشته برگردیم. ما باید به سمتی حرکت کنیم که بتوانیم یک صنعت مترقی، پویا، با کیفیت و به­روز داشته باشیم. بنابراین ما در کمیته نظارت بر بازار سندیکا، عملکرد شرکت­های داروسازی را رصد می­کنیم. از طریق بازرس­های شرکت­های پخش و تولیدکننده­ها می­توانیم کنترل مناسبی روی این حوزه داشته باشیم. امیدواریم حرکت کشور طوری باشد که بتوانیم هر چه زودتر در حذف تحریم­ها و برطرف ساختن مشکلاتی که در خصوص تامین ارز و کمبود نقدینگی وجود دارد، موفق باشیم. امیدواریم شرایطی پدید آید که شرکت­های داروسازی مجبور به خودزنی و جایزه دادن نشوند.

 

  • نمایشگاه دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) را چگونه ارزیابی می­ کنید؟

ایران فارما، نمایشگاهی است که به واقع با شکوه برگزار می­شود و واحدهای تولید با علاقه خاصی در این رویداد مشارکت می­کنند. بدون شک انتظارات بزرگی می­توان از این رویداد داشت اما بیشتر از هر چیزی، امیدوارم بُعد فرامرزی ایران فارما بیشتر از گذشته باشد. به نحوی که بتوانیم این نمایشگاه را به کشورهای همجوار طوری معرفی کنیم که حضور صادرکننده­های فرآورده­های دارویی و خریداران دارو در ایران، بیشتر و پر رنگ­تر شود. به عقیده من با این نگاه برون مرزی، می­توانیم بهره­برداری بیشتری از این نمایشگاه داشته باشیم. انتظار دیگری هم داریم. اینکه خانواده دارویی ایران، فراتر از تولیدکننده­های داروها، در این رویداد مشارکت کنند. صنایع بسته­بندی، فعالان مواد اولیه و     حلقه­های دیگر صنعت داروسازی نیز باید در این نمایشگاه حضور داشته باشند تا هر روز به وسعت این رویداد افزوده شود.

 

 

برچسب:

دانشجویان باید خودشان به فکر خودشان باشند!

برچسب:

جایگاه پیشگیری در نظام سلامت پررنگ نیست

برچسب:

انتخاب و استفاده مکمل‌ها دچار افراط و تفریط شده!

برندهای خوب مکمل و تولیدکنندگان مطرح را نمی‌شناسیم!

بازار فرآورده­ های گیاهی، ارزآورترين و اشتغال‌زاترين

برچسب:

ایران فارمای جهانی و کمک به وجه اقتصادی طلای سبز ایرانی

برچسب:

دنیا به سوی داروی گیاهی پیش می‌رود

برچسب:

هفتمین دوره، زمانی برای دیدن زنجیره کامل تولید تا مصرف

برچسب:

 اهمیت اقتصاد فرآورده­های گیاهی در طلای سبز هفتم

برچسب:

ایران فارما حامی بزرگترین نمایشگاه کتاب­‌های علوم پزشکی

برچسب:

ایران فارما محل آشتی صنعت و رسانه

برچسب:

 ناشران تخصصی بیشتر در ایران فارما 2018

برچسب:

باور به داروی ایرانی را تقویت کنیم

برچسب:

ایران وت، حامی تولید ملی و نمود خودباوری

برچسب:

علوم مهندسی بیش از 50 درصد صنعت داروسازی است

برچسب:

 حمایت از تجهیزات داروسازی، ارتقاء در صنعت داروسازی

مرگ، پنهان در پشت رنگ

بازار مکمل، بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری

تأثیر برجام بر کیفیت و قیمت مکمل‌ها

ناشران و کتب پزشکی نظام‌مند می شوند

برچسب:

مکمل‌های ورزشی؛ لزوم بازنگری سریع، صریح و صحیح

وجه تمایز دوره ششم، کنترل کیفیت و پایش کارایی سلامت مکمل‌ها

 دارو بود،نزدیک هم بود اما در دسترس نبود!

برچسب:

توسعه بازار ،اعتماد به داروی ایرانی،پرداخت معوقات

قانون دارویی مشکل ندارد، اجرا مشکل دارد

برچسب:

میراث فرهنگی طب ایرانی

برچسب:

نبود قانون؛ بزرگ‌ترین چالش صنعت داروسازی کشور

برچسب:

اصفهان فارما؛ پل بین دانشگاه، صنعت و تجارت

جهان به سمت بازگشت به طبیعت است

 

تداوم همايش طلاي سبز، راهي براي پيشرفت

جای خالی آمارهای دقیق برای سهم بازار گیاهان دارویی

برچسب:

کلاف سردرگم مطلبات تولیدکنندگان دارو ارایه خدمات را با مشکل مواجه کرده است

برچسب:

رشد و توسعه صنايع توليدي؛ مهمترین رسالت سندیکا

برچسب:

در گفت‌و‌گو با دکتر خانوی:

نگاه شعارگونه نباید به گیاهان دارویی داشت

برچسب:

دکتر رستمیان رئیس کنگره

گفت‌و‌گو با دو نفر از فعالان صنعت داروسازی

از اجرای واقعی خصوصی‌سازی تا بازنگری در نحوه قیمت‌گذاری

گفت‌و‌گو با دکتر عبداللهی‌اصل

صنعتگران خاموش در بازار غیررقابتی سلامت

دکتر رضایی- کنگره خودمراقبتی

به نظر شما چه اشخاصی وظیفه آموزش خودمراقبتی به مردم را باید برعهده بگیرند؟

گفتگو با دکتر-سیدرضا-رئیس-کرمی

دکتر سیدرضا رئیس کرمی  دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، فوق تخصص روماتولوژی کودکان، دبیر هیئت‌ برد روماتولوژی کودکان کشور و رئیس بخش کودکان بیمارستان امام خمینی

گفت‌و‌گو با دکتر جمشید سلام‌زاده

عرصه صنعت تفاوت‌های زیادی با دانشگاه دارد

دکتر جمشید سلام‌زاده استاد دانشکده داروسازی شهید بهشتی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و  داروساز منتخب تهران در هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی است. ماهنامه غذا و دارو به مناسبت روز داروساز به گفت و گو با این فعال صنعت داروسازی پرداخته است تا از نقطه نظرات ایشان درباره وضعیت فعلی صنعت و آینده آن بهره‌مند شود. متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

برچسب:

ثباتی  پرستار بیمارستان امام خمینی و مربی دانشکده پرستاری

به نظر من خودمراقبتی از زمان تشکیل جنین شروع و تا لحظه مرگ ادامه می‌یابد. مهمترین قسمت خودمراقبتی پیشگیری است و این مهم با آموزش‌های مناسب انجام می‌پذیرد. به هنگام تشخیص بیماری و شروع درمان نیز به آموزش خودمراقبتی در سطوح بالاتر نیاز است.

گفت‌و‌گو با دکتر جمشیدی

با سلامت شوخی نکنیم

دکتر امیرحسین جمشیدی مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو است. او در گفت‌و‌گو با خبرنگار ماهنامه غذا و دارو ضمن انتقاد از هجمه‌های اخیری که علیه صنعت داروسازی کشور وارد شده است، تاکید کرد سلامت مردم موضوعی نیست که به واسطه آن بخواهیم مردم را دلسرد و از فرصت سواستفاده کنیم.

گفت‌و‌گو با دکتر حسینی

همایش‌طلای سبز ارتباط‌دهنده متخصصان و صنعت‌گران است

دکتر هدایت حسینی دارای مدرک دکترای بهداشت مواد غذایی و عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشکدة تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی است و در حال حاضر به‌عنوان مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی فعالیت می‌کند. با وی در خلال سومین همایش ملی طلای سبز گفت‌و‌گویی اختصاصی انجام داده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26