گفت‌و‌گو با دکتر جمشیدی

با سلامت شوخی نکنیم

دکتر امیرحسین جمشیدی مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو است. او در گفت‌و‌گو با خبرنگار ماهنامه غذا و دارو ضمن انتقاد از هجمه‌های اخیری که علیه صنعت داروسازی کشور وارد شده است، تاکید کرد سلامت مردم موضوعی نیست که به واسطه آن بخواهیم مردم را دلسرد و از فرصت سواستفاده کنیم.

*درباره هجمه‌هاي اخيري كه به صنايع داروسازي و به ویژه سازمان غذا و دارو، وارد مي‌شوند چه نظری داريد؟

با توجه به مدت زمان زيادي كه در سازمان غذا و دارو مشغول به فعاليت هستم، موارد زيادي در خاطرم هست، موارد زيادي در ذهنم كاملا نقش بسته است. اين‌كه در چه جايگاهي بوديم و به چه جايگاهي رسيديم. در حوزه كاري خودم صحبت مي‌كنم، در حوزه كاري ما، فعاليتي كه در بين سال‌هاي 92 تا 96 صورت گرفته است 1.4 برابر كل نتايجي است كه در سال‌هاي پيش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حوزه داروهاي سنتي و طبيعي انجام داد.

يعني ما سال 92 در حدود 1300 فرآورده داشتيم،  الان 3200 مورد فرآورده وجود دارد. با يك حساب ساده متوجه حجم و عمق كار خواهيد شد. در ساير حوز‌ه‌ها هم به همين منوال بوده است. اگر بخواهم به عنوان يك مصرف‌كننده دارو در نظر بگيرم، اين مصرف‌كننده در خاطرش هست كه سال 92 با كمبود كليدينيوم سي كه دارويی خيلي معمولي به‌شمار می‌رود، مواجه بوده است. شايد شرايط من شرايط متفاوتي است زيرا در دو دوره پيش هم در سازمان غذا و دارو فعاليت مي‌كردم.

همه ما در سازمان، كار مردانه‌اي انجام مي‌دهيم پس در ارتباط با سلامت مردم شوخي نكنيم. مردم را در ارتباط با سلامت‌شان دچار استرس يا حداقل دچار تنش فكري نكنيم زيرا هيچ‌كسي نمي‌خواهد مريض شود. مريض شدن و هزينه‌اي كه مردم براي مريض شدن متقبل مي‌شوند، هزينه‌اي است كه هيچ‌كس با طيب خاطر انجام نمي‌دهد، به دليل اين‌كه علاقه‌اي به مريض شدن نداشته است. درست است كه افراد براي سفر و گشت و گذار يا خريد لباس جديد هزينه‌هايي مي‌كنند و با طيب خاطر هم اين هزينه را انجام مي‌دهند كه شايد با صرف هزينه كمتر هم مي‌توانست خريد كند اما با كمال ميل آن هزينه صورت گرفته است. درباره بيماري اين چنين نيست.

بنابراين اصلا مردانگي نيست كه برای سلامت؛ فكر مردم، ذهن مردم و كساني كه در اين زمينه‌ها كار كرده‌اند چالش ایجاد کنیم. نمي‌خواهم از كسي انتقاد كنم و اگر بخواهم از افراد پيش از خودم انتقاد كنم اول بايد از خود انتقاد كنم. درباره فرآورده‌هاي طبيعي و سنتي ركورد خود را شكسته‌ايم. ما همان افراديم. چه تغييراتي باعث اين تحول شد؟ مديريت تغيير كرده است. نوع ديد تغيير كرد. فضاي كار براي افراد به وجود مي‌آيد و فضاي باز ايجاد مي‌شود و اجازه تحرك در اين فضا داده مي‌شود.

بعضي وقت‌ها در فضاهاي مديريتي اين چنين محيطي ايجاد مي‌شود و شما مي‌توانيد به وسعت بودنتان بدويد. من فكر مي‌كنم كه تبعات اين كار خستگي است كه به تن فعالان مي‌ماند. به‌واقع اگر فكر مردم نبود و  احساس اين‌كه افرادي هستند که به خدمات ما وابسته هستند، از فردا  سركار نمي‌آمديم. اين خستگي باعث مي‌شود كه نتوانيم كار كنيم.

با راه‌اندازي سامانه حامي در حوزه فرآورده‌هاي طبيعي بسياري از مشكلات مرتفع شد. فرآورده‌هايي هستند كه تا 4 سال پيش كمبودش احساس مي‌شد و مردم براي تهيه اين فرآورده‌ها مجبور به سفر تا تهران بودند، در صف‌هاي طولانی انتظار مي‌كشيدند، بعد از انتظار طولاني، فرآورده را به علت كمبود دريافت نمي‌كردند و مجبور به بازگشت به شهرشان می‌شدند. هميشه دائم‌السفر بودند در عين حال بخش زيادي از فرآورده‌ها از كشور خارج مي‌شد. تقسيم‌بندي درست صورت نمي‌گرفت.

با اين سامانه ما هم ميزان خريدمان پايين آمده است يعني مسیر چيزهايي که به‌صورت غير قانوني انتقال پيدا مي‌كرد را بستيم، اما براي اولين بار در اين دولت و در تاريخ دارويي‌مان و در تاريخ سازمان غذا و دارو نسخه الكترونيك داديم. تا كنون درحدود 36000 نسخه الكترونيك داریم؛ این موضوع یک زمانی براي ما آرزو بوده است. براي هر كسي كه در حوزه سلامت فعاليت مي‌كند، نسخه الكترونيك آرزوست. در حال حاضر ما فرآورده‌هاي متابوليك را درب منزل افراد پست مي‌كنيم. در هر روستايي كه باشند پستچي در عرض 72 ساعت تحويل را انجام مي‌دهد. تمام اين تلاش‌ها فقط براي اين است كه خانواده حس كند كسي هست كه به آن‌ها فكر مي‌كند و اگر فكرهاي اين چنيني نباشد خستگي به تن آدم مي‌ماند.

*به نظر شما اين رويكردها برنامه‌ريزي شده و سازمان‌دهي شده هستند؟

ما بلد نيستيم. ما سياست‌مدار نيستيم. من هم بلد نيستم. من فقط آموزش ديده‌ام كار فرآورده سلامت انجام بدهم. من بلد هستم در زمينه سلامت فكر كنم، تلاش كنم و در همين زمينه كاري بكنم. در مورد اینکه این رویکرد‌ها برنامه‌ریزی شده است یا نه بايد از افرادي كه علم سياسي دارند بپرسيد تا تحليل بكنند، اما نميتوانم كتمان بكنم به عنوان يك عوام در اين زمينه به نظرم كاملا سامان‌دهي شده است. وقتي ما 4 سال فقط تلاش مي‌كنيم براي آن‌كه فرآورده‌اي با پست زير 72 ساعت به منزل افراد برسد چرا اين تلاش‌ها ديده نمي‌شود. موارد فراواني وجود داشته است، برای نمونه در فرآيند تهيه فرآورده، يكي از والدين بيمار در راه سفر به تهران تصادف كرد و فوت شد. درحال حاضر يك مادر تنها با فرزند بيمارش كه بايد از او هم نگهداري بكند بي‌سرپرست مانده است. چرا؟ براي تهيه فرآورده. من اين موضوع را مي‌فهمم. چرا بايد افراد طوري صحبت بكنند تا مردم را دلسرد بكنند. اين مردانگي نيست؛ فقط خواهش مي‌كنم با سلامت شوخي نكنيم.

*به عقیده شما برای رفع مشکلات نقدینگی شرکت‌های داروسازی، چه اقداماتی باید در دولت دوازدهم صورت بگیرد؟

آن چيزي كه به‌ویژه در حوزه دارو به ارث رسيد آشفته بود. زماني هست که شما در چند جبهه بايد بجنگي، هم در جبهه توسعه صنعت، هم در زمينه توسعه فناوري و توليد دانش فني و هم در جبهه كمبودها. وقتي مجبور به جنگ در چند جبهه هستي شرايط به شدت سخت مي‌شود، اما به نظر من در حوزه سلامت دولت يازدهم كارنامه‌اش كاملا قابل قبول بوده است. خيلي هم دير طرح تحول سلامت شروع شده است، البته اين را هم بايد بگویم، هم كمپاني‌هاي ما، هم كارخانجات ما و هم گروه‌هاي درماني ما و هم بخش‌هاي دارويي، همه اين‌ها از خودشان مايه گذاشتند. هم‌اکنون يك سري تعهدات انجام نشده و يك سري دريافتي‌ها تاخير پيدا كرده است. علاوه بر اين، شما بايد از مردم هم بپرسيد. وقتي از مردم مي‌پرسيد رضايت مردم مشخص است و همين ما را دلگرم مي‌كند.

* به عنوان سوال آخر برگزاری نمایشگاه دارو و صنایع وابسته (ایران‌فارما) را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اميدوارم فعاليت اين نمايشگاه گسترده‌تر و گسترده‌تر شود. پيامبر مي‌فرمايد: «علم را ياد بگيريد حتي اگر در چين باشد». قرار نيست كه ما همه علوم را در ایران داشته باشيم. ما بايد علم و دانش فني را داخل كشور وارد كنيم. بايد صنايع ما ببينند، ياد بگيرند و اجرا بكنند. بهترين نكته اين است كه ما در كشور توليد بكنيم اما اگر دانش فني را نداريم بايد وارد كنيم. اين تعاملات، تعاملات غلطي نيست. حضور صنايع خارجي در نمايشگاه‌هاي ايراني هيچ مشكلي نيست. اين بحثِ دانش فني است و بايد علم را ياد گرفت. من فكر مي‌كنم وقتي فوتبال را ما ايجاد نكرديم استفاده از مربي خارجي هيچ ايرادي ندارد اما براي ما اصلا خوب نيست كه مربي كشتي بگيريم. ما بايد مربي كشتي به تيم‌هاي خارجي بفرستيم، اما از مربي فوتبال دعوت كنيم زيرا ما فوتبال را ايجاد نكرديم. اگر در يك زمينه‌اي دانش فني وجود ندارد بايد به هر طریقي آن را وارد كنيم. نمي‌خواهم از واژه دزدي استفاده بكنم اما دانش فني را بايد وارد کرد، اما درباره داروي سنتي، خودمان دانش فني داريم و هيچ وقت واردات نمي‌كنيم، براي همين كمترين ميزان واردات فرآورده‌هاي طبيعي و صفر درصد داروي سنتي را داريم.

دکتر جمشیدی: صنایع دارویی ما ببینند، یاد بگیرند و اجرا کنند

دکتر امیرحسین جمشیدی مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، ایران‌فارما2017 را فرصتی برای آموزش صنایع دارویی ایران می‌داند. او می‌گوید: ما همه علوم را در ایران نداریم و اگر دانش فنی نداریم، باید وارد کنیم.

#ایران_فارما_2017

#آموزش

#دانش_فنی

#سازمان_غذا_و_دارو

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26