ثباتی  پرستار بیمارستان امام خمینی و مربی دانشکده پرستاری

به نظر من خودمراقبتی از زمان تشکیل جنین شروع و تا لحظه مرگ ادامه می‌یابد. مهمترین قسمت خودمراقبتی پیشگیری است و این مهم با آموزش‌های مناسب انجام می‌پذیرد. به هنگام تشخیص بیماری و شروع درمان نیز به آموزش خودمراقبتی در سطوح بالاتر نیاز است.

فرد برای شروع به یادگیری نیاز به انگیزه دارد و این انگیزه ممکن است از شروع بیماری یکی از اعضای خانواده به وجود آید. سیستم سلامت کشور موظف است که با نشان دادن سرانجام یک بیماری انگیزه را در افراد به وجود آورد و آموزش در خصوص آن بیماری را آغاز نماید.

با توجه به سخنرانی‌هایی که در کنگره شد پزشکان نمی‌توانند برای بیمار وقت بگذارند و ویزیت هر پزشک به طور میانگین کمتر از 10 دقیقه است که اگر بیمار 3 بار در سال نسبت به ویزیت خود اقدام نماید کمتر از 30 دقیقه می‎شود. ما سعی خود را می‌کنیم که در این زمان محدود کلید واژه‌های مناسب را به بیمار گفته و مراجعه کننده را تشویق به مطالعه در آن زمینه کنیم و به طور حتم از این طریق می‌توان بیمار را در پایبندی به درمان خود یاری رساند.

در بیمارستان امام خمینی تعداد زیادی بیمار سرطانی وجود دارد که تقریباً 30%  از انواع این سرطان‌ها را می‌توان با خودمراقبتی پیشگیری کرد که می‌توان به کنترل استفاده از مواد مخدر، الکل و سیگار و کاهش مصرف غذاهای چرب، افزودنی و فست فودها اشاره کرد.

بیمارانی که به علت این نوع بیماری جان خود را از دست می‌دهند می‌توانند با خود مراقبتی مرگ خود را به تعویق انداخته و طول عمر خود را افزایش دهند.

جناب ثباتی سال 1391 کتابی را با عنوان مراقبت‌های بهداشتی و ایمنی از جنین تا سالمندی تهیه و منتشر کرده‌اند که کتاب بسار مفید در زمینه خودمراقبتی است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26