گفتگو با دکتر-سیدرضا-رئیس-کرمی

دکتر سیدرضا رئیس کرمی  دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، فوق تخصص روماتولوژی کودکان، دبیر هیئت‌ برد روماتولوژی کودکان کشور و رئیس بخش کودکان بیمارستان امام خمینی

خودمراقبتی چه تمایزی با خوددرمانی دارد و اصول اولیه خودمراقبتی چیست؟

خودمراقبتی مبتنی بر آموزش صحیح و خوددرمانی مبتنی بر آموزش غلط است. در خودمراقبتی افراد بر اساس آموزش‌های درست در فعالیت‌ها و سبک زندگی خود روش‌هایی را  به کار می‌برند که منجر به پیشگیری از ایجاد انواع بیماری‌های عفونی و غیرعفونی می‌شود در حالی که در خوددرمانی براساس شنیده‌ها وصرفاً علائم ظاهری افراد اقدام به درمان می‌کنند که در اغلب موارد منجر به ضررهایی می‌شوند که بعضی از آنها اجتناب ناپذیر است.

آیا مردم از سواد خودمراقبتی برخوردار هستند؟

با توجه به دسترسی مردم به وسایل الکترونیک منابع مختلفی در دسترس عموم هست اما به دلیل تنوع زیاد این منابع در گروه‌های تخصصی و غیر تخصصی، افراد باعث سردرگمی می‌شوندو به نظر من باید بیمارستان‌های مرجع آموزشی، دانشگاه‌ها و در رأس همه وزارتخانه منابع اصیل و صحیح آموزشی را با زبان ساده در اختیار افراد جامعه قرار دهند تا مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کرده و ار آن بهره‌وری کنند. ماندگارترین آموزش زمانی است که شخص به آن نیاز دارد به طور مثال من باید برای بیماران خود که دارای بیماری مزمن هستند وقت بگذارم و عوارض دارو‌ها، شرایط و آینده بیماری و فعالیت‌های موثر جهت پیشگیری از پیشرفت بیماری را توضیح دهم. این توضیحات ممکن است به سبک حضوری ، بروشوری و یا به انتخاب خود بیمار باشد.

دانستن باید منجر به تغییر نگرش و بعد از آن تغییر رفتار شود و متاسفانه ما هنوز در تغییر نگرش ماندیم. تمام افراد جامعه می‌دانند بدون تحرک فیزیکی دچار مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند اما به هر دلیلی به آن عمل نمی‌کنند

طرح تحول

پکیج ویزیت بیمار باید از نظر هزینه، وقت و آموزش کامل باشد که متاسفانه در کشور ما اصلاً مناسب نیست و زمان بیمار کم و تعداد آن بالا است. دولت باید به این مسئله رسیدگی کرده و کنترل درآمد‌ها باید با اخذ مالیات باشد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26