دکتر رضایی- کنگره خودمراقبتی

به نظر شما چه اشخاصی وظیفه آموزش خودمراقبتی به مردم را باید برعهده بگیرند؟

به طور حتم آموزش در این زمینه نیاز به متخصصان در حوزه‌های مختلف مانند پزشکان متخصص، متخصص فلسفه و یا حتی متخصص در حوزه دین که بستگی دارد فرد با کدام حوزه همگن باشد.

درحال حاضر اخلاق در پزشکی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر به صورت آماری بررسی کنیم سطح اخلاق در پزشکی به اندازه سطح اخلاق در جامعه است که می‌توان به اخلاق در تجارت،صنعت و غیره اشاره کرد البته اخلاق در جامعه پزشکی به دلیل قرار داشتن در انزار عمومی و بالا بودن انتظارات اجتماعی از این جامعه دارای خود کنترلی بهتری نسبت به بقیه جوامع است.

چرا در پزشکی تأکید بر بیماری است تا بیمار؟

به نظر من این نگاه درست است و طب نوین باعث ایجاد این نگرش شده است. در طب قدیم بر بیمار تأکید بیشتری می‌شد  و نگرش بر این بود که دارو در مرحله‌ی آخر به بیمار تجویز می‌شود و ابتدا باید تغذیه و سبک زندگی بیمار بررسی شود و به اصطلاح بیان می‌کردند: بعضی از غذاها دارو هستند و بعضی از غذاها دارو. در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توان این رویکرد را تغییر داد. البته مردم به دلیل ارتباط برقرار کردن با منشاء گیاهی و دوری از عوامل شیمیایی نسبت به این قضیه بی‌اعتماد هستند.

در حال حاضر مردم به پزشکی نیاز دارند که برای آنها وقت بگذارد و با مراجه کنندگان به گپ و گفت بپردازد ولی متأسفانه به دلیل کمبود وقت ممکن است پزشکان عملکرد مناسب را نداشته باشند.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26