دکتر رستمیان رئیس کنگره

مبحث آموزش خودمراقبتی در دنیا یک مساله سازمان یافته است. در ایران در برخی بیمارستان‌ها و  در مورد برخی از بیماری‌های تخصصی فعالیت خوبی دیده می‌شود ولی محدود است. به نظر من باید سایتی وجود داشته باشد تا در این زمینه اطلاعات مفید و موثق با زبانی ساده در اختیار بیماران و حتی افراد سالم جهت پیشگیری از بیماری قرار گیرد. این اطلاعات باید از منابع علمی تهیه شود که این وظیفه برعهده پزشکان متخصص است و چه بهتر که این افراد در نویسندگی نیز مهارت داشته باشند. پزشکان فکر می‌کنند که باید به بیمار دستور دهند تا از خود مراقبت کنند در حالی که باید به سمتی برویم تا بیمار به دلخواه خود در این زمینه مشارکت کند. در ارزیابی‌های تحقیقاتی چنین افرادی دارای زندگی با کیفیت بهتری هستند و حتی هزینه‌های درمان و ویزیت آنها نسبت به سایر افراد کمتر است.

در این کنگره سایت آوای سلامت افتتاح شد که مباحث خودمراقبتی در آن بارگذاری شده است و قرار شد منابع تهیه شود و پس از تأیید انجمن‌های تخصصی در سایت بارگذاری شود. برای آموزش بیمار نیاز به تیمی متشکل از پزشکان و پرستاران هست. در زمان آموزش ممکن است بیمار نیاز به روانپزشک، روانشناس، روانکاو و یا حتی کارشناس تغذیه داشته باشد و آنها با استفاده از این سایت و منابع می‌توانند کمک شایانی به بیمار کنند. در برخی کشورها افراد تیم باید دارای certificate باشند یا به عبارتی دوره‌های آموزشی‌ لازم را دیده باشند زیرا آموزش دادن بیماران خود یک بحث فنی است.

متأسفانه در کشور بیشترین سرویس برای بیماران است و به صورت محدود برای سالم ماندن و خودمراقبتی تلاش می‌کنیم. اگر ما برای این مسئله به صورت جدی گام برداریم می‌توانیم منابع را حفظ کنیم و از این طریق می‌توانیم سهمی برای پیشگیری و آموزش و تحقیقات کاربردی در نظر بگیریم.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26