رشد و توسعه صنايع توليدي؛ مهمترین رسالت سندیکا

 

محمدرضا زرگرزاده عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در گفت و گویی اختصاصی با تاکید بر ارتقا و توسعه صنعت داروسازی کشور به عنوان رسالت سندیکا در همه دوره‌ها بیان کرد: سندیکا بدون مشارکت فکری و عملی اعضا نمی‌تواند به اهداف خود جامه عمل بپوشاند.

 

 

  • به عقیده شما در حال حاضر، مهم‌ترین اولویت صنعت داروسازی برای اجرا، شامل چه مواردی است؟

به نظر بنده مهم‌ترین اولویت‌های صنعت داروسازی برای اجرا شامل تدوين برنامه توسعه نظام دارويي كشور براي ميان مدت و بلندمدت، خروج از روزمرگي، آموزش در همه سطوح اجرايي شرکت‌ها، استقرار سیستم‌های مديريتي، توجه جدي به مستندسازي بر اساس نیازمندی‌های روز داروسازي، اصلاح ساختار مالي شرکت‌ها، لزوم توجه به تحقيق و توسعه و نه فقط فرمولاسیون است.

  • نقش سندیکا را در وضعیت فعلی صنعت داروسازی ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟ رسالت سندیکا در این دوره چیست و چه چشم‌انداز و اهدافی را باید دنبال کند؟

نقش و رسالت سنديكا در همه ادوار يكي است: رشد، ارتقا، توسعه و هماهنگي صنايع توليدي. شكل مأموريت آن در مقاطع مختلف با توجه به مسائل مبتلابه تغيير می‌کند. البته بايد توجه كرد كه اين سنديكاست كه اين وظایف را دارد و هیئت‌مدیره موظف است در راستاي اين وظایف گام بردارد. به عبارت دیگر هیئت‌مدیره نخواهد توانست بدون مشاركت فكري و عملي اعضا، توفيقي داشته باشد. به نظر بنده تدوين برنامه راهبردي صنعت داروسازي و توسعه آن، ايجاد فهم مشترك بين بخش توليدي و ناظر (مشخصاً دولت و وزارت بهداشت)، احقاق حقوق از دست رفته و ناديده گرفته‌شده صنايع توليدي، معرفي صنايع دارويي و اهميت آنها در خانواده صنايع و بدنه صنعتي كشور، ايجاد هم‌افزایی در بين صنايع با هدف كاهش هزینه‌های توليد و برقراري تعامل بين صنعت داروسازي با دو عنصر اصلي مرتبط در كشور يعني نظام سلامت و نظام صنعتي از اهم پیگیری‌ها و مسئولیت‌های سنديكاست.

  • به نظر شما، چگونه می‌توان زمینه‌های افزایش جذب سرمایه‌گذاری را در صنعت داروسازی، فراهم ساخت؟ سندیکا چگونه می‌تواند در این حوزه اثرگذار باشد؟

اين مشكل مبتلابه كل صنعت ماست. به نظرم کافی است ما از یک‌طرف دست و پاي تولیدکننده خودمان را با حذف بروكراسي زائد و بيجا باز بگذاريم و هر واحد ناظر فقط به حيطه مسئوليت خود بپردازد. از طرف ديگر براي سرمایه‌گذار چه خارجي و چه داخلي احترام و تكريم قائل باشيم و نگاه به سرمایه‌گذار منفي و انتقام گيرنده نباشد، مطمئناً اگر مزاحم دو طرف سرمايه پذير و سرمایه‌گذار نشويم به طرق مختلف و واهي، خود راه بگويدت كه چون بايد رفت! بی‌شک ما اولين سرمایه‌گذاری‌ها را و جلب سرمايه را در عالم خلقت تجربه نمی‌کنیم ، نيازي هم به اختراع دوباره چرخ نيست. کافی است چشم‌ها را بشوييم، واقعیت‌ها را ببينيم، صداقت داشته باشيم، از تصميمات جزیره‌ای پرهيز كنيم، منافع خرد و دم‌دستی ما را از منافع بلندمدت دور نكند، تنگ‌نظری و انحصارطلبي و قدرت‌نمایی هم در بخش‌های مختلف به حداقل برسد، نتيجه خواهيم گرفت. اين چيز بديع و نوظهوري نيست كه سخت باشد. سنديكا با برقراري تعاملات نزديك و تلاش براي مفاهمه بين بخشي و نشان دادن توان علمي و عملياتي صنايع دارويي می‌تواند زمينه را براي اين مهم فراهم آورد.

  • یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که سندیکا، در دوره پیش، پیگیر آن بود، شرایط پیوستن به WTO بود. به عقیده شما، صنعت داروسازی ایران، با توجه به شرایط فعلی، آمادگی ورود به بازارهای جهانی را دارد؟

در حال حاضر خير ، ولي اين موضوعي نيست كه صنايع دارويي ما نخواهند يا نتوانند به آن برسند. عزم ملي و تصميمات و سیاست‌های بالاسري بايد بخواهد و بتواند. بايد دانش ، فهم كامل و اراده‌ای در سیاست‌گذاران كلان صنعتي وجود داشته باشد كه اين مهم انجام شود. صنعت دارو بخشي از بدنه صنعتي كشور است كه البته در همه جاي دنيا استراتژيك تلقي می‌شود. البته با تظاهر و شعار اين مهم انجام نخواهد شد. بايد برنامه‌ای كلان به دور از سیاسی‌کاری در كشور وجود داشته باشد و صنايع دارويي هم متناسب با آن برنامه ، مسير ورود به بازار جهاني را ترسيم كنند. بدون شك با فكر و برنامه‌ریزی‌های جزیره‌ای، هيچ توفيق عملي حاصل نخواهد شد.

  • برون‌سپاری و تمرکز زدایی صنعت داروسازی از تهران تا چه میزان ضرورت دارد؟

ما در شهرستان‌ها توان صنعتي زيادي خصوصاً در تأمين نیازمندی‌های حمايتي صنايع تولیدکننده محصولات دارويي از جمله صنايع چاپ، بسته‌بندی، توليد اكسپيان‌ها و.... داریم. شناسايي و به‌کارگیری همه اين توانمندی‌های داخلي گمنام ، قطعاً ما را در توليد با هزينه كمتر و نيل به اهداف اقتصاد مقاومتي ياري خواهد كرد.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26