تداوم همايش طلاي سبز، راهي براي پيشرفت

همایش طلای سبز از جمله قدم­هایی است که در راه اعتلای شناخت و پیشرفت آگاهی مردم است و در گرد آوردن مردم، تولیدکننده­ها و دانشمندان این حوزه بسیار موثر بوده است. بنابراین می­توان گفت که برگزاری این همایش به طور مداوم در این حوزه اثر مثبتی داشته و روز به روز آگاهی مردم و جامعه را بیشتر می­کند. در نتیجه می­توان گفت این همایش به پیشرفت این صنعت و درمان مردم بسیار کمک کرده است.

دکتر محمود فلامرزیان، مدیرعامل یکی از شرکت‌های فعال در حوزه فراورده‌هاي طبيعي و عضو شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش طلای سبز است. وی در گفت­و­گو با نشریه غذا و دارو به بررسی جایگاه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی پرداخت. وي معتقد است که باور عمومی مردم به استفاده از گیاهان دارویی مهم‌ترین ثروت کشور است و باید نسبت به حفظ آن کوشید. در ادامه این گفت­و­گو را می­خوانید:

 

  • تعریف شما از صنعت گیاهان داروییوداروهای گیاهی چیست و تفاوتش با داروهای طب سنتی که در عطاری‌ها عرضه می‌شود چه می باشد؟

در طب سنتی و داروهای گیاهی که به صورت قدیمی در عطاری‌ها عرضه میشوند مقداری گیاه را گرفته و با آب دم کرده یا پماد به دست می‌آورند و به بیمار می‌دهند. اما صنعت گیاه درمانی ماده موثر همین گیاه را شناسایی و از طریق علمی استخراج می‌کندو آنها را به صورت مختلف دارویی مثل کپسول، قرص، شربت، پماد و غیره عرضه و توزیع می‌کند و بیمار می‌تواند با اطمینان آن را مصرف کند. لازم به ذکر است که تمامی داروها با مجوز و پروانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در صورت بروز مشکل وزارت بهداشت مرجع رسیدگی کننده خواهد بود.

  • اطلاعات متخصصین ما در زمینه گیاهان دارویی به چه میزانی است؟

ما از نظر فناوری تولید داروهای گیاهی از قوی‌ترین‌ها هستیم و از جمله کشورهایی هستیم که در این زمینه بسیار قوی عمل کرده‌ایم و حتی می‌توانیم دانش فنی تولید داروهای گیاهی را صادر کنیم.اطلاعات و دانسته‌های ما درباره همه گیاهان و خواص آنها کامل نیست و دانش کافی در مورد مبانی گیاهی و طب سنتی وجود ندارد. ما تا زمانی که اطلاعات کامل نداشته باشیم، نباید ادعاهای بیشتر از حد لازم را بیان کنیم و در مجموع مهمترین مشکل ما کمبود اطلاعات است.

 

  • به نظر شما، فراورده‌هاي طبیعی چه جایگاهی در سیستم درمان و نظام سلامت دارند؟

زمانی که می­خواهیم درباره گیاهان دارویی صحبت کنیم، باید به این مسئله توجه داشته باشیم که باور عمومی و اعتماد مردم به گیاهان دارویی و داروهای طبیعی، مهم­ترین ثروت این صنعت هستند. برای برداشت از این ثروت باید قدم­های اساسی برداشته شود و جایگاه آنها در سیستم درمانی تعریف شود. با این حال به عنوان اولین قدم باید فرآورده­های مناسب را تهیه کنیم. اطلاعات علمی لازم برای تولید این فرآورده­ها باید تامین شوند و پزشکان نیز باید متقاعد شوند که داروهای طبیعی دارای اثر درمانی مناسبی هستند. قدم بعدی آشنا کردن جامعه با این فرآورده­های طبیعی است. اگر بتوان مجموع این اقدامات علمی و فرهنگی را انجام داد، می­توان گفت راهی برای این صنعت تعریف و تشکیل شده است. بنابراین اقدامات جهشی را نمی­توان انجام داد بلکه باید با انجام فعالیت­هاي مداوم فرهنگی و علمی، به تدریج زمینه را برای این صنعت فراهم بیاوریم. همانطور که در سالیان گذشته نیز به تدریج توجه به فرآورده­های طبیعی بیشتر شده است. به نظر بنده با این روش می­توان سهم فرآورده­های طبیعی را در سیستم درمان و بهداشت کشور افزایش داد. به عنوان مثال در کشورهایی مانند هند و چین که مانند کشورمان تاریخچه قوی دارند، داروهای طبیعی بخش اعظمی از درمان را بر عهده دارد، در حالی که کشور ما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

  • چه کسی می­تواند داروهای طبیعی را تجویز کند؟

هر فردی که می­خواهد دارو تجویز کند، باید آموزش­های لازم را دیده و پزشک باشد. اگر افراد بدون داشتن اطلاعات کافی، اجازه تجویز دارو را داشته باشد، موجب ایجاد شرایطی می­شود که افراد سودجو از آن سواستفاده کنند. بنابراین بهترین کار این است که استانداردهایی در زمینه تعریف شود مانند درمان­های سنتی یا داروخانه‌‌های گیاهی درباره آن صحبت­هایی شده است. یکی از مشکلاتی که امروزه با آن درگیر هستیم، ادعای افرادی است که مدعی هستند که طب سنتی می­دانند و اطلاعات و دانش لازم را دارند، در حالی که اصلا چنین چیزی نیست و آنها به هیچ عنوان استاندارد­ها را رعایت نمی­کنند. در حال حاضر هر کسی می­تواند این ادعا را داشته باشد و ما هیچ معیاری برای سنجش آنها نداریم. در عطاری­ها ممکن است، افرادی حضور داشته باشند که اطلاعات کافی ندارند و حتی در برخی موارد آنها تنها عوام فریبی می­کنند. به همین دلیلی است که برای تشخیص این امر نیاز داریم تا سیستم آموزشی را تعریف کنیم که افرادی در این موقعیت قرار بگیرند که اطلاعات و دانش لازم را دارند و قوانین و استانداردها را رعایت می­کنند تا این کمبود در کشور دیگر احساس نشود.

  • در حال حاضر صنعت گیاهان دارویی با چه چالشی روبرو است؟

درحال حاضر در کشورمان گونه­های متفاوت و موثری وجود دارد اما آنچه مسئله است این است که برای درمان‌های عمومی نمی‌توان تنها به آنچه در طبیعت وجود دارد، بسنده کرد. بنابراین در این خصوص باید به فکر کشت، برداشت و میزان نیاز جامعه اندیشید تا بتوان به عنوان یک صنعت از آن استفاده کرد. در همین راستا است که نیاز داريم تا مطالعات کافی در این زمینه انجام شود و از طریق کشاورزی صنعتی، گیاهان مورد نیاز کشور را کشت دهیم. بعد از اینکه توانستیم نیازهای کشور را تامین کنیم، می‌توانیم داروهایی که از آنها تهیه کرده­ایم، صادر کنیم. در حال حاضر گیاهانی مانند زیره، رازیانه، زعفران و ... از کشور صادر می‌شوند با این حال ما اطلاعات کافی در خصوص این گیاهان و صادرات آنها باید داشته باشیم. گیاهان دیگری نیز هستند که می­توان از آنها دارو تولید کرد، در حالی که در حال حاضر ما از داروهای وارداتی آن استفاده می­کنیم. درست است که ما باید به فکر صادرات باشیم اما زمانی صادرات خوب است که ابتدا نیاز کشور را تامین کنیم. برای این کار لازم است که شناخت کافی از گیاهان و داروهای گیاهی داشته باشیم و قوانین مناسب برای این کار را رعایت کنیم.

  • در حال حاضر تولیدکنندگان و فعالان حوزه فراورده‌هاي طبيعي با چه چالش­هایی روبرو هستند؟

به طور کلی تولیدکنندگان هر کدام یک سری مشکلاتی دارند. کسانی که فرآورده­شان را به صورت دارو عرضه می­کنند، طبیعتا مشکل تهیه مواد اولیه و مشکلات قانونی و تشکیل پرونده­ها را دارند. همچنین در کشور ما هنوز حق تولیدکننده شناخته نشده است. به عبارت دیگر حق اختصاصی فردی که زحمت کشیده و خدمت یا کالایی را ارائه داده است، باید ثبت شود و حقوق آن حفظ شود. در حالی که در کشور ما فردی موفق است که بدون زحمت کاری را کپی کند و هیچ سازمانی هم در این زمینه وجود ندارد که بتاند این مسائل را به طور موثر بررسی کند. در حوزه عطاری­ها نیز، استانداردسازی آنها بسیار مهم است. همچنین در خصوص تولید گیاهان دارویی، زمانی که موسساتی برای تولید آنها تاسیس می­شوند، اگر نظارت­ها قوی باشد، آن زمان مطمئن خواهیم بود که فرآورده­ای که تولید شده است، استاندارد است و مواد موثره آن کافی است.

  • به نظر شما، برگزاری همایش­هایی مانند طلای سبز چقدر می­تواند برای صنعت موثر باشد؟

همایش طلای سبز از جمله قدم­هایی است که در راه اعتلای شناخت و پیشرفت آگاهی مردم است و در گرد آوردن مردم، تولیدکننده­ها و دانشمندان این حوزه بسیار موثر بوده است. بنابراین می­توان گفت که برگزاری این همایش به طور مداوم در این حوزه اثر مثبتی داشته و روز به روز آگاهی مردم و جامعه را بیشتر می­کند. در نتیجه می­توان گفت این همایش به پیشرفت این صنعت و درمان مردم بسیار کمک کرده است.

  • نظر شما در خصوص برگزاری ششمین دوره از همایش طلای سبز در استان اصفهان چیست؟ به نظر شما تا چه میزان برگزاری این همایش در استان­های دیگر می­تواند موثر باشد؟

طبعا زمانی که همایش در محلی برگزار می­شود، آن شهر و استان می­تواند توانمندی خود را نشان دهد. به نظر بنده اگر در نظر بگیریم که هر کدام از استان­ها توانایی خاص خود اعم از بعد صنعتی، کشاورزی و درمانی را دارند، با برگزاری این همایش­ها می‌توانند آنها را به جامعه بشناسانند. بنابراین گردش برگزاری همایش در استان­های مختلف کشور می­تواند طیف بیشتری را به جمع علاقمندان جلب کند.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26