اصفهان فارما؛ پل بین دانشگاه، صنعت و تجارت

در آستانه اولین نمایشگاه اصفهان فارما با دکتر علی‌اکبر ترک، رئیس کلینیک دارو و تجهیزات پزشکی مدیریت درمان استان اصفهان گفت‌وگویی داشتیم که طی آن ایشان ضمن بیان دیدگاه‌های خود درباره روند و تأثیرگذاری برگزاری نمایشگاه اصفهان فارما، به سؤالاتی پیرامون چالش‌های صنعت دارویی کشور،بحث صادرات،برندسازی دارو و همچنین مشکلات نقل‌وانتقال دارو در حوزه صادرات و ... هم پاسخ دادند.دکتر ترک همچنین به گسست پیوند بین دانشگاه و حوزه صنعت اشاره کردند و پایان‌نامه‌های به نگارش درآمده را به دلیل قطع این پیوند،پایان‌نامه‌هایی غیر هدفمند و غیر مناسب برای استفاده در حوزه صنعت و تجارت دانستند.

به نظر شما موفقیت اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعت دارو و صنایع وابسته اصفهان در گرو در نظر گرفتن چه مواردی است؟

نمایشگاه اصفهان فارما درصورتی‌که در راستای نیازهای بازار، تأمین و تدارکات این صنعت مؤثر عمل کند، حتماً به هدف‌های اصلی خود دست خواهد یافت.

شما به‌عنوان یکی از روسای کلینیک دارو و تجهیزات پزشکی از چنین رویدادی چه انتظاری دارید؟

انتظار می‌رود این نمایشگاه فرصت آشنایی صمیمانه بین فضای دانشگاهی، صنایع داروسازی و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را ایجاد کند. درباره اثربخشی داروهای جدید به مخاطبین اطلاعات لازم را بدهد و درباره مکانیسم‌های هزینه آگاهی‌رسانی کند تا از این طریق صنعت دارو ارتقا یابد. چراکه به نظر من بازدیدکنندگان باهدف آشنایی با تکنولوژی‌ها و مکانیسم‌های جدید دارویی از نمایشگاه بازدید می‌کنند و اگر چنین اطلاعاتی به آن‌ها داده شود حتما استقبال آنها در سال‌های بعدی بیشتر هم خواهد شد.البته یکی از نکات مثبت این نمایشگاه برگزاری سمینارهای تخصصصی است که تأثیرگذاری این رویداد را دو‌چندان می‌کند و مخاطب خاص خودش را هم دارد.

الان که در آستانه برگزاری نمایشگاه اصفهان فارما هستیم به نظر شما بزرگترین چالش پیش روی فعالین این حوزه چیست؟

طرح تحول نظام سلامت و مشکلات اقتصادی بر روند فعالیت شرکت‌های تولیدکننده دارو تأثیر داشته‌اند و این موضوع قابل‌چشم‌پوشی نیست و از بزرگ‌ترین چالش‌های امروز صنعت داروسازی در ایران محسوب می‌شود.

فعالیت شرکت‌ها و صنایع دارویی در اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نوع و کیفیت فعالیت این شرکت‌ها در حد قابل قبولی است. در همین زمان شرکت‌هایی مانند گل دارو، فارابی و امین در اصفهان فعال هستند و از تولیدکنندگان رده‌بالای دارو در سطح استان و کشور به شمار می‌آیند.

وضعیت صنعت دارو درزمینه صادرات را چگونه می‌بینید؟

در حال حاضر بیش از ۹۵درصد داروهای مورد استفاده مردم در داخل کشور تولید می‌شود، اما به‌رغم این اقدامات ارزشمند همچنان محصولات دارویی سهم چندانی در کالاهای صادراتی ندارد.

علت این موضع چیست؟آیا می‌توان برندسازی را یکی از این عوامل دانست؟

دقیقاً! یکی از علت‌های این مسئله عدم برندسازی توسط شرکت‌های دارویی است و اینکه شرکت‌های فعال در صنعت دارو در ایران مطالعات بالینی و هم ارزی درزمینه مقایسه داروهای ساخت داخل و نمونه‌های مرجع خارجی آنها انجام نمی‌دهند.همچنین تبلیغات صنایع دارویی ایران در خارج از کشور بسیار محدود و ضعیف است. قوانین دست و پاگیر و مشکلات بسته‌بندی، به‌ویژه حمل‌ونقل و کامل نبودن زنجیره انتقال هم از دیگر مشکلات این بخش است.

در زمینه انتقال دارو می‌توانید دقیق‌تر بگویید با چه مشکلاتی روبرو هستیم؟

انتقال دارو به خارج از کشور به هواپیماهای خاص و امکانات ویژه گمرکی نیاز دارد. درحالی‌که کمبود این موارد در ایران به‌وضوح احساس و دیده می‌شود. شرکت‌های بیوتکنولوژی دارویی ایران هم‌اینک محصولات خوبی با ریشه بیوتکنولوژیک تولید می‌کنند، اما امکانات انتقال به سایر کشورها برای آن‌ها به همین دلایل که گفتم وجود ندارد.

درزمینه فعالیت‌های دانشگاهی و همکاری این بخش با صنعت یکی از مواردی که مطرح می‌شده،پایان‌نامه‌هایی بوده که تهیه اما مورداستفاده قرار نمی‌گرفتند. به نظر شما علت چیست؟

متأسفانه موضوعات پایان‌نامه‌های دانشگاهی هدفمند نیست و در بسیاری موارد مناسب تجاری‌سازی نیستند.علت هم عدم وجود پل ارتباطی کارآمد بین صنعت و دانشگاه است که موجب می‌شود هر یک به‌صورت جزیره‌ای عمل کنند. درحالی‌که ضروری است دانشگاه‌ها تعامل نزدیک با واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های دارویی داشته باشند. این تعامل به‌ویژه در بحث انتخاب موضوعات پایان‌نامه‌ها بسیار ضرورت دارد. اگر موضوع پایان‌نامه و تحقیقات دانشکده‌های داروسازی در راستای صنعت دارو و مسائل بیمارستان‌ها باشد حتماً از آنها استفاده خواهد شد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26