توسعه بازار ،اعتماد به داروی ایرانی،پرداخت معوقات

 

نزدیک شدن به پایان سال همواره زمانی برای محاسبه همه آن مواردی است که از دست رفته و یا بدست آمده است.صنعت دارویی کشور در سال گذشته بیش از هر چیزی درگیر پرداخت معوقاتی بود که با تأخیرهای طولانی مواجهه شده بودند.معوقاتی که بخشی از آنها پرداخت و بخش دیگری شامل مرور زمان شد.ازاین‌رو وقتی صحبت از سال رفته و رویارویی با سال آینده به میان آمد؛ طبیعی بود که بسیاری از همین موضوع و امیدشان برای رفع این مشکلات در سال آینده بگویند.

توسعه بازار منطقه‌ای،جهانی و ایجاد فرهنگ مصرف داروی ایرانی و اعتماد به داروسازان ایرانی و محصولات داخلی از دیگر مواردی بود که در گفت‌وگویی که با فعالین این حوزه داشتیم؛ مطرح شد.

به داروی تولید ایران اعتماد کنیم

دکتر فریبرز معطر / استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو فرهنگستان علوم دارویی

برای سال جدید دارویی کشورمان، آرزو می‌کنم این باور در همه همکاران پزشک به وجود بیاید که ما تولید‌کننده داروهای باکیفیتی هستیم و آنها با اطمینان می‌توانند داروهای تولید داخل را تجویز کنند. چراکه امروز کشور ما در تولید دارو بسیار پیشرفته است و به‌جز برخی داروهای مکمل که وارد بازار می‌شوند، در زمینه‌های دیگر دارویی به خودکفایی رسیده‌ایم.

این در حالی است که به دلیل عدم شناخت کافی بعضی از پزشکان، شاهد نسخه و توصیه کردن داروهای خارجی به مراجعان‌ هستیم که بزرگترین صدمه به صنایع دارویی و خودکفایی را موجب می‌شود.

خود من تحصیلاتم را در آلمان انجام داده‌ام و به عینه دیده‌ام که امکان ندارد یک فرد آلمانی،داروی خارجی را به داروی تولید کشور خودش ترجیح بدهد چراکه اعتقاد قوی دارند، بهترین تولیدات در هر زمینه، محصول کشور خودشان است. ما هم باید با استفاده از اطلاع‌رسانی‌های درست، در حوزه مصرف داروی داخلی، فرهنگ‌سازی انجام بدهیم تا پزشکان ما بدانند داروهای گیاه و حتی شیمیایی تولیدشده در داخل کشور کاملاً قابل‌اعتماد و تجویز است.

***

قیمت داروی تولید داخل اصلاح شود

دکتر غلامحسین صادقیان/ رئیس انجمن داروسازان اصفهان

صنعت دارو از چرخه تولید تا عرضه گرفتار چالش‌هایی درزمینه نقدینگی است و این موضوع تبدیل به معضل بزرگی شده ‌است،در حالیکه هرگونه خلل در پروسه دارویی کشور می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.بنابراین این انتظار می‌رود که سیاست‌گذاران و مدیران اجرایی مرتبط در سال آینده به معنای واقعی فکری عاجل برای این صنعت کنند.

در همین راستا، اصلاح قیمت داروهای تولید داخل می‌تواند به صنعت دارویی کشور و نهایتاً به بحث نقدینگی و کیفیت دارو در کشور کمک بسیاری کند.

***

به بازارهای بزرگ جهانی بیاندیشیم

دکتر سید ابوالفضل اصلانی/ معاون غذا و داروی استان اصفهان

با توجه به وضعیت فعلی صنعت داروسازی کشور و بحث‌های زیادی که پیرامون آینده این صنعت وجود دارد،باید در نظر داشته باشیم، صنعت هميشه مي‌تواند وضعيت خوبي داشته باشد اما بخشي از آن به رفتارهاي درونی همان صنعت بستگي دارد. مدیران فعال صنعت داروسازی می‌دانند، صنعت استراتژیک داروسازی پتانسيل‌هاي فراوانی دارد و بنابراین نبايد خود را وابسته به بازارهاي ديگر كنیم، بلكه باید با شناسايي این ظرفیت‌ها، موجب شویم تا توانایی‌هایمان به منصه ظهور برسند.

از طرفی، كيفيت داروهاي توليد داخل بسيار خوب است و بايد با پيشبرد و بهبود راهی که رفته‌ایم محصولات توليدی‌مان را به خارج از مرزها صادر كنيم و با تكيه‌ بر اقتصاد برون‌گرا بازار بزرگ دارویی را بدست بیاوریم و تنها به جمعيت 80 ميليوني داخل بسنده نكنيم. فراموش نکنیم صنعت دارویی ما ظرفيت توليد در بازار 400 ميليوني منطقه را دارد؛ آگاهی از چنین جایگاهی و برنامه‌ریزی درست، بهبود کیفیت و اصلاح GMP شرکت‌ها، باعث می‌شود این گستره وسعت بیشتری هم پیدا کند و فعالین صنعت دارویی به بازارهای صادراتی سراسر دنیا ورود پیدا کنند و این دورنمایی است که برای سال آینده امیدواریم گام‌های اساسی در راهش برداشته شود.

***

مطالبات دارویی پرداخت شود

دکتر طاهره چنگیز/ رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان

با اقداماتي كه اخیراً توسط دولت صورت گرفته و پرداخت بخشی از مطالبات شرکت‌های دارویی از بيمه‌ها و همچنین قول‌ها و وعده‌های دیگری که در این زمینه داده‌شده است؛این امید می‌رود که در سال آینده ساير مطالبات هم به‌موقع پرداخت شود تا بتوانيم به پايداري نسبي در صنعت داروسازی برسیم؛ صنعتی که همواره به آن امیدوار بوده‌ایم و مسیر پرفراز و نشینی را با موفقیت طی‌کرده است.

***

امیدوار به تسویه حساب تا نيمه سال جديد هستیم

دکتر سید مجید هاشمی هفشجانی/ مدیر شرکت پخش هجرت اصفهان

صنعت داروسازی سير طبيعي خودش را طي مي‌كند اما موضوعی که در سال 96 به فعالان صنعت داروسازی کشور فشار وارد کرد و فعالان را در تگنا قرارداد، بحث نقدينگي به‌خصوص از جانب مراكز دولتي، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بيمارستان‌ها و شركت‌هاي بيمه بود.به نظر من سال آينده سال سختي خواهد بود ضمن آن‌كه خدماتمان را دريغ نخواهيم كرد فكر مي‌كنم با ادامه در همين روال در توليد و تهيه مواد اوليه و رساندن كالاهاي حياتي و خاص به بيمارستان‌ها و مراكز درماني با مشكل روبه‌رو خواهيم شد.

اعلام اخبار متعدد مبنی بر واریز کردن مبالغی از بدهی‌ها، هنوز شيب پرداخت‌ها كند است. به‌طور مثال اخیراً بيمه سلامت ‌مبالغي را پرداخت كرده است و منتظريم بيمه تأمین اجتماعي هم در طي روزهاي آينده پرداخت‌هایی داشته باشد تا بخشي از مطالبات شركت‌هاي صنعت پخش از سال 95 تسويه شود. بااین‌حال مطالبات سال 96 فعلاً در بحث اوراق خزانه است که درنهایت ممكن است تا نيمه سال جديد تسويه‌ها صورت بگيرد.

***

مشکلات صنعت دارویی حل شود

حسن ریاحی/ عضو هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران

با توجه به برگزاری جلسات متعدد با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ریاست سازمان غذا و دارو، فكر مي‌كنم جناب وزير کاملاً به شرايط و مسائل موجود در صنعت داروسازي واقف هستند و اميدواريم در حل مشكلات صنعت كوشا باشند تا صنعت بتواند با آرامش بيشتري به فعاليت خود ادامه دهد. همچنین امیدواریم با پرداخت نقدینگی، صنعت بتواند حالت طبیعی‌اش را پيدا كند.ضمن اینکه براي سرمايه‌گذاري و توسعه آينده بايد بودجه مخصوصي، اختصاص داده شود تا بتوان برای بازسازی‌ها هزینه کرد.بودجه‌ای که وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اختصاص آن خبر دادند و میزان آن را 2000 ميليارد اعلام کردند.

***

دارو در اولویت پرداخت‌ها باشد

دکتر حسام‌الدین شریف‌‌نیا/ عضو هیئت‌مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارویی ایران

حل مسائل معوقات از مهم‌ترین امیدواری‌های ما برای سال 1397 است. برای همین، انتظار داریم که تزریق پول به صنعت داروسازی با سرعت در سال جدید انجام شود.همچنین این پول در نظام سلامت اختصاصاً به بخش دارو داده شود و دارو در اولویت پرداخت‌ها باشد تا با حل مشکلات این حوزه بتوانیم به افق‌های دورتر توسعه بیاندیشیم.

***

سال 97 دارویی بهتر از سال 96 دارویی است

دکتر سید فرشاد حسینی شیرازی/رئیس مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

آینده صنعت دارو از این وجه که در پروتكل درماني قرار گرفته است؛چشم انداز بسيار خوبي دارد، زيرا افراد ياد مي‌گيرند از داروها بهتر استفاده كنند.همچنین با پیشرفت علم و تحقيقات و اكتشافات جدیدی که صورت می‌گیرد، انتظار مي‌رود سال 97 بهتر از سال جاری باشد.

اما درباره بخش دیگر این صنعت که شامل بازار عرضه و تقاضا می‌شود؛وضعیت به گونه‌دیگری است. در اين وضعيت ديگر دارو نه وجه علمي و نه وجه پروتكلي و درماني دارد، بلكه مانند هر کالای دیگری است که به صورت مستقيم متأثر از وضعيت اقتصادي كشور خواهد بود.كما اينكه وقتي در يك جامعه وضعيت اقتصادي مناسب نباشد مردم حتي اگر بيمار باشند، ترجيح مي‌دهند پول خود را صرف نيازهاي اساسي زندگي‌شان كنند.آنها از گرفتن دارو ابا مي‌كنند يا دوره مصرف را كامل نمي‌كنند. پس ناخودآگاه و چه بخواهیم و نخواهیم،وضعيت اقتصادي در اين‌جا حرف اول را می‌زند و حاکم است. بنابراین اگر وجه علمی و صنعتی وضعيت دارويي کشور را در نظر بگیریم؛ موقعیتمان خوب است و رو به پیشرفت هستیم اما اگر از منظر بستر جامعه بخواهيم به بررسی وضعیت دارویی کشور بپردازیم، کاملاً بايد این موضوع را در نظر داشت که وضعيت اقتصادي جامعه، می‌تواند بر سلامت شهروندان تأثیرگذار باشد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26