وجه تمایز دوره ششم، کنترل کیفیت و پایش کارایی سلامت مکمل‌ها

 

 بسیاری از انواع مکمل‌های غذایی در کشور تولید می‌شوند و از نظر کمیت تولید به حد قابل قبولی رسیده‌ایم اما اکنون زمان توجه به کیفیت و کارایی محصولات مکمل غذایی و رژیمی است.

دکتر هدایت حسینی، رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور و دبیر علمی ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، در گفت‌وگویی که با ایشان داشتیم؛ ضمن تأکید بر اینکه مکمل‌های غذایی و تغذیه‌ای تولید داخل، شرایط مطلوب کیفی و استانداردی را برای عرضه دارد؛ بر اهمیت تأسیس داروخانه‌های ورزشی اشاره داشتند و آن را ازجمله راه‌های مقابله و محدود کردن بازار عرضه غیررسمی مکمل‌های غذایی و ورزشی دانستند.

در ادامه پاسخ دبیر علمی ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی را در ارتباط با وضعیت مکمل‌های داخلی، ششمین دوره از همایش مکمل‌‌های غذایی و رژیمی و وجه تمایز این دوره و ... می‌خوانید.

وضعیت مکمل‌های تولید داخل را در حال حاضر ازنظر کیفی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وضعیت تولید مکمل‌های غذایی و تغذیه‌ای در کشور در شرایط مطلوبی است و از آنجایی هم که سال جاری، سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گرفته است؛ توجه بیشتر به تولید انواع محصولات مکمل‌های غذایی و رژیمی و مکمل‌های ورزشی ضروری است.

ازلحاظ داشتن شاخصه‌های استاندارد هم وضعیت مکمل‌های تولید داخل مطلوب است؟

بله. مکمل‌های غذایی تولید داخل از استانداردها و شرایط فنی و بهداشتی بسیار خوبی برای ارایه برخوردار هستند.

در آستانه برگزاری ششمین همایش مکمل‌‌های غذایی و رژیمی هستیم. نقش این رویداد را در این رابطه چگونه می‌بینید؟

هدف اصلی همایش مکمل‌‌های غذایی و رژیمی؛ تبادل‌نظر و انتقال اطلاعات علمی بین متخصصین و صاحب‌نظران و تولیدکنندگان است و این شرایط فراهم‌شده تا تولید مکمل‌های غذایی با ارایه بیشتر اطلاعات به تولیدکنندگان بیش از پیش بهبود یابد.

به عنوان دبیر علمی ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، همکاری مراکز آموزشی و پژوهشی را در این دوره چگونه دیده‌اید و چه دورنمایی برای آن متصور هستید؟

همکاری مراکز علمی و پژوهشی با همایش ششم بسیار خوب بوده است. کمیته علمی همگی از اساتید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هستند؛ ضمن آنکه سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان هم همکاری بسیار خوبی با این همایش دارند. امید است با نزدیک شدن ارتباط بین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و صنایع تولید مکمل‌های غذایی شرایط برای ارتقاء کیفیت مکمل‌ها فراهم شود. ضمن اینکه به نظر می‌رسد با توجه به ایجاد مراکز رشد و فناوری در دانشگاه‌ها و نیاز صنعت تولید مکمل‌های غذایی این همکاری علمی روزبه‌روز افزایش یابد.

تفاوت و وجه تمایز این دوره از همایش مکمل را به نسبت دوره‌های قبل بیش از همه در چه مواردی می‌دانید؟

مهم‌ترین جنبه تمایز ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی در این دوره، توجه به کنترل کیفیت و پایش کارایی سلامت مکمل‌های غذایی است. ازآنجاکه امروز ما بسیاری از انواع مکمل‌های غذایی را در کشور تولید می‌کنیم و ازنظر کمیت تولید به حد قابل قبولی رسیده‌ایم و اکنون زمان توجه به کیفیت و کارایی محصولات مکمل غذایی و رژیمی است. ازاین‌جهت در این دوره محور اصلی همایش تحت عنوان کنترل کیفیت و پایش کارایی سلامت تعیین‌شده است. ضمن آنکه سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی به عنوان یک بحث کاملاً تخصصی در طی برگزاری همایش برقرار است تا ورزشکاران حرفه‌ای کشور بتوانند از نظرات تخصصی صاحب‌نظران امر در این سمپوزیوم بهره‌برداری نمایند.

با توجه به اهمیت مکمل‌های ورزشی و فراگیر شدن آنها در محیط‌های ورزشی و همچنین مشکلاتی که در زمینه تجویز و مصرف آنها وجود دارد، در ششمین همایش مکمل‌ها تا چه حد و چگونه به این موضوع پرداخته‌شده است؟

با توجه به اهمیت و وسعت استفاده از مکمل‌های ورزشی و خطرات ناشی از سوءمصرف مکمل‌های ورزشی برای ورزشکاران و جوانان کشور، یک سمپوزیوم اختصاصی تحت عنوان مکمل‌های ورزشی در این همایش برگزار می‌شود تا ورزشکاران ملی و حرفه‌ای کشور بتوانند ضمن آگاهی و کسب اطلاعات علمی از کاربردهای صحیح مکمل‌های ورزشی سؤالات و نقطه نظرات خود را در این سمپوزیوم که با همکاری نزدیک فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود؛ مطرح نمایند.

با توجه به بحث‌هایی که پیرامون تأسیس داروخانه‌های ورزشی با هدف عرضه مکمل‌های سالم وجود دارد، به نظر شما آیا این اقدام عملی خواهد شد؟ ضمن اینکه تأسیس داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های سلامتی که وظیفه آنها فروش مکمل‌های قانونی در باشگاه‌های ورزشی است هم در این چند ماه اخیر از موضوعات مورد بحث بوده است.

در بسیاری از کشورها مکمل‌های ورزشی و تغذیه‌ای در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند و در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند؛ البته شرایط خاص کشورها و میزان مصرف را که متفاوت است؛ باید مدنظر داشت.اما شرایط موجود نشان می‌دهد؛ در حال حاضر داروخانه‌ها مکان امن عرضه مکمل‌ها هستند و مصرف‌کنندگان می‌توانند محصول اصیل و بهداشتی را از داروخانه‌ها تهیه کنند. ضمن آنکه از مشورت علمی داروساز مقیم در داروخانه استفاده کنند. البته در آینده به نظر می‌رسد تأسیس فروشگاه‌های سلامت یا همان health shop با حضور مشاورین تغذیه به‌ویژه متخصصین تغذیه ورزشی می‌تواند خدمات ارزنده‌ای را به مصرف‌کنندگان مکمل‌های ورزشی و مکمل‌های تغذیه‌ای ارایه نماید.همچنین تأسیس فروشگاه‌های سلامت و داروخانه‌های ورزشی موجب محدود کردن بازار عرضه غیررسمی مکمل‌های غذایی و ورزشی هم می‌تواند باشد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26