ناشران و کتب پزشکی نظام‌مند می شوند

سال گذشته در اولین روز از نمایشگاه "کتاب‌های علوم دارویی، پزشکی-دانشگاهی" نشست بررسی چالش‌های صنعت نشر در حوزه کتاب‌های علوم پزشکی و دارویی، با حضور ناشران تخصصی این حوزه ازجمله دکتر فرهاد تیمور زاده ناشر کتاب‌های تخصصی علوم دارویی و پزشکی، دکتر سید محسن کفاشی ناشر کتاب‌های تخصصی پرستاری ، سید امین امامی‌زاده مدیر انتشارات کتاب‌های دندان‌پزشکی و مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی نمایشگاه کتاب برگزار شد.

در این نشست، ناشران با ابراز خوشحالی از برگزاری نمایشگاه‌های کتاب همزمان با نمایشگاه‌های بزرگ صنعتی به معضلاتی که در سال‌های اخیر دامنگیر کتاب‌های علوم دارویی-پزشکی مانند سایر کتاب‌های رشته‌های دیگر شده؛ اشاره و برگزاری این نمایشگاه تخصصی را موجب توجه مسئولان و دست‌اندرکاران به صنعت نشر دانستند.

دکتر فرهاد تیمورزاده صنعت نشر را درگیر چالش‌های اقتصادی و تمهیداتی دانست که باعث شده، صنعت نشر علاوه بر مسائل برون‌سازمانی، تحت تأثیر مسائل درون‌سازمانی هم قرار بگیرد و درزمینهٔ کسب‌وکار با مشکلات زیادی روبرو شود.وی ایده برگزاری نمایشگاه کتب پزشکی همزمان با رویدادی صنعتی را بسیار جالب دانست و از یاد نبردن این بخش مهم فرهنگی را ارزشمند توصیف کرد،در حالیکه نوع رفتاری که در این نمایشگاه با ناشران تخصصی شد، حتی در کنگره‌هایی که ناشران این کتب،پیش‌ازاین شرکت کرده بودند، دیده نشده بود.

دیده شدن توان اقتصادی ناشران،حضور مخاطبان بسیار کتب پزشکی و مشارکت دادن فعال قشر فرهنگی در این نمایشگاه صنعتی(ایران فارما) از دیگر ویژگی‌هایی بود که ناشران به آن اشاره کردند.

دکتر محسن کفاشی هم بابیان این مطلب که همیشه این سؤال مطرح بوده که متولی کتاب در حوزه علوم پزشکی وزارت ارشاد است و یا وزارت بهداشت، برگزاری نمایشگاهی این‌چنینی با حضور دست‌اندرکاران هر دو وزارتخانه را پاسخ درست و عملی به این سؤال دانست.به‌نحوی‌که به نظر وی، وزارت ارشاد می‌بایست ازنظر فنی و وزارت بهداشت از لحاظ محتوایی به سامان‌دهی کتاب‌ها بپردازد.

سید امین امامی زاده، برگزاری‌ نمایشگاه کتاب‌های علوم دارویی، پزشکی – دانشگاهی را با توجه به اینکه مباحث متعددی در رابطه با بحث ساماندهی کتب علوم دارویی و پزشکی وجود دارد، موجب نزدیکی و هماهنگ‌تر شدن عملکرد دو وزارتخانه بهداشت و ارشاد باهم دانست.

مهندس شادمهر راستین،دبیر اجرایی نمایشگاه کتاب هم ضمن بیان این موضوع که هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی، پزشکی ارتقای سطح فرهنگی صنعت داروسازی است، این رویداد را اقدامی برای تقویت بخش علمی و فرهنگی نمایشگاه ایران فارما دانست و این نوید را داد که در سال‌های بعد، نمایشگاه کتاب در مقیاسی بزرگ‌تر اجرایی خواهد شد.اتفاقی که مهرماه امسال در نمایشگاه ایران فارما 2018 شاهد آن خواهیم بود.

در همین نشست هم بود که به تأسیس انجمن ناشران دانشگاهی اشاره شد، انجمنی که چند سال است تأسیس‌شده اما دغدغه آن‌ها با ناشران علوم پزشکی و دارویی متفاوت است. به همین دلیل ناشران علوم پزشکی و دارویی با مشارکت در برگزاری چنین نمایشگاهی، ضرورت تأسیس انجمن اختصاصی ناشران کتب پزشکی را بیشتر از پیش احساس کردند.

انجمنی که امروز جامعه عمل به تن پوشیده است و دکتر فرهاد تیمورزاده، مدیر مسئول انتشارات تیمورزاده به عنوان مدیر مسئول و رییس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی انتخاب شده اند.

پروانه این انجمن دوازدهم اسفند سال گذشته صادر شد اما فکر ایجاد چنین انجمنی -به گفته دکتر تیمورزاده- سال‌هاست که ایجاد شده است اما از آنجایی که فعالیت‌های جمعی و گروهی خصوصا بین سازمان‌هایی که بیش از منافع مشترکشان به تضاد منافع توجه می کنند؛ سخت و دشوار است تا چنین روزی این امکان فراهم نشده بوده.

فکر ایجاد انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی-دانشگاهی از کجا و بر مبنای چه ضرورتی به وجود آمد؟

سال‌هاست که تشکیل انجمن ناشران کتاب علوم پزشکی از دغدغه‌های فعالین این حوزه است اما از آنجایی که فعالیت‌های جمعی و گروهی خصوصا بین سازمان‌هایی که بیش از منافع مشترکشان به تضاد منافع توجه می کنند؛ دشوار است؛ اجازه انجام این کار و محقق شدن این هدف تا به امروز از ما گرفته شده بود.اما آنچه که بیشتر از همه موجب ترغیب به اجرایی شدن این اندیشه شد، این باور بود که هم‌افزایی ناشران فعال علوم‌پزشکی کشور در زمان حاضر یک نیاز ضروری است و به هر شکل این اتفاق باید رخ می‌داد؛ پس چه بهتر که هر چه زودتر این امکان فراهم شود تا آسیب‌های ناشی از حرکت‌های موازی کاهش پیدا کند و همچنین بتوانیم با استفاده از این انجمن، نظام‌مند کردن ناشران و کتب پزشکی را آغاز کنیم.

مشکلات اصلی که امروزه در زمینه کتب پزشکی با آن روبرو هستید و امید رفع آن را با ایجاد این انجمن دارید،چه مواردی است؟

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم با آشفتگی در بازار کتاب و نشر در این حوزه مواجه هستیم.البته بسیاری از فعالین این حوزه به خاطر دارند که در سال‌های اواخر دهه شصت و ابتدای دهه هفتاد، وضعیت کاملا متفاوت با الان بود به نحوی که در زمینه کتاب‌های پزشکی در فقر شدیدی به‌سر می بردیم و برای تهیه آنها مشکلات زیادی داشتیم درحالیکه الان شرایط تغییر کرده و ما در حوزه کتا‌ب‌های پزشکی با حجم زیاد و عناوین متعدد و متنوع کتاب‌های درسی و غیر درسی مواجه هستیم اما این بار وضعیت به گونه ای شده که با پدیده نامیمون کتاب‌سازی و تکثیر غیرقانونی کتاب و پی دی اف هم موجه شده ایم. به هر حال ما امیدوار هستیم با شکل‌گیری این انجمن، منزلت جامعه پزشکی بیش از پیش حفظ و پاسداشت شود و کتاب‌های پزشکی مورد نیاز در بهترین و معتبرترین شکل در دسترس‌ افراد قرار بگیرد.

در زمینه فعالیت‌های نمایشگاهی و حضور در شهرهای مختلف هم برنامه ریزی انجام گرفته است؟با توجه به اینکه دانشگاه‌های پزشکی بسیاری در شهرهای مختلف و دانشجویان بسیاری داریم که شاید تهیه کتاب خیلی برایشان آسان نباشد.

بله دقیقا یکی از برنامه‌‌ریزی های ما شرکت در نمایشگاه های مختلفی است که به این منظور برگزار می‌شود؛ در عین حال که به موضوع تمرکز زدایی هم فکر می کنیم تا صرفا فعالیت هایمان بر مبنای برگزاری نمایشگاه در پایتخت شکل نگیرد. هرچند درست است که از طریق شبکه‌های مجازی و اجتماعی و سایت‌ها امکان تهیه کتاب‌ها وجود دارد ولی معتقد هستیم که فیزیک کتاب اگر در دسترس شخص قرار بگیرد و حق ورق زدن، مطالعه و دیدن کتاب به همه عرضه شود، نه تنها موجب گسترش علم که فرهنگ و مطالعه خواهیم شد؛ که به گونه‌ای رفتار اشخاص با کتاب تغییر خواهد کرد و همین تغییر رفتاری یکی از وظایف اصلی انجمن است.همان طور هم که اشاره کردم دسترسی آسان دانشجویان در شهرهای مختلف به کتابهای مورد نیازشان هم از اهداف اصلی دیگر انجمن است.

در زمینه تولید و انتشار قانونی و با کیفیت کتاب هم دورنمایی دیده و برای آن برنامه‌ریزی شده؟

یکی دیگر از اهداف مهم انجمن ناشران کتاب علوم پزشکی-دانشگاهی، ارتقای حرفه‌ای اعضای این انجمن است. به این مفهوم که اعضای انجمن و ناشران به صورت حرفه‌ای مهارت تولید فرهنگی و فنی کتاب را فرا بگیرند که شایسته جامعه پزشکی باشد؛ چرا که فکر می‌کنیم در این صورت شان جامعه پزشکی را لحاظ کرده‌ایم.این موضوع را هم اشاره کنم که توسعه فرهنگ کتابخوانی هدف دیگر این انجمن است و همچنین تهیه و توزیع کتاب پزشکی در داخل و خارج از کشور، برگزاری همایش و سمینار در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ مکتوب پزشکی هم در این انجمن دیده شده است.ضمن اینکه جلسات معرفی، بررسی و نقد و برگزاری نمایشگاه‌های عمومی و موضوعی در این زمینه را هم داریم.

در ابتدای صحبت‌تان به موضوع موازی‌ کاری ها و منفعت‌های شخصی اشاره کردید،حالا که این انجمن پا گرفته است،همکاری ناشران را چگونه می بینید؟

امیدوار هستیم با همدل شدن و همراه و همسو شدن ناشران کتاب پزشکی،شرایط بهتری را در حوزه این گونه از کتاب‌ها فراهم آوریم و این کتاب ها را از راه‌های مختلف و به روز بتوانیم به دست علاقمندان و دانشجویان و اساتید برسانیم و شاهد رشد همه جنبه،چه از لحاظ دسترسی و چه کیفیت و محتوا و ... باشیم.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26