تأثیر برجام بر کیفیت و قیمت مکمل‌ها

 

 

دکتر غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران، «ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران» را فرصت مناسبی برای شناخت و ارایه مکمل‌های تولید داخل دانست.

این عضو شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران در گفت‌وگویی با ستاد خبری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران با بیان اینکه بحث برجام می‌تواند بر روند واردات مکمل‌ها تأثیر بگذارد، گفت: این برهه از زمان بهترین فرصت برای بازار مکمل‌های داخلی است اما تولیدکنندگان مکمل‌های داخلی باید بتوانند با ارائه مکمل‌هایی باکیفیت از این امکان استفاده و در میان مصرف‌کنندگان کسب اعتماد کنند و این شیوه وجود نداشته باشد که افراد مدت کوتاهی از مکمل‌های ایرانی استفاده کنند اما به دلیل جواب نگرفتن از آن‌ها دوباره به سمت مکمل‌های خارجی بروند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در مورد مکمل‌های خارجی، بحث ترنسفر هم باید با دقت انجام شود، به نقش تلویزیون در پیدا شدن دیدگاه منفی نسبت به مکمل‌های داخلی اشاره کرد.

وی گفت: در بسیاری موارد، تلویزیون برنامه‌هایی را نمایش داده است که طی آن‌ها گزارش‌هایی از ساخت مکمل‌های داخلی در فضاهای غیرمجاز و زیرزمینی پخش‌شده است که هرچند این موضوع‌ها غیرواقعی نیستند اما تمام مکمل‌های داخلی هم به این شیوه تولید نمی‌شوند و حتی در موارد زیادی مکمل‌های قاچاق دچار مشکل هستند.

دکتر نوروزی همچنین با اشاره به این مطلب که بسیاری از ورزشکاران درحال­حاضر از مکمل‌های خارجی استفاده می‌کنند، هشدار داد: به دلیل تحریم‌ها و موقعیت‌هایی که ممکن است پیش بیاید، این احتمال وجود دارد که نه‌تنها قاچاق مکمل زیاد و قیمت‌ها سرسام‌آور شود که مکمل‌هایی عرضه شوند که کیفیت مناسب را نداشته باشند؛ حتی از ترکیبات غیرمجاز در آن‌ها استفاده ‌شده باشد بنابراین باید توجه بیشتری در مورد تهیه مکمل‌ها صورت بگیرد و در این موقعیت می‌توان گفت تهیه مکمل‌های تولید داخل که در مکان‌های معتبر(داروخانه‌ها) عرضه می‌شوند، اطمینان بیشتری را به همراه دارد.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران، حضور ورزشکاران و مربیان را در این همایش بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: شرکت ورزشکاران در این همایش می‌تواند از لحاظ دانش‌افزایی و شناخت دارویی به این قشر، کمک بسیار شایانی کند؛            درحالی­که نه وقت بسیار زیادی از آن‌ها خواهد گرفت و نه زمان و انرژی که مانع از حضور آن­ها، در این رویداد شود.

وی ادامه داد: بحث‌هایی در این همایش عنوان خواهد شد که مطمئناً در شناخت مکمل‌ها، میزان مصرف، آسیب‌ها، برندهای معتبر و ... به ورزشکاران و جوانان کمک می‌کند، چرا که بحث‌های بسیار پیچیده‌ای نیستند و با زبان قابل‌درک برای همه، بیان خواهند شد.

ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، 29 تا ۳۱ خرداد، در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26