بازار مکمل، بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری

 

 

مکمل‌های غذایی و رژیمی، فرآورده‌هایی حاوی مواد مغذی برای جبران نیستی یا کمبود یک یا چند ماده مغذی اولیه هستند که در رژیم‌های مختلف غذایی گنجانده می‌شوند. مصرف مکمل‌ها دلایل گوناگون و گروه‌های هدف بسیار متفاوتی دارد؛ از مادران باردار و شیرده گرفته تا کودکان و نوجوانان در حال رشد و جوانان و ورزشکارانی که از این مکمل‌ها برای تقویت قوای بدنی خود استفاده می‌کنند. همچنین در کشورهایی که میزان امید به زندگی رو به افزایش است و طبعاً درصد افراد سالمند بالاتر می‌رود نیز، نیاز به مصرف آن‌ها نه یک امر اختیاری که به یک ضرورت تبدیل می‌شود. از طرفی با توجه به اثبات اثربخشی مصرف مکمل در بیماری‌های مزمن و بهبود فرآیند درمان، در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به مصرف مکمل‌ها در بیماران خاص صورت گرفته است.

اما در ایران امروز، به‌موازات رشد مصرف مکمل‌های غذایی و با توجه به فرهنگ ایجادشده برای مصرف مکمل‌ها، مکمل‌های ورزشی هم بازار بسیار داغ‌تری پیداکرده‌اند و این موضوع آن‌ها را به شمشیر دو لبه‌ای تبدیل کرده است و نه‌تنها میزان استفاده از مکمل‌ها که نوع تولید آن‌ها جای بحث بسیاری را فراهم آورده است و باعث شده در خبرها بسیار از ترکیبات عجیب و تولید متقلبانه مکمل‌های ورزشی خصوصاً در خارج از فضای داروخانه‌ها، بشنویم.

در همین زمینه با دکتر مهدی پیرصالحی (عضو هیئت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران) در حاشیه همایش دو روزه هواساز و در آستانه برگزاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، گفت‌وگویی کردیم که می‌خوانید.

مصرف مکمل‌ها امری اجتناب‌ناپذیر

این عضو هیئت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران با اشاره به اهمیت مصرف مکمل‌ها عنوان کرد: باوجود وضعیت تغذیه‌ای که در حال حاضر وجود دارد، نیاز به مصرف مکمل‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است اما متأسفانه آنچه در حال حاضر وجود دارد و مشکل‌آفرین شده است، این موضوع است که بازار مکمل‌ها به بازار شلوغ و آشفته‌ای تبدیل‌شده و باید ساماندهی شود تا مصرف‌کنندگان را با مشکلات جدی درزمینهسلامت روبرو نکند.

دکتر مهدی پیرصالحی با اشاره به اینکه مکمل‌های گوناگون و از برندهای مختلف باید در بازار وجود داشته باشد تا امکان رقابت برای محصول بهتر فراهم شود؛ ادامه داد: بر همین اساس باید مکمل‌هایی که اثربخشی آن‌ها ثابت شده است، از برندهای مختلف در بازار وجود داشته باشد تا مردم بتوانند به‌راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند و از میان آن‌ها دست به انتخاب بزنند.

عضو هیئت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران در خصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در عرصه مکمل‌ها گفت: نمایشگاه‌های تخصصی کمک می‌کند تا مصرف‌کنندگان با مکمل‌ها و نحوه مصرف آن‌ها آشنا شوند و از طرفی تولیدکنندگان یا واردکنندگان با بررسی شرایط بازار، این امکان را داشته باشند تا بتوانند بازار را منسجم‌تر کنند.

کنترل بازار مکمل‌های ورزشی

دکتر پیرصالحی همچنین با بیان این نکته که نباید از مصرف مکمل‌های ورزشی توسط ورزشکاران غفلت ورزید چرا که آن‌ها مصرف‌کنندگان اصلی مکمل‌های ورزشی هستند، تصریح کرد: بازار مکمل، به‌ویژه مکمل‌های ورزشی برای مدت زیادی تحت کنترل نبوده و هر مکملی از هر شرکتی که اراده حضور در بازار را داشت، به‌راحتی وارد کشور شده است که این موضوع آسیب‌های بسیاری را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: این روال متأسفانه موجب شد، به دلیل مصرف غیرمجاز و نبود اثربخشی موردنظر، بیماری‌های مختلفی در افراد به وجود بیاید و حتی موجب مرگ در برخی موارد شود.

دکتر پیرصالحی با اشاره به این مطلب که تقاضای مصرف مکمل‌های ورزشی در عرصه ورزش، بیشتر از گروه‌های دیگر مصرف‌کننده مکمل است؛ گفت: به دلیل گستردگی درخواست این مکمل‌ها حتماً باید کنترل بیشتری بر روند تولید و عرضه آن‌ها اعمال شود و تنها برندهایی مصرف شوند که مدارک مستندی دال بر اثبات اثربخشی آن‌ها، به سازمان غذا و دارو ارائه ‌شده است.

عضو هیئت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران همچنین تأکید کرد: بازار مکمل‌ها، بازار بزرگی است که می‌تواند سودمند باشد، اما متأسفانه بخش رسمی ما برخلاف بخش غیررسمی، از این بازار غفلت کرده است.

سرمایه‌گذاری خوب در بازار مکمل

دکتر پیرصالحی در توضیح چشم‌انداز خود از بازار مکمل‌ها، بیان کرد: خوشبختانه سرمایه‌گذاری بسیار خوبی از لحاظ تولید انجام ‌شده است. امروز کارخانه‌های تولیدی ما، مکمل‌هایی تولید می‌کنند که هم از لحاظ تولید و هم از نظر بسته‌بندی، بسیار مطلوب است.

وی در پایان اضافه کرد: منابع اولیه مکمل‌های تولیدی ما از معتبرترین منابع است. همچنین برخلاف گذشته، بسته‌بندی محصولات امروزی ما با بسته‌بندی محصولات مشابه خارجی برابری می‌کند و با اطمینان می‌توانم بگویم که این ظرفیت در کشور وجود دارد که بازار مکمل‌ها -چه مکمل‌های ورزشی و چه مکمل‌های غذایی- از تولیدات داخلی باشند.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26