مرگ، پنهان در پشت رنگ

 

دکتر مریم اخگری، عضو هیئت علمی سازمان نظام پزشکی قانونی کشور و یکی از اعضای پانل تخصصی راهکارهای بررسی اصالت و قاچاق مکمل‌ها در ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، با عنوان اینکه مردم درباره مکمل­های غذایی و رژیمی به‌قدری اطلاعاتشان کم و ناقص است، که می‌توان گفت هیچ اطلاعاتی ندارند؛ عنوان داشت: نداشتن اطلاعات ازیک‌طرف, عدم آگاهی­ سازی مردم از طرف دیگر و تبلیغات پر زرق‌ و برق مکمل­ها، از سویی دیگر باعث شده تا افراد بسیاری به سمت استفاده از این مکمل‌ها کشیده شوند، بدون اینکه بدانند چه خطرات جدی آن­ها را تهدید می­کند.

دام مرگ مکمل­های تقلبی

دکتر اخگری که دکترای تخصصی سم‌شناسی و داروشناسی از دانشگاه علوم پزشکی تهران را دارد؛ شبکه­های مجازی و کانال­های ماهواره­ای را از جمله مجراهایی دانست که بسیاری از مردم و جوانان با کسب اطلاعات از آن‌ها و محصولاتی که تبلیغ می­کنند، خود را در دام مرگ می­اندازند.

این عضو هیئت علمی سازمان نظام پزشکی قانونی کشور ضمن هشدار درباره اینکه مبارزه و فیلتر­کردن همه این مکمل­ها کار بسیار سختی است؛ گفت: در بسیاری از موارد دیده‌ شده برای کالایی که تبلیغ می­شود؛ اثراتی ادعا می­شود که می‌تواند برای بسیاری از جوانان هیجان‌انگیز و ترغیب‌کننده باشد، درحالی‌که صحت ‌و سقم آن‌ها باید بررسی شود و در خیلی موارد این ادعاها کذب است.

داروی اصل پشت در ِبسته، داروی تقلبی در کف بازار

دکتر مریم اخگری با توجه به وضع تحریم­های جدید نیز عنوان داشت: زمانی­که داروی اورجینال از مبادی قانونی وارد نشود، فضایی برای محصولات قاچاق فراهم می‌آید. این موضوع می­تواند بازار مکمل­ها را هم تحت تأثیر قرار دهد، به‌نحوی‌که داروهایی به مشتری عرضه شوند که یا از مبدأ دارای مشکل در ترکیبات بوده­اند و یا زمانی­که وارد کشور شده‌اند، تغییراتی در آن‌ها به وجود آمده است که دیگر یک دارو و یا مکمل مورد تائید سازمان غذا و دارو نیستند و داروی تقلبی محسوب می‌شوند که نه‌تنها تهدیدکننده سلامت فرد که حیات او هستند.

عضو هیات علمی سازمان نظام پزشکی قانونی کشور، مکمل­های تقلبی و غیرقانونی را موجب پدید آمدن صدمات جبران‌ناپذیر قلبی و عروقی شدیدی برشمرد که مرگ بسیاری را رقم‌زده است.

گیاهی بودن به معنای بی‌خطر بودن نیست

وی با بیان اینکه عده­­ای از مردم این تصور را دارند که صرف گیاهی بودن یک محصول و ادعایی که شرکت تولید یا پخش­کننده می­کند، می­توان آن را مصرف کرد؛ گفت: در همین داروهای گیاهی هم ترکیباتی می­تواند وجود داشته باشد، که خطر از کار افتادن عضو و یا مرگ را به همراه بیاورد، چراکه این داروها مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و می‌توانند هر نوع ترکیب غیرمجازی را در خود داشته باشند.

دکتر اخگری در پایان با اشاره به این مطلب که دقیقاً نمی‌توان مشخص کرد، این داروها از مبدأ تقلبی و غیرقابل تائید بوده‌اند و یا پس از ورود به کشور در ترکیباتشان تغییراتی رخ‌داده؛ عنوان کرد: مواردی بوده است که فرد برای لاغری از یک دارو و یا مکمل استفاده کرده اما صدمات غیرقابل جبرانی به سیستم بدنی او وارد شده است؛ بنابراین حتماً باید این محصولات از داروخانه­های معتبر تهیه شوند و به علامت‌های سازمان غذا و دارو روی آن‌ها، توجه شود.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26