علوم مهندسی بیش از 50 درصد صنعت داروسازی است

دکتر عباس کبریایی زاده؛ رییس کمیته علمی پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسان ایران در حاشیه دوره آموزشی دو روزه « مروری بر طراحی سیستم‌‌های هوا رسان (AHU) و هواساز (HVAC) در صنایع داروسازی»، ضمن عنوان این مطلب گفت: ما در صنعت داروسازی با فیزیک ذرات سر و کار داریم و بنابراین علم فیزیک ذرات بسیار برای ما مهم است، همچنین بحث انرژی تبادل شده بین ذرات، از دیگر موضوعات مهمی است که به آن پرداخته می‌شود و بنابراین علم فیزیک ذرات، اهمیت بیشتری برای ما پیدا می‌کند.

دکتر کبریایی‌زاده با اشاره به تنوع ماشین‌آلات و دستگاه‌های امروز در صنعت داروسازی عنوان کرد: در صنعت داروسازی ماشین‌آلات و دستگاه‌های بسیار متنوعی استفاده می‌شود که مجموعه‌ای از علوم از جمله متالوژی، مکانیک، الکترونیک و... در آن دخالت می‌کنند تا کار داروسازی به‌صورت درست و تمام و کمال انجام گیرد.

هوایی عاری از پاتوژن و نان­پاتوژن

نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، محیط‌هایی را که کار داروسازی در آن انجام می‌گیرد، محیط­های بسیار تخصصی برشمرد که از طراحی تا تجهیزات و تمام اجزایی که در گوشه به گوشه آن به کار گرفته می‌شود، باید مورد کنترل کیفی قرار گیرد.

دکتر کبریایی‌زاده، تولید و کنترل هوا را یکی از مهمترین بخش‌های مورد نظر در صنعت داروسازی برشمرد و ادامه داد: هوایی که در صنعت داروسازی استفاده می‌شود؛ هوایی است که باید پاک و عاری از میکرو ارگانیسم‌های پاتوژن و بیماری‌زا باشد. حتی حساسیت این هوا تا حدی است که میکرو ارگانیسم‌های «نان­پاتوژن» نمی‌تواند در فضا حضور داشته باشد. همچنین اندازه و تعداد ذرات معلق در هوا، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و به همین دلیل کلاس­بندی اتاق­ها را در صنعت داروسازی داریم، که بحث مفصلی را به خودشان اختصاص می‌دهند.

وی همچنین افزود: این بحث­ها عموماً در علوم مهندسی و طراحی اتاق‌هایی مطرح است، که در کار داروسازی و به‌ تناسب دارویی که می‌خواهیم تولید کنیم، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل نوع اتاق‌ها، جنس موادی که در اتاق‌ها استفاده می‌شود، جنس فیلتر­ها و کانال­های انتقال هوا و جنس و نوع دستگاه‌هایی که در تولید استفاده می‌شود، بسیار مورد اهمیت هستند.

دکتر کبریایی‌زاده، با تأکید مجدد در ارتباط با بحث هوا در صنعت داروسازی گفت: باید توجه بسیار زیادی به هوایی داشته باشیم که از اتاق­های داروسازی خارج می‌شوند و همچنین باید دقیقاً بدانیم با آن‌ها چه باید بکنیم.

وی مدیریت هوایی را که از طریق این دستگاه‌ها وارد هوا می‌شوند، بسیار مهم دانست، چراکه با عدم مدیریت آن‌ها، در محیط‌ زیست آلودگی‌های خطرناک ایجاد می‌شود.

در پایان دکتر عباس کبریایی‌زاده، رییس کمیته علمی – پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با اظهار خوشحالی از توجه بسیار زیادی که به این دوره شده و در طی آن سؤال و بحث­های بسیاری مطرح و پاسخ ‌داده ‌شده است؛ گفت: همایش مروری بر طراحی دستگاه‌های هوا رسان و هواساز در صنایع داروسازی، اولین قدم در تبیین علوم مهندسی در صنعت داروسازی بود و میزان استقبال نشان داد که باید برای دوره­های بعدی، به‌صورت جدی­تر برنامه‌ریزی و عمل کنیم.

دوره آموزشی دو روزه « مروری بر طراحی سیستم‌های هوا رسان (AHU) و هواساز (HVAC) در صنایع داروسازی»، 24 و 25 اردیبهشت‌ماه سال جاری، در شرکت کارخانه‌های داروپخش برگزار شد.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26