ایران وت، حامی تولید ملی و نمود خودباوری

 

دکتر پیام محبی رییس جامعه دامپزشکان ایران و رییس بیستمین کنگره دامپزشکی ایران، با بیان این مطلب گفت: کشور از عدم وجود یک نمایشگاه اختصاصی برای صنعت دامپزشکی، رنج می‌برد؛ این در حالی بود که هم‌زمان با کنگره دامپزشکی، همواره نمایشگاه جانبی در سالن همایش‌های رازی که گنجایش بیش از 1200 نفر را برای افتتاحیه داشت، برگزار می‌شد؛ اما امسال نمایشگاه را به مصلی انتقال دادیم تا از فضای نمایشگاهی بزرگترو تخصصی‌تری برخوردار شویم.

دکتر محبی با عنوان اینکه در طی سال، نمایشگاه‌های بسیاری تحت عناوین دام و طیور و نمایشگاه‌های تخصصی جانبی دیگری در کشور برپا می‌شود، اما هیچ‌کدام از این نمایشگاه‌ها، تخصصی دامپزشکان نیستند؛ اظهار داشت: در نبود یک نمایشگاه تخصصی، بسیاری از همکاران ما به نمایشگاه دام و طیور می‌رفتند، کما اینکه، برای خود من که نقش درمان در دامپزشکی، پر رنگ‌تر است؛ هیچ‌وقت انگیزه‌ای برای رفتن به نمایشگاه دام و طیور وجود نداشت؛ چرا‌که دستاورد خاصی که مورد استفاده‌ ما باشد، ارائه نمی‌شد و نهایتاً تنها از غرفه‌های دارویی می‌توانستیم، بازدید کنیم و این امکان برای‌ ما وجود نداشت که با تمام دستاوردهای دامپزشکی، آشنا شویم. بنابر‌این بسیاری از ما باید در کنگره‌های مختلفی مثل جراحی، رادیولوژی، دام بزرگ، کوچک، علوم درمانی و ... شرکت می‌کردیم تا از هرکدام اطلاعات ناقصی را، برای کارمان جمع‌آوری کنیم.

رییس جامعه دامپزشکان ایران عنوان داشت: خلأ چنین نمایشگاهی بسیار احساس می‌شد، نمایشگاهی که هم‌زمان، تکنولوژی، صنعت‌، دارو، ابزار و لوازم و دستگاه‌های دامپزشکی را به شکل تجمیع شده، ارائه دهد و صنایع وابسته مثل صنایع غذایی و لبنی و... هم بتوانند در کنار آن قرار بگیرند؛ مهمتر از همه اینکه دامپزشک، آن شخصی باشد که بتواند درباره بودن یا نبودن یک وسیله و دستگاه، یا استفاده کردن یا عدم استفاده از آن، اظهار نظر تخصصی کند.

دکتر محبی یکی از اهداف این دوره را پر رنگ کردن نقش نمایشگاه اعلام و اظهار امیدواری کرد، این نمایشگاه به‌طور سالیانه برگزار شود.

وی درباره نقش کنگره دامپزشکی ایران گفت: کنگره به سمتی می‌رود که مسایل مدیریتی، صنفی، مالی و دارایی را در دستور کار داشته باشد و مقالاتی را که به دبیرخانه ارسال می‌شود و می‌‌تواند تأثیرگذاری خاصی داشته باشد، معرفی کند.

سرم‌سازی رازی، پیشرو در صادرات واکسن و سرم‌سازی

دکتر پیام محبی همچنین علم دامپزشکی ایران را چه در زمینه طیور و چه دام کوچک و بزرگ، دارای بالاترین سطح علمی در منطقه خاورمیانه دانست و با اشاره به "موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی" که از 40 سال پیش به کشورهای منطقه و حتی فلسطین اشغالی، صادرات انجام می‌داده؛ عنوان داشت: با اینکه از سال‌ها پیش تمام منطقه توسط دارو و واکسن‌های ایرانی پوشش داده می‌شده، جامعه دامپزشکی ایران از لحاظ علمی از همه کشورهای همسایه و حاشیه خلیج‌فارس، قوی‌تر بوده و پیشرفت قابل ‌توجهی هم داشته، اما تا به امروز جایگاه (رویداد) خاصی برای ارتباط با کشورهای مجاور نداشته و نتوانسته به‌عنوان رفرنس(منبع) دیگر کشورها مطرح شود، تا کشورهای خارجی حداقل سالی یک‌بار بتوانند؛ محصولاتشان را در ایران ارائه دهند و کانکشن‌های (مجاری ارتباطی) خودشان را جذب و از صنعت دامپزشکی و دامپروری قوی ایران، استفاده کنند. ضمن اینکه ما هم نتوانستیم محصولات‌مان را به‌خوبی ارائه کنیم تا بازدیدکنندگان ظرفیت‌های ما را بشناسند.

نمایشگاه قوی دامپزشکی در منطقه نداشتیم

ایشان ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران وت گفت: تا به امروز در منطقه خاورمیانه، نمایشگاه قوی از نظر تکنولوژی و صنعت دامپزشکی نداشتیم و حداقل من به‌عنوان رییس جامعه دامپزشکان هیچ‌کدام از نمایشگاه‌هایی را که در آن‌ها شرکت داشتم در زمینه کاری خودمان راضی‌کننده و کامل ندیدم و این همان نقطه خلائی است که از آن رنج می‌بردیم.

رییس جامعه دامپزشکان ایران با بیان اینکه بسیاری از دامپزشکان برای طبابت به کشورهای منطقه می‌روند؛ اظهار امیدواری کرد؛ نمایشگاه تخصصی ایران وت با ادامه کار خود بتواند؛ یکی از مرجع‌های منطقه در بُعد بین‌الملل شود و بازارهای جدیدی را برای صنایع، داروها و علم دامپزشکی در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و کشورهای همسایه به وجود بیاورد.

دکتر محبی این نمایشگاه را نمود خودباوری، توانایی و بزرگترین حامی تولید ملی در کشور درزمینه دامپزشکی دانست و با اشاره به این مطلب که کنگره دامپزشکی نزدیک به 70 سال قدمت دارد؛ گفت: اگر در حال ‌حاضر، با بیستمین دوره روبرو هستیم به علت سال‌هایی است که ایران درگیر جنگ بوده و در سال‌هایی هم به شکل دو سال یک‌بار برگزار می‌شده، در حالی‌که در گذشته، تنها کنگره‌ در کشور بوده و عالی‌ترین مقام کشوری برای افتتاح آن پیام می‌داده است.

دکتر محبی با بیان اینکه جامعه دامپزشکان ایران، نماینده جامعه جهانی دامپزشکان در داخل کشور است و همواره سعی کرده پل ارتباطی بین فضای داخل و خارج باشد؛ گفت: بعد از انقلاب و با شکل‌گیری انجمن‌های تخصصی، جامعه دامپزشکان بیشتر نقش صنفی گرفت، اما کنگره همچنان ادامه داشت؛ اما اخیراً به دلیل اینکه کنگره‌های بسیاری در حال برگزاری است، جامعه دامپزشکان این تمایل را پیداکرده که بحث‌های علمی را به سمت موارد تخصصی ببرد.

بزرگترین گردهمایی دامپزشکان سراسر کشور

رییس بیستمین کنگره دامپزشکی ایران، این کنگره را بزرگترین گردهمایی دامپزشکان سراسر کشور معرفی کرد و عنوان داشت: طبق آمارهای اعلام‌ شده در هر کنگره‌ای که برگزار می‌شد، تنها بیش از 2 هزار بازدیدکننده تخصصی و دامپزشک داشتیم، که رقم بالایی است.

دکتر محبی با اعلام این خبر که امسال، تغییرات اساسی در برنامه‌های بیستمین کنگره دامپزشکی ایران ایجاد شده؛ گفت: در نظر داریم کنگره بیش از همیشه به صنف و صنعت دامپزشکی نزدیک شود.

قابل ذکر است، بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت، یکم تا سوم مردادماه امسال در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26