باور به داروی ایرانی را تقویت کنیم

 

دکتر فریبرز معطر، که امروز مدیر مرکز تحقیق و توسعه شرکت داروسازی گیاهی گل‌دارو است و پیش‌ازاین سمت‌های بسیار دانشگاهی و علمی ازجمله،سرپرست دانشكده داروسازي اصفهان (1359- 1358)، عضو بورد تخصصي فارماكوگنوزي كشور (1371- 1368)، عضو شوراي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان (1359- 1358)، عضو انجمن بین‌المللی گياهان دارويي آلمان ( از سال 1351 تابه‌حال)، عضو انجمن بین‌المللی تاريخ علوم طبيعي آلمان (از سال 1351 تابه‌حال)، عضو انجمن متخصصين علوم دارويي ايران (از سال 1378 تابه‌حال)، عضو انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران (از سال 1356 تابه‌حال)، عضو انجمن داروسازان ايران (از سال 1361 تابه‌حال)، عضو انجمن كتابداران ايران (از سال 1356 تابه‌حال)، عضو انجمن علمی طب سنتی ایران 1389، عضو هيئت تحريريه مجله آرشيو پزشكي ايران (از سال 1378 تابه‌حال)، عضويت در کمیته‌های مختلف داروهاي گياهي كشور و كميسيون قانوني (از سال 1370 تا 1380)، مجري طرح ملي تدوين دایرةالمعارف پزشكي اسلام و ايران (از سال 1387 تا 1389)و ... داشته است و سال‌های سال در زمینه تولید و توسعه داروهای گیاهی تلاش کرده است.

دکتر معطر در طی این سال­ها پستی و بلندی­های بسیاری را در زمینه صنعت داروسازی دیده و از آن­ها گذشته است. آنچه در ادامه می­خوانید؛ حاصل گفت و گویی با ایشان است که برخلاف دید برخی، عرصه داروسازی را با وجود تمام مشکلات دارای آینده­ای روشن می­بیند.

در زمینه فرمولاسیون و عرضه داروهای جدید موفق بوده­ایم

برخلاف عقیده بسیاری از نظر من سال 96، سال بسیار موفقی برای صنایع دارویی از لحاظ مسئله تولید بوده‌است. خوشبختانه شرکت‌های دارویی، چه شرکت‌هایی که داروهای گیاهی تولید می‌کردند و چه شرکت‌هایی که داروهای شیمیایی تولید می‌کردند؛ در زمینه فرمولاسیون و عرضه داروهای جدید بسیار موفق بودند؛ خصوصاً شرکت‌ها توانستند داروهای شیمیایی را که از تیراژ بالایی برخوردار هستند هم تولید کنند که جای امیدواری و شادی بسیاری دارد؛ اما مشکلی که در سال گذشته درگیر آن بودیم، مسائل مالی شرکت‌ها بود. با توجه به اینکه بعضی از شرکت‌های بیمه‌گذار موفق نشدند بدهی‌های خودشان را به داروخانه‌ها پرداخت کنند و داروخانه‌ها و فروشنده‌های عمده هم نتوانستند تعهداتشان را به‌موقع انجام دهند، برای کارخانه‌ها مشکلات زیادی پیش آمد. این را هم نباید فراموش کنیم که کمابیش تحریم و تحریم‌های بانکی هم وجود دارند و بسیاری از کارخانه­های دارویی مجبور بودند-و البته هستند- که کل پول ماده اولیه را ابتدا بپردازند و بعد که مواد به دستشان رسید، به تولید دارو بپردازند که این موضوع هم شامل گذشت زمان می­شود و اینکه مدتی طول می­کشد تا دارویی وارد بازار شود، به فروش برسد و نهایتا سرمایه بازگردانده شود.

چتر حمایتی وزارت بهداشت بسته نشد

خوشبختانه وزارت بهداشت چتر حمایتی‌اش را روی کارخانه­های دارویی قرار داده است و جز مسائل مالی که اشاره کردم، در زمینه وزارتخانه‌ای مشکلی نداشتیم. در بخش تولید داروهای گیاهی و شیمیایی همکاران ما موفق بودند و جز سه درصد از داروهای فوق‌تخصصی که وارد می‌کردیم، باقی موارد، ساخت داخل بودند و حتی امروز شاهد این حرکت هستیم که روی داروهای تخصصی ضد سرطان هم در داخل کشور، کار می‌شود.

تولید داروی ایرانی پیشرفت می­کند

من آینده صنایع دارویی را با وجود همه مشکلات بسیار روشن می­بینم و امیدوار هستم که حتی همان دو درصد از داروهایی که ساختشان امروز برایمان میسر نیست و یا سخت است و به صرفه نیست، به‌زودی و با کمک وزارت بهداشت و همکارن سخت­کوشمان انجام بگیرد. به هر حال وقتی صحبت از مشکلات و محدودیت‌های امروز می‌شود نباید فراموش کنیم که زمانی ما تنها حدود 4 شرکت تولیدکننده گیاهان دارویی داشتیم ولی الان 136 واحد تولیدکننده داروهای گیاهی داریم که واقعا در این زمینه پیشرفت ایران بسیار خوب بوده و توانسته‌ایم به کشورهای همسایه هم صادرات موفقی داشته باشیم. این نکته را هم باید بگویم که واقعا آرزو می‌کنم همکاران عزیز پزشک باور بیشتری به داروهای تولید خود ما پیدا کنند. باوری که شاید در نزد برخی کمرنگ شده است؛ در‌حالی­که الان کشور ما در تولید دارو بسیار پیشرفت کرده است، کیفیت داروی داخلی بسیار خوب است و تنها برخی از داروهای مکمل وارد می­شوند که آن هم برخی علاقه­مند به توصیه و نسخه‌شان هستند اما نمی­دانند با این عملکرد، بزرگترین صدمه را به صنعت دارویی ایران می­زنند.

فرهنگ­سازی دارویی انجام دهیم

جدای از سیاست‌گذاری‌هایی که باید انجام بگیرد، موضوع فرهنگ­سازی، بسیار مهم است. خود من تحصیلکرده آلمان هستم و تا زمانی که آنجا بودم امکان نداشت، ببینم یک نفر آلمانی، تولید داخلی کشور خودش را به کشور دیگر ترجیح بدهد. بنابراین، این موضوعی است که با فرهنگ­سازی می‌توان روی آن کار کرد تا جایی که ابتدا این باور در پزشکان ما به وجود بیاید که می‌توانند داروی ایرانی-چه گیاهی و چه شیمیایی- را توصیه کنند و در مرحله بعد این باور به مردم منتقل شود که داروی تولید داخل را به نمونه خارجی ترجیح ندهند.

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26