ناشران تخصصی بیشتر در ایران فارما 2018

 

 تشکیل انجمن ناشران کتاب علوم پزشکی، یکی از دستاوردهای نمایشگاه کتاب و رسانه ایران فارما 2017 بود." کمتر از دو ماه به برگزاری نمایشگاه ایران فارما باقی مانده است، یکی از بزرگترین و مهمترین نمایشگاه دارویی در ایران و خاورمیانه که از دومین دوره خود در راستای امر مهم پیوستن فرهنگ و صنعت به یکدیگر، اقدام به برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب و رسانه نیز کرده است. نمایشگاهی که دکتر مهرشاد کاظمی، معاون امور فرهنگی و رسانه­ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اهمیت و تاثیرگذاری آن را تا حدی می­داند که باعث شده در ادامه آن، انجمن ناشران کتاب علوم پزشکی تشکیل شده و شروع به کار کند.

به‌همین بهانه و در آستانه برگزاری این نمایشگاه تخصصی با مهرشاد کاظمی، معاون امور فرهنگی و رسانه­ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، رییس شورای سیاست­گذاری سومین نمایشگاه کتاب­های تخصصی علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی و رییس دومین نمایشگاه رسانه­های تخصصی سلامت محور، گفت و گویی داشته­ایم، که می­خوانید.

نمایشگاه کتاب ایران فارما پیوند صنعت به علم

دکتر مهرشاد کاظمی با بیان اینکه سیاست­ اصلی برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب و رسانه در نمایشگاه ایران فارما، پیوند دو بخش مهم صنعت و فرهنگ است که بدون هم نمی‌توانند حیات فعالانه­ای داشته باشند؛ گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب و رسانه در کنار نمایشگاه بزرگی که به صنعت دارو با حضور شرکت­های مهم داخلی و خارجی داروسازی، می­پردازد، در این سال­ها بسیار مورد استقبال همه جانبه قرار گرفته است تا جایی‌که ما ناشرانی داشته‌ایم که به ما می­گفتند این نمایشگاه باعث شده تا آن‌ها شرکت در این نمایشگاه را جایگزین شرکت در نمایشگاه­های عمومی کنند؛ چراکه در این فضا با مخاطبان تخصصی روبرو شده­اند.

دکتر کاظمی همچنین شناسایی مخاطب در برگزاری هر نمایشگاهی را، یکی از مهمترین گام­هایی دانست که باید برداشته شود و ادامه داد: با توجه به شناخت نقاط ضعف و قوت نمایشگاه کتاب و رسانه، در دو نمایشگاه قبلی ایران فارما، در برنامه­ریزی‌هایمان تا حدودی تغییر ایجاد کرده­ایم و طی جلسات متعدد در سال جاری، راهکارهایی ارائه شده تا نمایشگاه کتاب و رسانه، به نحو بهتری برگزار شود و با درس­هایی که از دو نمایشگاه گذشته گرفته‌ایم، نتیجه­های بهتری در این نمایشگاه داشته باشیم.

دکتر کاظمی نمایشگاه ایران فارما را جزء معدود نمایشگاه­هایی دانست که پیوند صنعت و فرهنگ در آن مد نظر قرار گرفته و اظهار داشت: نمایشگاه­های دوره­های قبلی به حدی مورد استقبال از طرف ناشرها، اساتید و دانشجویان دانشگاه در رشته‌های پزشکی، دارویی و... قرار گرفت، که می­توانم بگویم به جد «انجمن ناشران پزشکی و دارویی» ماحصل همین نمایشگاه بود.

وی استقبال از این نمایشگاه را تا حدی دانست که ناشران حوزه­های تخصصی به شدت متقاضی و پیگیر برگزاری نمایشگاه در سال­های آینده هستند و حتی برخی از آن‌ها ابراز کرده­اند که در نمایشگاه عمومی کتاب، که در اردیبهشت هر سال برگزار می­شود شرکت نمی­کنند اما در این نمایشگاه می­خواهند حضور داشته باشند.

دکتر کاظمی نمایشگاه­های تخصصی کتاب را دارای فضای بهتری، جهت برقراری ارتباط بین مخاطب و ناشر توصیف کرد و ادامه داد: نمایشگاه تخصصی موجب می­شود مخاطب و ناشر خیلی ساده­تر همدیگر را پیدا کنند و نه تنها این اتفاق می­افتد، که بخش صنعت هم با فرهنگ ارتباط بیشتر و مداوم­تری پیدا می­کند.

وی همچنین درباره بن­هایی که در سال­های گذشته عرضه می­شد و میزان آن‌ها در نمایشگاه سال جاری عنوان کرد: در دو سال گذشته وزارت ارشاد بودجه­ای را برای دریافت بن، اختصاص داده بود، که امسال هم با توجه به مکاتباتی که داشته­ایم، این موضوع ادامه پیدا می­کند و وزارتخانه و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متقبل خواهد شد، مثل دو سال گذشته این کار را انجام دهد و خدمات ارزنده­ای را به علاقمندان و دانشجویان ارائه دهد.

دکتر کاظمی میزان بن سال 95 را 50 میلیون تومان و میزان بن سال 96 را 100 میلیون تومان اعلام کرد و خبر داد: سعی می­کنیم امسال این میزان افزایش پیدا کند تا بهره­برداری بیشتری از نمایشگاه شود.

رییس شورای سیاست­گذاری سومین نمایشگاه کتاب­های تخصصی علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی، همچنین از افزایش تعداد ناشران شهرستانی در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: در نمایشگاه امسال همچون سال گذشته که 8 ناشر خارجی حضور داشتند، میزبان ناشران مهمی از دیگر کشورها خواهیم بود.

سومین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی و پزشکی دانشگاهی و اولین نمایشگاه رسانه‌های سلامت‌محور همزمان با نمایشگاه بین­المللی ایران فارما 2018، از 2 تا 4 مهر امسال در مصلای تهران برگزار می‌شود.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26