ایران فارما محل آشتی صنعت و رسانه

 

مصلای تهران از روز دوم تا چهارم مهرماه سال جاری، میزبان برگزاری چهارمین نمایشگاه دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) است، نمایشگاهی که جزء معدود رویدادهای بزرگی است که در دل خود، اتفاقی فرهنگی را نیز رقم می‌زد: سومین نمایشگاه تخصصی کتب علوم پزشکی و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور.

در همین ارتباط با دکتر امیر صدری روزنامه ­نگار و از اعضای شورای سیاست‌گذاری سومین نمایشگاه تخصصی کتب علوم پزشکی و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور، گفت و گویی داشته­‌ایم که می­خوانید:

دکتر امیر صدری با بیان اینکه صنعت قوی داروسازی برای ارائه فعالیت­های خود و اثبات جایگاهی که دارد، ملزم به ایجاد ارتباط بیشتری با رسانه­ هاست؛ عنوان داشت: فعالان صنعت داروسازی نتوانسته آن‌طور که باید رسانه­ ها را با خود همسو کند. صنعت به‌طور عام و صنعت داروسازی به‌طور خاص در ایران کمترین بودجه را برای اطلاع‌رسانی و بخش فرهنگ‌سازی اختصاص داده که این اتفاق به قوانین، استقلال و اقتصاد رسانه هم ضربه وارد کرده و پای روابط ناسالم را به آن باز کرده است که این روابط ناسالم باعث از دست رفتن رسالت رسانه و همچنین ریزش مخاطبان آن شده و می‌شود.

دکتر صدری اضافه می­کند: صنعت هم در این بین متضرر می‌شود، چون نه خود می‌تواند رسانه مستقل و تاثیرگذار داشته باشد و از طرفی قدرت لازم را نیز از رسانه‌های دیگر گرفته است. در بخش‌ها و حوزه‌های دیگر، حداقل روابط و تعاملات مناسب‌تری وجود دارد. به‌طور مثال در چند صنعت شاخص ما مثل صنعت نفت، رسانه‌های تخصصی‌تر و روابط مناسب‌تری وجود دارد که می‌توانند صنعت را پشتیبانی کنند. در صنعت داروسازی اما که اتفاقا یکی از صنایع اصلی است، این اتفاق نیفتاده و متاسفانه ارزش و جایگاه رسانه برای مدیران این حوزه، آن‌طور که باید جا نیفتاده است.

وی با اشاره به این مطلب که نمایشگاه بزرگ ایران فارما همه دست‌اندرکاران داروی ایران را دور هم جمع می­کند و فرصت مناسبی برای آشتی صنعت داروسازی و رسانه را فراهم می­آورد؛ اظهار داشت: زندگی انسان‌ها مانند چرخه‌ای به هم پیوسته است. هر کس بر اساس نیازها و نوع زندگی خود، چیدمانی دارد و کارها را تفکیک کرده و ابزار مختلف را به کار می‌گیرد تا زندگی روزمره را سپری کند. این مسئله در زندگی اجتماعی، اقتصاد و فرهنگ نیز وجود دارد. همه این موارد تبدیل به بازوهای محرکی می‌شوند تا در این مسیر حرکتی صورت گیرد و کارها به بهترین شکل انجام شود. در حال حاضر نیز صنعت داروسازی و به‌طور کلی بحث درمان در ایران، جدا از هویت، بازوهایی دارد تا محصولات تولیدی خود را توسط آن‌ها به دست مردم برساند. در عین حال باید یک نوع فرهنگ در جامعه عمومی و متخصصین وجود داشته باشد تا از این موارد استفاده کنند. مسیر فرهنگ‌سازی یا تولید علم توسط همین بخش‌های آکادمیک میسر می‌شود، لذا می‌توان گفت رابطه تنگاتنگی بین این موارد وجود دارد. آموزش دانشجویی، آموزش عمومی، آموزش فرهنگ عمومی و ... چرخه‌های مختلف این راه است. برخی از این موارد توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی، برخی توسط بخش رسانه و بخشی نیز توسط انتشارات، کتاب و منابع علمی، تامین می‌شود.

امروز بیشترین اطلاعات را مردم از فضای مجازی می­گیرند

این عضو شورای سیاست‌گذاری سومین نمایشگاه تخصصی کتب علوم پزشکی و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور درباره اهمیت نشریات در زمینه اطلاع‌رسانی سلامت، عنوان داشتند: در زمینه اطلاع‌رسانی همواره حرف اول را انسان­ ها می‌زنند، کما اینکه در چرخه‌های ارتباطی همیشه پزشک، پرستار، بهیار یا بهورز مستقر در روستا اطلاعات لازم را به افراد می‌دادند. اما در یک دوره‌ای شاهد بودیم که منبع اصلی اطلاع‌رسانی بعد از انسان، رسانه‌های مکتوب بودند. در تاریخ اول پزشکی ایران و ابتدای پزشکی مدرن، روزنامه‌های کشور نقش خیلی موثری در این زمینه داشتند. آن زمان وزارت بهداشت که قصد انجام هر نوع اطلاع‌رسانی را داشت، از طریق روزنامه‌ها انجام می‌داد. بدین ترتیب که مثلا به مردم اطلاع می‌داد فلان بیماری در کجا شایع شده است. از آنجاکه روزنامه‌ها در دست مردم می‌چرخیده، بعد از مدتی کوتاه به شهرستان‌ها هم می‌رسیده و افراد باسوادی مانند بهورز و ... آن را می‌خواندند و به مردم اطلاع‌رسانی می‌کردند.

وی اضافه می­کند: در ادامه این روند و زمانی‌که تلویزیون فراگیر و تبدیل به رسانه اصلی در حوزه‌های مختلف شد، نقش اصلی حوزه فرهنگ را این رسانه بر عهده گرفت. اگرچه به هر یک از این رسانه‌ها نقدهایی وارد است، اما در کل رسانه‌های اصلی بودند. در حال حاضر هم فضای مجازی پیشی گرفته، تا جایی‌که امروز مردم بیشترین میزان اطلاعات را از فضای مجازی به دست می‌آورند.

هنوز نتوانسته‌ایم خبرنگار حوزه سلامت تربیت کنیم

دکتر امیر صدری درباره ضعف‌های موجود در حوزه رسانه‌های سلامت محور گفت: متاسفانه ما در این حوزه هیچ‌گاه به شکل تخصصی ورود نکردیم و می‌توان گفت فاقد مطبوعات و رسانه‌های تخصصی هستیم. البته رسانه‌هایی در این حوزه کار کرده‌اند، اما می‌توانستند خیلی بهتر از این باشند. با اینکه خبرنگار تخصصی ورزشی، خبرنگار تخصصی سینما و خبرنگار تخصصی ادبیات داریم، اما هنوز نتوانسته‌ایم خبرنگار حوزه سلامت تربیت کنیم.

وی همچنین با اشاره به این مطلب که هنوز نمایشگاهی که بتواند پزشکان را دور هم جمع کند،‌ نداریم، اظهار داشت: چند نمایشگاه شاخص مانند نمایشگاه تجهیزات پزشکی و نمایشگاه دارویی داریم که آوردگاه افراد درگیر در این حوزه است، اما درباره ایران فارما می­توان گفت که این نمایشگاه به مرور در حال تبدیل شدن به بزرگترین گردهمایی دارویی خاورمیانه است -هرچند امروز شاید در آن جایگاه نباشد- که همه دست‌اندرکاران داروی ایران را دور هم جمع می‌کند و این رویداد مهم و بزرگ که در سال یک بار اتفاق می‌افتد، باید انعکاس درخوری داشته باشد.

دکتر صدری افزود: این نمایشگاه فرصتی برای عرضه محصولات است و هر فردی که می‌خواهد بداند در یک سال اخیر در حوزه دارویی ایران چه اتفاقی افتاده است، باید از این نمایشگاه دیدن کند. یکی دیگر از موارد مورد توجه این نمایشگاه، جامعه خاص مسئولین و سیاست‌گذاران است. این نمایشگاه باعث می‌شود که افراد مختلف در حوزه سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری با رویارویی باهم، پتانسیل‌ها و نقاط ضعف­ را ببینند و برای آن راهکار ارائه دهند. به‌طور مثال اگر ایران فارما بتواند ۲۰۰ مسئول و نماینده مجلس را به نمایشگاه بیاورد و مشکلات صنعت داروسازی ایران را مطرح کند و مدیران بخش دولتی را جذب و با آن‌ها صحبت کند و نشان دهد که این کلیت صنعت داروسازی ایران است، بسیار سودمند خواهد بود.

ما در ایران گاهی چرخ را دوباره کشف می‌کنیم

دکتر صدری درباره حضور دانشجویان در این نمایشگاه چنین توضیح داد: از آنجاکه دانشجویان داروسازی نیز از این نمایشگاه بازدید می‌کنند، یکی از سیاست‌های نمایشگاه در چند سال اخیر ارائه کتاب بوده است. در یکی دو سال اخیر نیز تصمیم گرفته شده که رسانه‌ها هم حضور داشته باشند. این تصمیم خوبی است چراکه در حال حاضر رسانه‌های ما و خصوصا رسانه‌های سنتی به لحاظ اقتصادی دچار مشکل هستند و نمایشگاه فرصت خوبی است که به صاحبان اصلی سرمایه نشان دهد که چه کاستی‌هایی در حوزه رسانه وجود دارد و می‌توان از آن‌ها چه استفاده‌هایی کرد. اتفاق نامبارک این است که ما در ایران گاهی اوقات چرخ را مجددا کشف می‌کنیم. یعنی هر بخشی که شروع به کار کرده و بعد برای تبلیغ و معرفی، احتیاج به رسانه دارد، خودش تصمیم می‌گیرد که رسانه راه بیندازد، در صورتی‌که رسانه‌ها وجود داشته و مراکز توزیع و شرایط انتقال محتوا را دارند. در کشورهای غربی تا آنجا که من اطلاع دارم، فضا اینگونه نیست. در آنجا حیطه وظایف و مسئولیت‌های رسانه و صنعت، مشخص و نحوه تعامل هر کدام نیز معلوم است. به این شکل نه استقلال رسانه از دست می‌رود و نه صنعت، دچار دوباره‌ کاری می‌شود.

زمان نمایشگاه بهترین زمان برای دانشجویان

دکتر صدری درباره بخش کتاب نیز عنوان داشت: خوشبختانه یا بدبختانه هنوز در ایران قانون کپی‌رایت، اجرا نمی‌شود و به‌همین دلیل می‌توانیم خیلی راحت و سریع به تمام کتاب‌های روز دنیا دسترسی داشته باشیم. ما از لحاظ منابع علمی در کتاب مشکلی نداریم و این نمایشگاه فرصت خوبی برای دانشجویان خواهد بود. خصوصا که زمان برگزاری نمایشگاه نیز مناسب و همزمان با شروع ترم جدید است. لذا دانشجویان می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و کتاب‌های مورد نیاز خود را تهیه کنند. اختصاص یارانه خرید کتاب و تخفیفات ویژه نیز می‌تواند بهترین فرصت برای دانشجویان باشد. البته در این میان مراکز داروسازی نیز اگر همت لازم را داشته باشند، می‌توانند بهره ببرند. چون به هر حال صنعت داروسازی باید پویا باشد. متاسفانه پزشکان ما که در یک حوزه متخصص می‌شوند، منابع جدید را نمی‌گیرند. نمایشگاه می‌تواند برای مراکز و صنایع دارویی نیز به منزله فرصتی باشد تا علم خود را به‌روز کنند.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26