ایران فارما حامی بزرگترین نمایشگاه کتاب­‌های علوم پزشکی

 

"با توجه به اینکه ایران‌فارما، جامع‌ترین رویداد حوزه داروسازی و سلامت است؛ قاعدتا پل ارتباطی بین داروسازی، پزشکی و سلامت محسوب می­شود و می‌تواند فضای مناسبی برای ارتباط بین دانشجویان و مراکز آموزشی، بهداشتی، درمانی و آموزش عالی فراهم کند؛ در عین حال که کتب تخصصی‌ آن‌ها را تامین می­سازد. چنین مطالعاتی در این حوزه منجر به برگزاری نمایشگاه تخصصی حوزه پزشکی و دارویی شد که همراه با ایران‌فارما برگزار می‌شود و ما امیدواریم این نمایشگاه در آینده نزدیک بتواند در سطح کشوری نیز به‌طور فصلی کار کند."

مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی و عضو شورای سیاست‌گذاری «سومین نمایشگاه تخصصی کتب علوم پزشکی و دومین نمایشگاه رسانه­های سلامت محور» ضمن بیان این مطلب در گفت و گویی که با ایشان داشتیم درباره این بخش جانبی و فرهنگی از نمایشگاه بزرگ ایران فارما و اهداف و برنامه­های این دوره توضیحاتی دادند که می­خوانید. نمایشگاهی که یکی از دستاوردهای مهم آن در سال گذشتهتهیه پیش‌نویس تشکیل«انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی» بود.

گفتنی است امسال در این نمایشگاه علاوه بر فعالین حوزه کتاب و رسانه؛ بخش­های تبلیغات، چاپ و بسته‌بندی، رسانه‌های چندمنظوره، رسانه‌های دیجیتالی، نرم‌افزارها و استارتاپ‌ها و... هم حضور فعال خواهند داشت.

***

نمایشگاه تخصصی کتب علوم پزشکی دو دوره را پشت سر گذاشته است. دستاوردهای این دوره­‌ها چه بوده است؟

بزرگترین دستاورد این دو دوره، استقبال دانشجویان بوده است که در نتیجه خریدهایی که داشته­اند، میزان تخفیف و میزان اعتبار خرید ریالی برای آن‌ها در دوره سوم بیشتر شده است.

دستاورد دیگر به وجود آمدن فضای مناسب برای ناشران است، که می­توانند به ساده­ترین شکل با مخاطب اصلی خود ارتباط بگیرند، چراکه یکی از مشکلات ناشران تخصصی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب که هر سال برگزار می‌شود، این بوده که مخاطب تخصصی آن‌ها، در میان ازدحام مخاطبان عمومی نشریات عمومی، گم می­شدند.

غیر از بحث ازدحام و رفت‌وآمد، مناسبات اقتصادی (در فضاهای نمایشگاه عمومی)، قابلیت اجرا و کنترل ندارد. یعنی اینکه اگر همین تخفیف در نمایشگاه عمومی اعمال شود، خیلی معلوم نیست که به مخاطب اصلی برسد یا نه و شناسایی کسانی که تخلف می‌کنند هم به‌راحتی ممکن نیست.

اما به هر حال نمایشگاه­های تخصصی خیلی محدودتر از نمایشگاه­های عمومی برگزار می­شوند.

قاعدتا همین طور است اما مخاطب خاص خودشان را دارند و اثربخشی آن‌ها هم خیلی بیشتر از نمایشگاه عمومی کتاب است.

به غیر از تخصیص و کنترل در تخفیف سوبسید، تخفیف ناشران و بن دانشجویی، در زمینه ارائه کتاب­های تخصصی خصوصا خارجی چه پیشرفتی داشته‌اید؟

در حوزه کتاب­های تخصصی مثل همه حوزه‌های دیگر ما به نوعی با قاچاق یا رفتار غیرقانونی مواجه بودیم. کسانی که کتاب‌های افست چاپ می‌کردند یا کتاب‌های تاریخ‌گذشته را به نمایشگاه می‌آوردند. اما در این نمایشگاه عملا این‌ موارد وجود ندارد. در نمایشگاه عمومی، ناشران کتاب­های تخصصی- که خارجی هم نبودند- از فضای به‌هم‌ریخته و نبود نمایشگاه تخصصی استفاده می‌کردند و کتاب‌های خودشان را عرضه می­کردند و با تخفیف‌های بالا می‌فروختند. به غیر از این مورد؛ خریداران عمده‌ای بودند که می‌توانستند از دانشگاه و مراکز عالی معرفی‌نامه بگیرند، تا کتاب‌خانه‌های مراکز دانشگاهی و مراکز آموزش عالی را تجهیز کنند، اما در عمل مسئولین خرید، بدون نیازسنجی دانشجوها خرید می‌کردند. تا جایی‌که این اواخر ما شاهد شکایت‌های زیادی بودیم که کتا‌بخانه‌های تخصصی دانشگاه‌ها کتاب خریده‌اند ولی نه به تایید استادها می‌رسد و نه مورد استقبال دانشجوها قرار می‌گیرد. اما وقتی فضای محدودتر و تخصصی‌تری باشد، کنترل و نتیجه‌بخشی هم بیشتر می‌شود. بنابراین، در سال گذشته ما شاهد این بودیم که این نوع رفتارها- که مثلا یک مسئول خرید بیاید و کتاب‌های انباری بلااستفاده را خریداری کند- اتفاق نیفتد، بلکه خود دانشجو با تورهای دانشجویی که تسهیلاتش به‌وسیله نمایشگاه ایران‌فارما به وجود آمده، شخصا ثبت نام کرده و حضوری کتاب‌های مورد نیاز را انتخاب و خریداری کند.

همکاری و حمایت وزارت ارشاد چگونه بوده است؟

وزارت ارشاد و خصوصا دکتر مهرشاد کاظمی، معاونت امور فرهنگی و رسانه­ای، حمایت‌های خوبی کرده است، چراکه به‌صورت عملیاتی دیده­اند، عملا این شیوه از نمایشگاه الگوی مناسبی شده است و در آینده نمایشگاه تخصصی کتاب، مثل مهندسی یا علوم انسانی هم امکان برگزاری جدای از نمایشگاه عمومی کتاب را دارند.

کتاب­‌های کنکوری هم در این نمایشگاه عرضه می­شود؟

به هیچ‌وجه. اتفاقا یکی دیگر از مشکلات نمایشگاه‌های بین‌المللی، این است که بین ناشران فعال و ناشرانی که کتاب‌های اصطلاحا کنکوری چاپ می‌کنند، تفاوتی وجود ندارد و عملا برای اینکه نمایشگاه‌ها رونق داشته باشند، کتاب‌هایی که خریدار زیاد دارند- مانند کتاب‌های تست کنکور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا - را به نمایشگاه می‌آورند و می‌فروشند. در حالی‌که محدود کردن نمایشگاه کتاب ایران‌فارما برای این است که چنین ناشرانی به نمایشگاه نیایند. ناشرانی که اصطلاحا در حوزه علمی نیستند، بلکه در حوزه سنجش هستند و امکان فروش کتاب‌هایشان را در جاهای دیگر دارند و نباید تسهیلات و امکاناتی که ایران‌فارما و وزارت ارشاد ایجاد کرده، باعث شود که آن‌ها هم از این موقعیت بهره‌برداری کنند.

بنابراین، هیئت اجرایی، فیلترینگ قوی داشته و به نوعی گزینه‌ای عمل کرده است؟

بله، برای اینکه بهره‌برداری دانشجویان از تسهیلات و خدمات بیشتر ‌شود.

ناشران با این موضوع چگونه برخورد کرده‌اند؟

جالب این است که خود ناشران پیشنهاد فیلتر کردن را می‌دهند.

نظرسنجی هم از دانشجویان مبنی بر اینکه چه کتاب­هایی را نیاز دارند؛ انجام گرفته است؟

بله، دقیقا، دانشجویان در نظرخواهی‌ها خواستار کتاب‌های 2016 به بعد؛ کتاب‌های مورد تایید اعضای هیئت علمی دانشگاه خودشان و کتاب‌هایی هستند که آن‌ها را با دستاوردهای حوزه پزشکی و دارویی، آشنا کند. ما حتی درخواست کتاب‌هایی را از سوی دانشجویان داشتیم که طرح درسی‌اش هنوز در ایران نیست، ولی آن‌ها می‌خواهند که به این مباحث دسترسی داشته باشند، مثل دیجیتال هلتز، دیجیتال در حوزه سلامت، اپلیکیشن‌های سلامت، نانو و خودمراقبتی (نه خود درمانی)؛ مواردی بسیار تخصصی در علوم پزشکی و پیراپزشکی، که مورد درخواست بسیار دانشجویان بوده، همینطور اینکه کتاب‌های مرجع 2018 از دانشگاه معتبر خارجی وارد ایران شود و این نشان می‌دهد که این نمایشگاه حتی می‌تواند در طرح درس و انتخاب رشته‌های تخصصی دانشجویان حوزه پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی هم کمک کند. همچنین ما علاقه‌مند هستیم که بقیه رشته‌های پزشکی که قاعدتا به حوزه دارو ارتباط مستقیم ندارند، مانند دندانپزشکی، فیزیوتراپی، رادیولوژی و... را هم جذب کنیم و عملا ایران فارما در آینده حامی بزرگ‌ترین نمایشگاه پزشکی کشور باشد.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26