اهمیت اقتصاد فرآورده­های گیاهی در طلای سبز هفتم

 

 چهارمین دوره نمایشگاه «ایران فارما» دوم تا چهارم مهرماه در محل مصلی تهران برگزار خواهد شد. هفتمین همایش «طلای سبز» نیز امسال همزمان با این رویداد بزرگ در کنار ایران فارما پذیرای بازدیدکنندگان و متخصصان حوزه فرآورده‌های گیاهی و دارویی است. در گفتگویی با «مهناز خانوی» - مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و دبیر علمی هفتمین همایش ملی طلای سبز- اهمیت برگزاری همزمان این دو نمایشگاه و تاثیر آن در فضای کنونی کشور را بررسی کرده‌ایم.

***

به‌عنوان دبیر علمی هفتمین همایش طلای سبز، اصلی­ترین رویکرد این همایش را در چه بخشی می­­دانید؟

همایش طلای سبز، رویکردی آکادمی، دانشگاهی و علمی دارد و همچون دوره­های قبل برای آن امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده است و با وجود اینکه این بخش برای ما بسیار مهم بوده است اما الگوی نمایشگاه موفق ایران فارما که نه تنها داروسازان بلکه سایر متخصصین، صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران و ... در آن شرکت می­کنند؛ به ما این انگیزه را داده است تا همچون نمایشگاه ایران فارما، فضایی را فراهم بیاوریم تا همه متخصصان و علاقمندان بتوانند از برنامه‌های این همایش و نمایشگاه بهره‌مند گردند و به بخش صنعت هم به شکل ویژه پرداخته شود چرا که ما پتانسیل لازم را در زمینه گیاهان دارویی داریم اما در بخش صادرات و صنعت و بسته بندی ضعیف عمل کرده‌ایم.

با توجه به شرایط ویژه‌ای که داریم و تحریم­های به وجود آمده، به مسائل اقتصادی این حوزه هم در همایش پرداخته می­شود؟

بله بحث­های اقتصادی در میان سخنرانی­ها و مقالات بسیار مهم شمرده شده است و یکی از اصلی­ترین موارد این دوره است. اما من معتقد هستم تحریم­ها می‌توانند به فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی تبدیل شوند. به‌طور مثال تولیدکنندگان داخلی می‌توانند روی بحث بسته‌بندی که همیشه محصولات داخلی درمورد آن مشکل داشته‌اند؛ کار کنند و نمایش درست­تری از محصولات خود ارائه دهند و گام بسیار بزرگی بردارند که در طی این سال­ها همیشه مغفول مانده است.

امسال نمایشگاه ایران فارما همزمان با طلای سبز برگزار می­شود، اهمیت برگزاری همزمان همایش «طلای سبز» در کنار «ایران فارما» چیست؟

فراموش نکنیم که به هر حال فرآورده‌های گیاهی و طبیعی جزء محصولات دارویی به حساب می‌‌آیند و از آن‌جا که کارکرد درمانی دارند، به نظر ما خارج از صنعت دارویی و حوزه درمانی قرار نمی‌گیرند. اساسا جدا کردن تولیدات طبیعی از بستر دارویی کار درستی نیست. ممکن است نوع فرآیند و هدف تولیدشان متفاوت باشد ولی به هر حال در سبد دارویی جا پیدا می‌کنند. از طرف دیگر این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از شرکت‌های تولیدی ما همزمان تولیدکننده داروی شیمیایی و گیاهی (طبیعی) هستند و در هر دو زمینه فعالیت می‌کنند. بنابراین در خیلی از موارد این دو محصول قابل تفکیک نیستند. مضاف بر اینکه همایش «ایران فارما» همایش وزین و پر اهمیتی است؛ جایگاه ویژه‌ای که این نمایشگاه دارد شرکت‌های تولیدی داروهای طبیعی را هم مشتاق می­کند تا بتوانند در این فضا حضور پیدا کنند.

با توجه به ممنوعیت واردات محصولات و فرآورده‌ّ‌های دارویی گیاهی، این نمایشگاه تا چه حد می‌تواند در معرفی محصولات داخلی موثر باشد؟

قبل از جواب به این سوالتان باید بگویم؛ شعار اصلی این دوره را «فرصت‌ها و تهدیدها در شرایط موجود» در نظر گرفته‌ایم. از آن‌جا که رشته تحصیلی و فعالیت اصلی من فارماکولوژی است و در زمینه داروهای طبیعی کار می‌کنم، باور دارم که شرایط کنونی فضای مناسبی برای تولیدکننده واقعی ایجاد می‌کند. تولیدکننده‌ای که بازار را می‌شناسد، روش و راهکار تغییر را یاد گرفته است، روش کشت و تامین ماده اولیه را می‌داند. با توجه به ممنوعیت واردات، بازار کنونی آماده می‌شود تا این تولیدکننده‌ها عرصه فعالیت بازتر و بیشتری داشته باشند. ما براساس جلساتی که با تولیدکننده‌ها داشته‌ایم به این وضع بسیار خوش‌بین هستم که در طول یک سال آینده این تفاوت کاملا معنی‌دار را به‌وضوح شاهد باشیم و اصلا این قانون­ ممنوعیت واردات داروها را برای حمایت از تولیدکننده داخلی انجام داده‌ایم.

روی ترکیب «تولیدکننده واقعی» تاکید کردید؛ باتوجه به وضعیت اقتصادی فعلی، مشکل نقدینگی و گردش مالی شرکت‌ها، منظور شما از تولیدکننده واقعی کدام شرکت‌ها هستند؟

تولیدکننده‌هایی که آگاهی و انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشند، در این شرایط پیشرفت بیشتری خواهند داشت. کیفیت تولید، حجم تولید، انتخاب و تنوع تولیدات اثر مهمی در این روند دارد. به‌عنوان مثال ما ۱۷ تولیدکننده شربت آویشن داریم در حالی‌که بعضی فرآورده‌ها فقط در ۳-۴ کارخانه تولید و عرضه می‌شوند. مشخص است تولید‌کننده‌ای که نیاز بازار را بشناسد و بسنجد، در شرایط کنونی موفق‌تر خواهد بود. در راستای حمایت از این شرکت‌ها و کمک به گردش مالی آن‌ها، اداره ما با کمک سایر اداره‌های سازمان غذا و دارو، بازنگری در آیین‌نامه پخش خواهد داشت. در ادامه، ضابطه‌ای برای پخش، تدوین و نوشته خواهد شد که در این ضابطه نیاز شرکت‌های تولیدی در نظر گرفته می‌شود که در شرایط موجود و گردش مالی سریع‌تر تولیدات‌شان را به دست مصرف‌کننده برسانند.

با توجه به آغاز تحریم‌ها و نگرانی مردم از کمبود دارو، برگزاری این نمایشگاه چه تاثیری بر فضای روانی جامعه خواهد داشت؟

باید بپذیریم که ما به هر حال وارد یک جنگ اقتصادی شده‌ایم. هر حرکتی که ظرفیت اقتصادی و توانایی بازار ما را نشان بدهد می‌تواند یک مانور و نمایش قدرت باشد. از نظر من نمایشگاه ایران فارما و طلای سبز یک مانور خوب است و امیدوارم این نمایشگاه التهاب فضای عمومی را کاهش دهد.

همزمانی ایران فارما و طلای سبز در بخش صادرات محصولات و داروهای گیاهی، تا چه اندازه می­تواند موثر باشد؟

در بحث صادرات، سازمان غذا و دارو مجوزهای مورد نیاز شرکت‌ها را تامین می‌کند ولی تاکنون ما نه بازاری برای این کار ایجاد کرده‌ایم و نه ساز و کار مشخصی وجود داشته است تا بتوانیم تولیدکننده‌های فرآورده‌های طبیعی را به این سمت سوق دهیم. با این وجود در حال حاضر بیش از ۲۰۰ قلم داروی گیاهی صادر می‌شود و شرکتی داریم که بیش از ۷۰ قلم از تولیدات دارویی‌اش را صادر می‌کند. آمار صادرات از طرف شرکت‌ها به ما اعلام می‌شود و این فرآیند مختص خود آن‌هاست. در حال حاضر روابط بین‌الملل سازمان، در این زمینه فعال‌تر شده است. حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه «ایران فارما» برای آشنایی تولیدکننده‌های داخلی موثر است و امکان معرفی محصولات‌شان را هم خواهند داشت. رویکرد ما در بخش صادرات تایید است، ولی فراموش نکنیم که هر شرایط سیاسی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در این مقطع خاص باید به شدت مراقب باشیم که قاچاق معکوس اتفاق نیفتد.

قاچاق معکوس در ارتباط با داروهای طبیعی؟

خیر، در این مورد داروهای طبیعی مورد نظر من نیستند، چون ارز رسمی به آن تعلق نمی‌گیرد ولی درباره داروهای صنعتی این امکان وجود دارد.

با توجه به حوزه مدیریت شما، مکمل‌ها کجای این سیاست‌ و برنامه‌ریزی قرار می‌گیرند؟

بعضی مکمل‌های تغذیه‌ای باید در سنین خاص جزء سبد تغذیه‌ای خانواده قرار ‌بگیرند، مثل فولیک اسید و مولتی‌ ویتامین برای زنان باردار، قطره آهن نوزاد، قرص‌های کلسیم و ویتامین دی، برای سالمندان و...؛ سازمان غذا و دارو تعاملی با معاونت سلامت داشته است که چنین مکمل‌هایی در خانه‌های بهداشت توزیع شود.

با اینکه مکمل‌ها اغلب جزء داروهای درمانی به حساب نمی‌آیند و طبیعتا ارز رسمی نمی‌گیرند ولی در بعضی موارد جزء داروهای ضروری‌ هستند و افزایش قیمت آن‌ها در این زمان محسوس است.

این مکمل‌ها همچنان به‌صورت رایگان توزیع می‌شود و ما وارد این سیاست‌گذاری نمی‌شویم. در عین حال سلامت جامعه مرتب بررسی می‌شود و اگر نتیجه‌گیری این باشد که یک مکمل جدید مورد نیاز است، معاونت بهداشتی موضوع را به ما اعلام می‌کند که براساس مطالعات، این مکمل، با این دوز لازم است. ما این نیاز را به شرکت‌ها اعلام می‌کنیم تا برای تولید آن سیاست‌گذاری کنند؛ ولی سازمان غذا و دارو مداخله‌ای در قیمت‌گذاری نخواهد داشت.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26