ایران فارمای جهانی و کمک به وجه اقتصادی طلای سبز ایرانی

 

امیرحسین جمشیدی/ مشاور ترویج و توسعه نوآوری‌های علمی در تولید و عرضه فرآورده‌های طبیعی و غذای نوزادان سازمان غذا و دارو

امسال شاهد برگزاری هفتمین دور از همایش طلای سبز همزمان و در دل نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018 هستیم. همایشی که خوشبختانه بدون توقع و بدون تاخیر هر ساله برگزار شده و به فرآورده‌هایی می‌پردازد که از چند بعد بسیار مهم قابل توجه هستند.

اولین مورد بسیار حائز اهمیت که باید در نظر گرفت آن است که گیاهان مورد استفاده در فرآورده‌های طبیعی، گیاهان وطنی هستند و در داخل کشور تولید می‌شوند. دوم اینکه خیلی از مواد اولیه داروهای گیاهی عمدتا در داخل کشور تولید می‌شود. نکته سوم به دانش این صنعت برمی‌گردد. دانش فنی تولید فرآورده‌های گیاهی در خیلی از کشورهای دیگر موجود نیست و قاعدتا همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند که ما با فرآیندی طرف شویم که از هر لحاظ به نفع کشور است.

مطابقت با اقتصاد مقاومتی

تولیدات این حوزه با بحث اقتصاد مقاومتی منطبق است. هرچه شرایط کاری و ارزی در کشور سخت‌تر باشد، پرداختن به فرآورده‌های بومی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. کما اینکه در حال حاضر شرایط کشور ایجاب می‌کند روی حوزه‌هایی که استعداد و پتانسیل‌های بالایی دارد، تمرکز بیشتری شود. یکی از این موارد بحث فرآورده‌های طبیعی و سنتی است که همایش طلای سبز نیز در همین راستا گام برمی‌دارد و وظیفه سنگینی بر دوش گرفته است.

جذب مخاطب حداکثری

همایش طلای سبز امسال با نمایشگاه ایران فارما همزمان برگزار می‌شود و هر کدام مخاطب‌های خاص خود را دارند. برگزاری همزمان این دو اتفاق دارویی، باعث جذب مخاطب‌ها به هر دو رویداد می‌شود. از آنجایی که هر دو اتفاق هم راستا و در مقوله درمان و دارو جای دارند، زمینه آشنایی بیشتری برای افراد و دست اندرکاران فراهم و تعداد بازدیدکنندگان بیشتر می‌شود.

ایران فارما، طلای سبز، یک تیر و دو نشان

مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. برگزاری همزمان یکسری از رویدادها می‌تواند در این امر کمک بسیاری کند. هزینه‌های موازی کمتر خواهد شد و افراد هم با نمایشگاه‌های پربارتری روبرو خواهند شد.

ایران فارما و فرصتی به محصولات گیاهی

یکی دیگر از مباحثی که باید به آن توجه داشت حضور شرکت‌ها و مهمانان خارجی در نمایشگاه ایران‌فارما است که می‌تواند در امر شناسایی و معرفی فرآورده‌های طبیعی ایران به خارج از مرزها، کمک شایانی کند. واقعیت این است که در برخی محصولات قابلیت صادرات داریم و تنها تلاش و معرفی بیشتر لازم است. فرآورده‌های سنتی و طبیعی فضایی است که این قابلیت را دارد. برگزاری همزمان این دو نمایشگاه و حضور شرکت‌ها و ویزیتورهای خارجی می‌تواند زمینه‌هایی را ایجاد و به سمتی حرکت کند که زمینه صادرات آن‌ها نیز فراهم شود و در بحث اقتصادی بتوانیم زیرساخت­های خوبی را بسازیم.

بازگشت جهانی به داروی گیاهی

با توجه به این موارد که هر کدام نویدگر یک اتفاق خوب هستند، می‌توان گفت، آینده متعلق به صنعت داروهای گیاهی است. شواهد نشان می‌دهد نه تنها ایران، بلکه جهان در حال حاضر به سمت سالم زیستی و گاها بازگشت به زمانی است که داروهای گیاهی وجهه دیگری داشتند؛ وجهه­ای که سال­ها فراموش شده بود و مخاطبی نداشت. این در حالی است که گیاهان دارویی اکنون در سطح جهانی اقبال خوبی بدست آورده و امروز شرایط به گونه‌ای است که بشر به ابزار، غذا، دارو و حتی مکتب درمانی و پیشگیری سالم روی آورده است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26