بازار فرآورده­ های گیاهی، ارزآورترين و اشتغال‌زاترين

 

همزمانی همایش «طلای سبز» با نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما»، علاوه بر گسترش فرهنگ اهمیت‌دهی به گیاهان دارویی بین طیف مخاطبان و شرکت‌کننده‌ها، به گشایش افق‌های جدید در مسیر صنعتی‌سازی این رشته و تولید محصولات با کیفیت با استفاده از روش‌های نوین صنعتی نیز منجر خواهد شد. حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و ارائه جدیدترین روش­های صنعتی روز دنیا در نمایشگاه ایران فارما، در کنار همایش طلای سبز -به‌عنوان معرفی‌کننده‌ پتانسیل‌های گیاهان دارویی ایران- می‌تواند منجر به همکاری‌های موثری در بحث صنعتی‌سازی این رشته شود.

مهران میراب‌زاده عضو هیئت علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین از اعضای شورای سیاست‌گذاری هفتمین همایش طلای سبز در گفت و گویی با بیان این مطلب به تشریح اهمیت این دوره که همزمان به چهارمین دوره نمایشگاه بین­المللی ایران فارما برگزار می­شود؛ پرداخت که می­خوانید:

اهمیت هفتمین دوره طلای سبز را در چه مواردی می­دانید؟

فکر می‌کنم قبل از صحبت درباره اهمیت این دوره باید اشاره‌ای به اهداف اولیه شروع همایش طلای سبز داشته باشیم. اهداف اصلی این همایش شامل سالم‌سازی فرآورده‌ها و محصولات گیاهی طبیعی و سنتی از مزرعه تا سفره، شناخت گیاهان دارویی و ظرفیت‌های این صنعت، فرهنگ‌سازی در خصوص تجویز و مصرف داروهای گیاهی، بررسی چالش‌های موجود در زنجیره تامین و عرضه فرآورده‌ها و داروهای گیاهی، بازبینی جایگاه این فرآورده‌ها، معرفی رویکردهای نوین در مسیر پروژه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی و کاربرد آن‌ها در صنعت داروسازی، آرایشی و بهداشتی بوده است. در هفتمین دوره، با توجه به مسائل و مشکلات اقتصادی و وارداتی، بحث صنعتی‌سازی و ارتقاء تولیدات داخلی با کیفیت در مورد گیاهان دارویی به‌عنوان منبعی غنی (طلای سبز) می‌تواند بسیار پر اهمیت باشد. یکی از مهمترین نتایج همایش هفتم ارتقاء و ترویج فرهنگ «اقتصاد دانش‌بنیان» خواهد بود. فرهنگی که به منزله‌ پیشرانی برای تحرک‌بخشی به اقتصاد مقاومتی بر مبنای زیست‌بوم کارآفرینی است. این نوع اقتصاد با فراهم‌ کردن زمینه تعامل جدید و موفق بین فعالان عرصه گیاهان دارویی و ایجاد فضای رقابتی، می‌تواند به رشد کمی و کیفی و برندسازی محصولات باکیفیت داخلی منجر شود.

برگزاری همزمان همایش طلای سبز را با ایران فارما چطور ارزیابی می­کنید؟

نمایشگاه بین‌المللی ایران‌فارما، یک گردهمایی بزرگ برای تجارت حرفه‌ای داروسازی است و در این فضا شاهد آخرین نوآوری‌ها، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار خواهیم بود. شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه می‌توانند به‌طور یکسان طیف کاملی از محصولات و خدمات صنایع دارویی را دنبال کنند. در شرایط فعلی و با توجه به آینده صنعت داروسازی، ایران‌فارما آموزه‌های وسیعی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد داد. همزمانی همایش «طلای سبز» با این نمایشگاه بین‌المللی، علاوه بر گسترش فرهنگ اهمیت‌دهی به گیاهان دارویی بین طیف مخاطبان و شرکت‌کننده‌ها، به گشایش افق‌های جدید در مسیر صنعتی‌سازی این رشته و تولید محصولات با کیفیت با استفاده از روش‌های نوین صنعتی نیز منجر خواهد شد. از طرفی این همزمانی می‌تواند اثرات مثبتی بر جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در صنعت فرآورده‌های گیاهی داشته باشد. همچنین فراهم‌سازی بستری جهت مشاوره ساختارمند و مبادله ایده‌های نوآورانه و فن‌آورانه بین پژوهشگران و بنگاه‌های اقتصادی -به‌عنوان زیرساخت‌هایی برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی- می‌تواند یکی دیگر از دستاوردهای این رویداد باشد.

با توجه به ممنوعیت ورود فرآورده‌های گیاهی به ایران، این سیاست چه تاثیری بر تولید داخلی خواهد داشت؟ تولیدکننده‌ها چطور می‌توانند از شرایط فعلی بهره بیشتری ببرند؟

همان‌طور که گفتم حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و ارائه جدیدترین متدهای صنعتی روز دنیا در نمایشگاه ایران فارما، در کنار همایش طلای سبز -به‌عنوان معرفی‌کننده‌ پتانسیل‌های گیاهان دارویی ایران- می‌تواند منجر به همکاری‌های موثری در بحث صنعتی‌سازی این رشته شود. با ممنوعیت ورود فرآورده‌های گیاهی و افزایش ظرفیت فرآوری گیاهان دارویی در صنعت، تولیدکنندگان داروهای گیاهی می‌توانند با اطمینان خاطر بیشتری از مواد حد واسط با کیفیت تولید داخل، به‌جای مواد حد واسط وارداتی بهره ببرند.  

- حضور ویزیتورها و شرکت‌های خارجی در ایران فارما، چه تاثیری بر صادرات محصولات و داروهای گیاهی خواهد داشت؟

معرفی ظرفیت‌های عملی گیاهان دارویی در همایش طلای سبز در کنار ایران فارما فرصت خوبی است که این رشته را به یکی از ارزآورترين، اقتصادی‌ترين و اشتغال‌زاترين حوزه‌ها تبدیل کند. کشورهای مهم و صنعتی به‌شدت در حال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند و گیاهان دارویی سهم مهمی از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص خواهند داد؛ این رویداد منجر به آشنایی بیشتر کشورهای دیگر با ظرفیت‌های ایران در زمینه گیاهان دارویی، می‌شود و زمینه‌ همکاری‌های مشترک در مورد صادرات یا حتی سرمایه‌گذاری در تولید داخلی را فراهم خواهد کرد.

 

-آینده‌ این بخش از صنعت دارویی ایران (تولید فرآورده‌های گیاهی) را چگونه می‌بینید؟

امیدوارم صنعت فرآورده‌های گیاهی در کشور با تکیه بر منابع ملی در عرصه طب و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، سطح سلامت و کیفیت زندگی مردم را ارتقاء دهد. فکر می‌کنم این صنعت بتواند جایگاه شایسته‌ای در حیطه آموزش، پژوهش، خدمات‌رسانی در منطقه و دنیا، به‌دست آورد. فرآورده‌های گیاهی می‌توانند با بهره‌گیری از ارزش افزوده، سهم قابل توجهی از اقتصاد کشور را کسب کنند. برای رسیدن به این هدف لازم است بازنگری، اصلاح، ساده‌سازی و روزآمد کردن قوانین و استانداردهای مربوط این حوزه در دستور کار دولت و تولیدکننده‌ها قرار بگیرد. فکر می‌کنم با ساماندهی فرآیندها و ساختارهای نظارت و ارزیابی تمام فعالیت‌های حوزه گیاهان دارویی و با رفع مشکلات موجود، در آینده‌ای نه چندان دور این صنعت سرمایه مهمی برای کشور باشد؛ سرمایه‌ای که برای رسیدن به نقطه‌های اوج علمی و رفع وابستگی‌های دارویی موثر خواهد بود.

به‌عنوان یک تولیدکننده چه سدها و موانعی در این مسیر می‌بینید؟

می‌توانیم مشکلات عمده‌ تولیدکنندگان فرآورده‌های گیاهی را به چند دسته اصلی تقسیم کنیم.موضوع اول بحث قیمت‌گذاری است که به‌دلیل هزینه بالای مواد اولیه، قیمت محصولات داخلی نسبت به بسیاری از کشورهای صادرکننده، گران تمام می‌شود. بحث بعدی آشنا نبودن ما با بازارهای خارجی است. به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری کافی دولتی در زمینه بررسی بازارهای خارجی، شناخت پایینی از این بازارها داریم و در عین حال ارتباط مستقیمی هم با خریداران اصلی وجود ندارد که این عدم شناخت، روی صادرات ما اثر منفی می‌گذارد.

در زمینه استاندارد سازی فکر می­کنید چه جایگاهی داریم؟

مشکل سطح استاندارد و استفاده نکردن از استانداردهای بین‌المللی یکی دیگر از موانع پیشرفت تولید داخل است. صادرکنندگان باید در این زمینه آموزش کافی ببینند و ظرفیت اقتصادی کشت و فرآوری گیاهان دارویی در بازارهای داخلی و جهانی را بررسی کنند. همچنین ضعف در فن‌آوری یکی دیگر از موانع پیش روی ماست. به‌دلیل آگاه نبودن از اصول صحیح کشت و بهره‌برداری، خشک کردن، سیستم بسته‌بندی، انبارداری و انبارسازی، تهیه داروهای گیاهی با کیفیت و استاندارد مناسب انجام نمی‌شود.

از نظر تکنولوژی، وضعیت چگونه است؟

اتفاقا مشکل دیگری که داریم، نبود صنایع فرآوری گیاهان در مناطق مختلف رویش این گیاهان است. یعنی گیاه باید به مناطق دیگر منتقل و فرآوری شود که نتیجه‌اش افزایش هزینه‌ نهایی است. یکی دیگر از موانع مرتبط با همین بخش دسترسی نداشتن به مواد حد واسط گیاهی داخلی با کیفیت بالا و قابل استفاده در صنایع داروسازی است. این نکته را نیز اضافه کنیم که ما بازار داخلی مناسبی هم برای تولیدات گیاهان دارویی نداریم که امیدواریم همایش هفتم و همزمانی با ایران فارمای چهارم، بر بازار تاثیراتی بگذارد.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26