برندهای خوب مکمل و تولیدکنندگان مطرح را نمی‌شناسیم!

 

"یکی از مباحث مهم در سومین سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته، موضوع برندهای مکمل‌های ورزشی و تولیدکنندگان مطرح داخلی است که متاسفانه بسیاری از آن‌ها به‌خوبی معرفی و شناخته نشده‌اند و به‌همین دلیل بسیاری از مردم دنبال مکمل‌ها و برندهایی می‌روند که اطمینان و اطلاعات کافی از آن‌ها ندارند و یا محصولاتی را استفاده می‌کنند که میزان اثرگذاری آن‌ها اثبات نشده است."

در آستانه برگزاری "سومین سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته" دکتر الیاس کوثری، عضو کمیسیون آموزش فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگویی به اهمیت برگزاری این دوره، ارتباط فضای دانشگاهی با سمپوزیوم و نقشی که در آگاه‌سازی فضای جامعه دارد، پرداخت.

دکتر کوثری با بیان اینکه مشکل مهم وزرشکاران و مردمی که فعالیت بدنی را به‌صورت حرفه‌ای ادامه می‌دهند، دسترسی نداشتن راحت و مستقیم به کارشناسان ورزشی و سلامتی است، گفت: عدم ارتباط مستقیم بین این افراد و قهرمانان رشته‌های ورزشی و نبودن امکان کسب تجربه، راهنمایی و اطلاعات، نبود فضا و محیط‌هایی است که افراد بتوانند به‌راحتی کنار هم قرار بگیرند و از تجربه‌های یکدیگر استفاده کنند تا ورزش را علمی‌تر و با آسیب کمتر پیش ببرند و با توجه به تمام این موارد برگزاری سمپوزیوم‌ها، نمایشگاه‌ها و همایش‌هایی از این دست، بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

عضو کمیسیون آموزش فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران درباره نوع ارتباط دانشگاه با برگزاری این سمپوزیوم نیز توضیح داد: در چنین سمپوزیوم و نمایشگاهی نه تنها یک متخصص، بلکه متخصصان زیادی با گرایش‌های متفاوت و تحقیقات گوناگون، حاضر می‌شوند، به سوالات مربیان و ورزشکاران پاسخ می‌دهند و از طرف دیگر قهرمانان ورزشی نیز حضور دارند و این موضوع باعث می‌شود تا فاصله زیادی که بین علم و تجربه وجود دارد، کمتر شود.

وی ادامه داد: نتیجه این سمپوزیوم این خواهد بود، فردی که از نظر علمی اطلاعات دارد، می‌داند مطالعات و تحقیقاتش را به کدام سمت، سوق دهد و این موضوع برای خود کارشناسان هم موثر است چراکه اگر دانش و اطلاعات ما فقط در لابراتوار و آزمایشگاه تولید شده، باقی بماند و کاربردی نشود، ثمره زیادی برای جامعه و خودمان در بر نخواهد داشت. از طرف دیگر فرد قهرمان یا کسی که ورزش را به‌صورت تجربی و حرفه‌ای ادامه می‌دهد، با علم روز و اطلاعات جدید آشنا می‌شود و با آسیب کمتری به هدفش می­رسد.

دکتر الیاس کوثری، در پاسخ به این سوال که سمپوزیوم در این دوره‌هایی که برگزار شده، تا چه حد توانسته با مخاطب مورد هدف خود ارتباط برقرار کند، گفت: یکی از مباحث مهم این ورزش، موضوع برندهای ورزشی و تولیدکنندگان داخلی مطرح است که متاسفانه بسیاری از آن‌ها به‌خوبی معرفی و شناخته نشده‌اند. به‌همین دلیل بسیاری از مردم دنبال مکمل‌ها و برندهایی می‌روند که اطمینان و اطلاعات کافی از آن‌ها ندارند یا محصولاتی را استفاده می‌کنند که میزان اثرگذاری آن‌ها اثبات نشده است. به‌همین دلیل من این موضوع را برای سخنرانی انتخاب کرده‌ام.

وی ادامه داد: مهم دانستن این موضوع است که ما نه از نظر تنوع محصولات آن‌قدر توانایی و امکانات داریم و نه از نظر مالی و اقتصادی، شرایط‌مان آنقدر خوب است که بتوانیم هزینه زیادی را صرف کنیم و بنابراین از نظر علمی، سلامتی و اقتصادی برای ما مقرون به صرفه نیست که بسیاری از مکمل‌ها را تهیه و استفاده کنیم و تازه بعد از آسیب‌هایی که متوجه‌مان می‌شود، درباره آن‌ها تحقیق کنیم.

دکتر الیاس کوثری، عضو کمیسیون آموزش فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران، درباره ضرورت آگاه‌سازی فضای ورزشی (به‌ویژه بدنسازی و پرورش اندام) گفت:همان‌طور که در تمرین‌های ورزشی و بدنسازی دنبال این هستیم که بهترین حرکت را برای تقویت و عضله‌سازی انتخاب کنیم، در تغذیه هم غذایی را انتخاب می‌کنیم که بهترین اثر را روی بدن داشته باشد، درباره استفاده از مکمل‌‌ها هم باید، سراغ مکملی برویم که از اثرگذاری آن مطمئن باشیم تا به سلامت‌مان آسیب نزنیم و آن را به خطر نیندازیم، در عین حال که پول‌مان را دور نریزیم.

وی در پایان، معرفی مکمل‌های سالم و کارآمد را یکی از اهداف سمپوزیوم دانست و گفت: سعی داریم مباحثی را مطرح کنیم که بعد از سمپوزیوم، فردی که به مکمل نیاز دارد، بداند چه مکملی برایش مفید، کمک‌کننده و از نظر اقتصادی به صرفه است، همچنین شرکت واردکننده یا تولیدکننده داخلی هم شناختی از سمت و سوی بازار بدست آورد، به نتیجه مطلوب‌تری برسد و مکمل‌ تولیدی­اش را با قیمت کمتر در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد.

گفتنی است، سومین سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته، ششم و هفتم دی ماه در مجموعه ورزشی انقلاب برگزار خواهد شد.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26