انتخاب و استفاده مکمل‌ها دچار افراط و تفریط شده!

 سلامت مکمل‌های ورزشی یکی از دغدغه‌های جامعه ورزش است، خصوصا که خیلی افراد از مکمل‌های استاندارد استفاده نمی‌کنند یا اگر انواع سالم آن‌را تهیه نمایند، درباره نوع و میزان مصرف، اطلاعات کافی ندارند. سمپوزیوم پایش مکمل‌های ورزشی یکی از راه‌های اطلاع‌رسانی و آموزش مصرف مکمل‌ها بین ورزشکاران است. سومین دوره آن با عنوان «سمپوزیوم مکمل‌های ورزشی و تجهیزات وابسته» و با هدف «شناسایی مکمل‌های غذایی و ورزشی کارآمد و تحلیل آن‌ها به‌منظور دستیابی به بهترین ترکیب بدنی» ششم و هفتم دی‌ماه در مجموعه ورزشی انقلاب تهران برگزار خواهد شد. در مصاحبه‌ای با دکتر مصطفی موسوی (استاد دانشگاه و عضو کمیسیون آموزش فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام) درباره اهمیت و تاثیر این سمپوزیوم گفت‌گویی داشته‌ایم که می‌خوانید.

 

به نظر شما اهمیت برگزاری این دوره سمپوزیوم در چه مواردی است؟

برگزاری چنین دوره‌های آموزشی باعث ارتقاء سطح علمی مربیان و دانشجویان در حوزه تناسب اندام خواهد شد که قطعا توجه به سلامتی این بخش، تاثیر مستقیمی بر ارتقاء سطح سلامتی جامعه و کاهش هزینه‌های درمان در سطح کلان خواهد داشت. از آنجا که بالا بودن سطح سلامت اقشار مختلف یکی از نکات مهم و موثر در سلامت کل هر جامعه است، در برگزاری سمپوزیوم این نکته نیز در نظر گرفته می‌شود و برای دستیابی به هدف سلامت افراد جامعه موثر خواهد بود.

 

سمپوزیوم‌هایی که در دوره‌های قبل برگزار شده‌اند، تا چه حد توانسته‌اند با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کنند و بر آن‌ها تاثیر داشته باشند؟ چه راهکارهایی برای ارتباط بیشتر این سمپوزیوم با گروه‌های هدف پیشنهاد می‌کنید؟

با توجه به استقبال‌ خوب مخاطبان از دوره‌های پیشین، می‌توانیم بگوییم که این سمپوزیوم موفق بوده و مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. البته این نکته را هم باید در نظر بگیریم که اگر برگزاری دوره‌ها استمرار داشته باشد، تاثیر و نتیجه آن بیشتر خواهد بود؛ به‌ویژه در حوزه‌هایی که ورزشکاران به‌صورت مستقیم با آن سر و کار دارند، مثلا برگزاری همزمان دوره‌های عملی در بخش‌های گوناگون سمپوزیوم؛ همچنین می‌توانیم آموزش دقیق‌تری در زمینه تربیت مربی داشته باشیم.

 

- آگاه‌سازی فضای ورزشی (خصوصا ورزشکاران بدنسازی و پرورش اندام) را تا چه حد ضروری می‌دانید؟ برگزاری سمپوزیوم در این زمینه چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟

با توجه به توسعه روزافزون مکان‌های ورزشی و افزایش تعداد سالن‌های بدنسازی در کشور، می‌توانیم برآورد کنیم که جامعه در حال حرکت به سمت زندگی سالم‌تر است. با این حال در این فضاها، امکان آسیب بیشتر نیز ایجاد خواهد شد، به‌ویژه در زمینه مصرف مکمل‌های ورزشی، احتمال خطا و آسیب ورزشکاران بالاست. ارائه اطلاعات به ورزشکاران مختلف در ارتقاء سطح سلامت این افراد در سنین مختلف موثر خواهد بود و برگزاری چنین سمپوزیوم‌هایی می‌تواند تا حد زیادی از چنین آسیب‌هایی در ورزش حرفه‌ای جلوگیری کند.

 

ارتباط دانشگاه با برگزاری این سمپوزیوم چگونه است و چه اهمیتی دارد؟

از گذشته تا به امروز دانشگاه سهم ویژه‌ای در ارتقاء سطح علمی دانشجویان در حوزه‌های مختلف داشته است. از طرف دیگر این نهاد علمی با ایجاد گرایش‌های مختلف در زمینه تغذیه ورزشی، علوم تربیتی و نیز برپایی سمینارهای گوناگون سطح دانش و آگاهی را در این حوزه‌ها افزایش داده است. خوشبختانه در حال‌حاضر دانشگاه‌ها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از این سمپوزیوم حمایت می‌کنند، با این حال ضرورت ایجاد و برقراری تبادل و تعامل بیشتر بین دانشگاه‌ها، فدراسیون‌ها و موسسات آموزشی بیش از پیش حس می‌شود.

 

- موضوع سخنرانی که در این سمپوزیوم دارید، چیست و به چه علتی آن‌را انتخاب کرده‌اید؟

با توجه به‌عنوان، سابقه و مشاهدات خودم در زمینه مکمل‌های ورزشی، فکر می‌کنم بسیاری از ورزشکاران در انتخاب و استفاده از این محصولات دچار افراط یا تفریط شده‌اند. بنابراین همیشه لزوم بررسی و آنالیز مکمل‌های رایج در فازهای مختلف تمرینی، وجود داشته است. به‌همین دلیل لازم است به افراد شرکت‌کننده، اطلاعات و آگاهی داده شود تا انتخاب‌های درست و دقیق‌تری داشته باشند. رسیدن به این هدف می‌تواند از آسیب ورزشکاران جلوگیری کند و در عین حال باعث کاهش هزینه‌‌های آنان شود. از طرف دیگر مصرف هوشمندانه و صحیح مکمل‌‌ها برای دستیابی به عملکرد حداکثری در حین ورزش و به‌ویژه در اوج فعالیت، موثر است.  

 

- با توجه به شرایط موجود و تحریم‌ها، وضعیت بازار مکمل و سلامت آن‌را چگونه دیده‌اید و خواستار چه نوع عملکردی از دولت و تولیدکنندگان مکمل هستید؟

یکی از راهکارها برای پیشگیری از تاثیر منفی تحریم‌ها و شریط اقتصادی بر بازار مکمل‌ها و به‌ویژه سلامت ورزشکاران این است که روند قبلی حفظ شود و اختصاص ارز برای تهیه مکمل‌های سالم ادامه داشته باشد. در کنار آن لازم است که روند ثبت و واردات مکمل‌های اروپایی سرعت پیدا کند تا مکمل‌ها به‌موقع در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گیرد. در عین‌حال باید فضای مناسبی فراهم شود تا کشورهایی که در تولید مکمل‌های استاندارد پیشرو هستند، برای سرمایه‌گذاری و تولید در کشور خودمان اقدام نمایند.

کنترل و نظارت بر قیمت‌ها، نکته دیگری است که باید به آن توجه شود. نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر تولیدات داخلی و مکمل‌های وارداتی، می‌تواند برای رسیدن به این هدف کمک‌کننده باشد. در آخر برای اینکه بتوانیم سلامت بازار مکمل‌ها را تامین کنیم، باید روش کشورهای پیشرفته را به‌کار بگیریم یعنی فروشگاه‌های معتبری برای ارائه مکمل‌هایی غذایی وجود داشته باشند. این فروشگاه‌های تاییدشده‌ از یک‌طرف سلامت مکمل‌ها را تضمین می‌کند و از طرف دیگر خرید از آن‌ها نسبت به تهیه مکمل‌ از داروخانه‌ها، هزینه تمام‌شده خرید این محصولات را برای ورزشکاران کاهش می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26