چرا صنعت نمایشگاهی در برخی از کشور‌ها، صنعت مادر است؟

 

یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه و تجارت، که نزدیک به یک قرن است در جوامع توسعه‌یافته مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، نمایشگاه‌ها، اکسپو‌ها و رویداد‌های میان‌رشته‌ای هستند. تا جایی که در برخی از کشور‌ها، صنعت نمایشگاهی به صنعت مادر تبدیل شده است و سالانه میلیون‌ها نفر را به واسطه همین نمایشگاه‌ها جذب کشورِ خود می‌کنند. علاوه بر این، جوامع توسعه‌یافته، به صورت حرفه‌ای در صدد آن هستند تا از این مسیر، پویایی را به صنایع خود برگردانند. ایران نیز در سال‌های اخیر در پی آن بوده است تا با برگزاری رویداد‌های میان‌رشته‌ای بزرگی همچون نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته(ایران‌فارما)، صنایع حساسی همچون صنعت دارو را به سمت توسعه و صادرات سوق دهد. در ادامه به گزارشی از اهمیت نمایشگاه‌ها می‌پردازیم. گزارش پیش رو در سایت‌های متعددی بارگذاری شده است اما به واسطه اهمیت آن، مجددا آن را در ماهنامه تخصصی غذا و دارو – حامی رویداد‌های میان‌رشته‌ای- منتشر می‌کنیم.

*نمایشگاه‌ها، مهمترین ابزار بازاریابی و ارتباطات تجاری: براساس بررسی‌های انجام شده، کشور آلمان از لحاظ برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی تجاری، سرآمد کشورهای جهان محسوب می‌شود و قریب دو سوم نمایشگاه‌های تجاری مهم دنیا در این کشور برپا می‌شوند. براساس نتایج بررسی‌هایی که توسط انجمن صنعت نمایشگاهی آلمان (AUMA) منتشر شده است موسسات و شرکت‌های آلمانی، نمایشگاه‌های تجاری را یکی از مهمترین ابزار بازاریابی و ارتباطات تجاری بنگاه به بنگاه به حساب می‌آورند.

فعالیت‌های تجاری در آلمان نه تنها از نمایشگاه‌های تجاری داخل کشور بهره می‌گیرد بلکه از نمایشگاه‌های تجاری مهم خارجی نیز به منظور بازاریابی صادراتی بهره‌مند می‌شود.

به طوریکه سالانه قریب پنج هزار شرکت آلمانی تنها در نمایشگاه‌های تجاری خارجی که کشور آلمان به صورت رسمی در آن‌ها مشارکت می‌نماید، محصولات و خدماتشان را ارایه می‌کنند. علاوه بر این نتایج یک نظرسنجی که توسط انجمن صنعت نمایشگاهی آلمان منتشر شده است، 74 درصد از موسسات و شرکت‌های مشارکت‌کننده در نمایشگاه‌ها، نمایشگاه‌های تجاری را به عنوان عاملی مهم یا بسیار مهم در آمیخته ارتباطاتشان ارزیابی کرده‌اند.

*نمایشگاه‌ها، مرکز تبادل اطلاعات، دانش فنی و بررسی‌های تجاری: یکی از نتایج مهم برپایی نمایشگاه‌ها، پدید آمدن فرصت‌های بی‌بدیل به منظور دستیابی سریع، کم‌هزینه و آسان‌تر به اطلاعات مورد نیاز بخش‌های تجاری – صنعتی در دستیابی سریع، کم‌هزینه و آسان‌تر به اطلاعات مورد نیاز بخش‌های تجاری – صنعتی در خصوص یک یا چند حوزه مرتبط است.

نمایشگاه‌ها فرصت‌های مناسبی را به منظور انجام مطالعات و بررسی‌های اقتصادی، تحقیقات بازاریابی و سنجش مخاطبین به دست می‌دهند چرا که خصیصه متمرکزسازی نمایشگاه‌ها به این معنا که جمعی از دست‌اندرکاران و متخصصین یک یا چند حوزه خدماتی یا صنعتی را در یک محدوده خاص زمانی و مکانی گرد هم می‌آورند، بستر مطلوبی را جهت انجام مطالعات علمی با استفاده بهینه از زمان و هزینه مهیا می‌سازد.

*نمایشگاه‌ها، عامل افزایش مبادلات بازرگانی خارجی، توسعه همکاری‌های اقتصادی و ارتقاء سطح صادرات: برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی تجاری عامل مهمی در جهت ایجاد ارتباط نزدیک‌تر میان بازارهای کشورهای مختلف به شمار می‌آید چرا که برگزاری یک نمایشگاه بین‌المللی تجاری به صورت تخصصی و یا عمومی بستری را جهت مذاکرات هیئت‌های اقتصادی و بخش‌های تجاری خارجی فراهم آورده و بدین ترتیب یکی از مراکز توسعه و محورهای اساسی مبادلات دو یا چند جانبه بازرگانی خارجی کشورها محسوب می‌شود. اینگونه نمایشگاه‌ها به‌ویژه از دیدگاه صادرات صنعتی و خدمات، مناسب‌ترین فرصت‌ها را برای تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مهیا می‌سازند تا از طریق ارائه توانمندی‌های خود به مشتریان بالقوه، توسعه فروش و در نتیجه ارتقاء سطح فعالیت اقتصادی خود را رقم زنند.

علاوه بر این در جریان برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی تجاری و یا پس از خاتمه آن غالبا قراردادهای مهم تجاری و یا قراردادهای همکاری‌های اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین بخش‌های دولتی و خصوصی و یا تاسیس دفاتر نمایندگی فروش و یا انتقال دانش فنی و تکنولوژی منعقد می‌شود. که درسطح وسیعی می‌تواند بر روابط تجاری و اقتصادی کشورها تاثیرات سازنده و مثبت داشته باشد.

*نمایشگاه‌ها، عامل ارتقاء سطح تولیدات و افزایش درآمد عمومی: برپایی نمایشگاه‌های تجاری نقش مهمی را در ارتقاء سطح تولیدات و افزایش درآمد عمومی که از نتایج جنبی آن است ایفا می‌نماید. انعقاد قراردادهای همکاری‌های دو یا چند جانبه و نیز سرمایه‌گذاری‌های مشترک که در جریان برگزاری نمایشگاه‌های تجاری تمهیدات و موجبات آن فراهم می‌شود، نقطه‌ی آغازی برای تشکیل واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ در داخل کشور است که علاوه بر ارتقاء سطح اشتغال که قبلا نیز به آن اشاره شد، افزایش درآمد عمومی را به دنبال دارد.

از سوی دیگر و با توجه به فرآیند عرضه و تقاضا، ازدیاد موسسات تولیدی فعال در زمینه‌های مختلف، تاثیر بسزایی در تثبیت نظام اقتصادی کشورها و تحکیم آن در برابر نوسانات احتمالی و در نهایت کمک به حصول تعادل اقتصاد داخلی خواهد داشت. بر اساس بررسی‌های انجام شده، برپايی نمايشگاه‌ها هر سال حداقل 300 ميليارد دلار درآمد، به طور مستقيم عايد اقتصاد جهانی می کند. اگرچه آمار دقيقی در مورد درآمد حاصل از برپايی اکسپوها در سطح بين‌المللی دردست نيست اما کارشناسان اقتصادی سهم اکسپوها را در توليد ناخالص داخلی دنيا حداقل 1 درصد برآورد کرده اند. اگر توليد ناخالص دنيا را در سال 2007 حدود 46000 ميليارد دلار در نظر بگيريد می‌بينيد که 1 درصد آن يعنی 460 ميليارد دلار رقم بسيار مهمی است.

*نمایشگاه‌ها، ایجاد کننده رقابت‌های سالم داخلی و بین‌المللی: خصیصه ذاتی نمایشگاه‌ها گرد هم آوردن بخش‌های مختلف خدماتی و صنعتی در یک یا چند حوزه مختلف در محدوده خاص زمانی و مکانی است که این به نوبه خود نوعی رقابت را میان تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان و صاحبان بخش‌های صنعتی و خدماتی به وجود می‌آورد و آن‌ها را ترغیب می‌نماید تا با کسب فناوری روزآمد و استانداردهای بین‌المللی تلاش بیشتری را در جهت افزایش تولیدات و یا ارائه خدمات بازارهای جهانی به انجام رسانند و از شیوه‌های نوین بازاریابی جهت دستیابی به بازارهای جدید بهره‌مند شوند.

*نمایشگاه‌ها، بسترساز انتقال تکنولوژی: یکی از اهداف مهم برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی به‌ویژه نمایشگاه‌های تخصصی، فراهم آوردن بسترهای انتقال فناوری نوین به بخش‌های صنعتی کشورها، به‌ویژه کشورهای در حال توسعه است. در خصوص مهم‌ترین مزایای مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی از دیدگاه انتقال تکنولوژی توجه به این موارد لازم به نظر می‌آید:

اول: کشورهای صنعتی پیشرفته به طور معمول آخرین فناوری‌های پیشرفته جهانی را در نمایشگاه‌های بین‌المللی کشورهای در حال توسعه و جهان سومی به نمایش نمی‌گذارند.

دوم: آخرین فناوری‌های پیشرفته و مدرن‌ترین تجهیزات آن‌ها به طور معمول در نمایشگاه‌های تخصصی یا بین‌المللی سایر کشورهای پیشرفته به نمایش در می‌آید تا ضمن نمایش برتری و توانمندی‌های خود، عرصه‌ای جهت رقابت‌های تکنولوژیک مهیا سازند.

*نمایشگاه‌ها، عاملی موثر در کاهش هزینه های تجاری: از جمله منافع عمده نمایشگاه‌ها می‌توان به عامل کاهش هزینه‌ها اشاره نمود، به‌گونه‌ای که تحقیقات نشان می‌دهد انجام یک معامله تجاری (به‌صورت نمونه) در شرایط نمایشگاهی 645 دلار و تعداد دفعات پیگیری 1.3 مرتبه بوده و در شرایط غیر نمایشگاهی   1117 دلار هزینه دربر داشته و با 3.7 مرتبه پیگیری قابل تحقق می‌باشد. همچنین انجام تحقیقات در نمایشگاه‌ها هزینه پایین‌تری را در بر دارد.

*بازده سرمایه برای مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی بالاتر می‌باشد: در حال حاضر ابزارهايی برای توسعه تجارت وجود دارد و نمايشگاه‌ها يکی از مهمترين ابزارهايی هستند که در این ارتباط تأثیر داشته است. زيرا در صنعت نمايشگاهی همه ابزارهای بازاريابی را با هم می‌بينيد. تحقیقات انجام شده در این خصوص حاکی از این است که نمایشگاه‌ها با 44 در صد بازگشت سرمایه در مقایسه با سایر ابزارهای آمیخته ترفیع از قبیل تبلیغات، روابط عمومی، فروش حضوری، فروش مستقیم، فروش‌های فوق‌العاده و جشنواره‌ها از جایگاه بالاتری برخوردار می‌باشد، به‌گونه ایکه بازاریابی مستقیم با 18 درصد و تبلیغات با 15 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرسایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26 

    88203845 21 (98)+

   88198520 21 (98)+