ضرورت استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی در حوزه سلامت

دکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران در جلسه شورای عالی سلامت که عصر چهارشنبه 29 آذر برگزار شد، اطلاع‌رسانی به جامعه در خصوص سلامت و بهداشت را ضروری دانست و بر استفاده صحیح از رسانه‌ها، ابزارهای نوین اطلاع‌رسانی و همچنین سازمان‌های مردم‌ نهاد (سمن‌ها) در حوزه سلامت عمومی و امنیت غذایی تأکید کرد.

به گزارش غذا و دارو، در عصری که « عصر ارتباطات و اطلاعات» نامیده می‌شود، اهمیت رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و بازتاب واقعیت بر کسی پوشیده نیست. رسانه‌ها در عصر حاضر، حکم تیغ دو لبه‎ای را دارند که نوع کاربرد آن بر افکار عمومی بسیار مؤثر است. زیرا هم می‌توانند مخرب جامعه باشند و هم می‌توانند نقش اساسی در توسعه همه جانبه در راستای چشم‌انداز توسعه داشته باشند. در این میان، با توجه به مقوله پراهمیت « سلامت» در جامعه، اطلاع‌رسانی صحیح در این حوزه امری اجتناب‎ناپذیر است. رسانه‌های تخصصی حوزه سلامت حکم پلی میان مردم و متولیان امر سلامت دارند تا ضمن شفافیت و انعکاس واقعیت، به ایجاد زبان مشترکی در چرخه و ابزارهای تصمیم‌گیری در نظام سلامت، کمک کنند. نکته حایز اهمیتی که بالاترین مقام اجرایی کشور در آخرین جلسه‌ شورای عالی سلامت که با حضور اعضای هیئت دولت و متولیان نظام سلامت کشور از جمله دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد، بر آن تاکید ویژه‌ای کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس شورای عالی سلامت در این جلسه، تاکید کرد: امنیت غذایی و استانداردهای کیفی باید محور اطلاع‌رسانی به جامعه و تبلیغ محصولات غذایی باشد. وی همچنین با اشاره به اینکه «رفتار سیاسی با سلامت مردم پذیرفتنی نیست»، تأکید کرد: نیازهای بهداشتی مردم باید بدون محدودیت و با سهولت در اختیار و دسترس آنها باشد.

کارگروه مجازی سازی نظام سلامت تشکیل می‌شود

اهمیت فضای مجازی و گسترش بی‌سابقه شبکه‌های اجتماعی در امر اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص رویدادها، باعث شد تا تشکیل کارگروه مجازی‌سازی نظام سلامت، یکی از مهمترین موضوعات مطرح در این جلسه باشد. در همین راستا، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که در جلسه شورای عالی سلامت حضور داشت، در خصوص مجازی‌سازی نظام سلامت گزارشی ارایه کرد و مقرر شد کارگروهی با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور پیگیری این موضوع تشکیل شود.

در این جلسه همچنین وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ساماندهی فروشگاه‌های عرضه سموم و نیز اقدامات انجام شده در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر و آب‌های آشامیدنی و غنی‌سازی نان، گزارشی ارایه کرد.

دبیرخانه شورای ملی سالمندان تشکیل می‌شود/ سند ملی سالمندان و شاخص‌های عدالت در سلامت تصویب شد
در ادامه جلسه شورای عالی سلامت، «شاخص‌های عدالت در سلامت» به تصویب رسید که بر مبنای آن مناطق مختلف کشور اعم از استان‌ها و شهرستان‌ها، در حوزه‌های مختلف بهداشتی مورد بررسی و پایش قرار می‌گیرند و نظام مداخله برای رفع مشکلات به منظور برقراری عدالت تشکیل می‌شود. همچنین در این جلسه سند ملی سالمندان تصویب شد که براساس آن دبیرخانه شورای ملی سالمندان تشکیل می‌شود که پیگیری حسن اجرای این سند را برعهده خواهد داشت.

تشکیل مجمع ملی سلامت و مجامع سلامت استانی، شهرستانی، محلی و کانون‌های اجتماع محور از دیگر مصوبات جلسه شورای عالی سلامت بود که بر مبنای آن نظام مشارکت در سلامت در سطح محلات تشکیل می‌شود.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26