یک مصوبه و چندین سوال بی‎پاسخ

در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ماده سه طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد که پیش از این به دلایلی به نتیجه نرسیده بود، بررسی و نهایتا نظر مجلس تایید شد و طبق این ماده قانونی از این پس سازمان استاندارد در امور مربوط به محصولات آرایشی – بهداشتی، تجهیزات پزشکی و همچنین غذامسوولیت و نظارت خواهد داشت.

به گزارش غذا و دارو، وظيفه سازمان غذا و دارو در سراسر جهان در مراقبت و حمايت از تامين كنندگان است. سازمان غذا و داروی ایران هم از این امر مستثنی نیست. ماجرای حذف روغن پالم از فرآورده‌های خوراکی و ممنوعیت قاچاق و توزیع کالاهایی که به آسیب‌رسان به سلامت مردم هستند، بخش عمده‌ای از تلاش‌های این سازمان در چند سال گذشته است. به دلیل تلاش و اهمیت این سازمان در حفظ و ارتقای سلامت جامعه بود که معاونت غذا و دارو از سطح معاونت به سازمان تغییر یافت تا مستقل‌تر پیگیر امور مربوط به سلامت مردم در حوزه‌های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی باشد.

حال بر اساس آخرین تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص ورود سازمان ملی استاندارد به مقوله سلامت و نظارت از سوی این سازمان، ابهامات زیادی در خصوص این تصمیم‌گیری وجود دارد.

در همین راستا، دکتر کیانوش جهانپور سخنگو و مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو معتقد است که باید تفسیر روشنی از این قانون صورت بگیرد. وی که پس از تصویب این قانون و انتشار جزییات مصوبه به سوالات و ابهامات خبرنگاران پاسخ داد، بر این موضوع تاکید ویژه‌ای کرد که باید مراقب تفاسیر چندگانه و دوگانگی در نظارت که احتمال به وجود آمدن آن هست، بود.

جهانپور امیدوار است، هیات دولت که باید آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون را تصویب کند، این ابهامات را لحاظ کرده و دغدغه‌های وزارت بهداشت که طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری، تولیت سلامت را برعهده دارد، رفع کند و نکات ابهام‌زایی که ممکن است بعدا موجب تفاسیر متفاوت شوند یا موجب طولانی شدن فرآیندهای نظارتی و صدور مجوز شوند یا به نوعی بخشی از حوزه سلامت را تحت‌الشعاع قرار دهد، در تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی روشن و شفاف شده و مورد توجه قرار گیرند.

تفکیک مسوولیت‌های وزارت بهداشت و سازمان استاندارد مشخص شود

دکتر رضا مسائلی مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از جمله کسانی است که معتقد است پیش از اجرایی شدن این طرح، باید وظایف به روشنی مشخص شود و تفکیک اختیارات صورت بگیرد. او که نگران افزایش تراکم کاری شرکت‌هاست، در اولین همایش مسئولین فنی که آذر ماه سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد به این موضوع اشاره و بیان کرد: باید لایحه یا تصویب نامه‌ای به پیشنهاد وزارت بهداشت و سازمان استاندارد به هیات وزیران داده شود تا چهارچوب فعالیت و تفکیک مسئولیت‌های میان وزارت بهداشت و سازمان استاندارد را مشخص کند.

قانون جدید نافی وظایف و مسئولیت‌های دیگر سازمان‌ها نیست

با افزایش اعتراض‌ها و انتقاد از موازی‌کاری‌های احتمالی، سخنگوی سازمان ملی استاندارد نیز به شبهات پیش‌آمده پاسخ داد.

سیدجمال هادیان طبائی زواره با تاکید بر این موضوع که در قانون جدید، همانند قانون قبلی نظارت عالی بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی به عهده سازمان ملی استاندارد قرار داده شده است اما این موضوع به هیچ وجه نافی مسئولیت‌های مهم و حساس سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذی‌مدخل در فرآیند تولید و واردات مواد غذایی، مواد آرایشی بهداشتی و کالاها و تجهیزات پزشکی نیست، تصریح کرد: توجه به گستردگی تولید، توزیع و واردات مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و لوازم پزشکی از سایر نهادهای ذی مدخل از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انتظار می‌رود فارغ از مرزبندی‌های کاری، براساس قانون با هم‌افزایی نیروها و امکانات، همگام و همراه برای ارتقای سلامت و ایمنی مردم گام بردارند.

با این حال،مصوبه جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی به تایید رسیده‌است که همانطور که از نقل‌قول‌ها پیداست، با اما و اگرهای زیادی همراه است. عدم شفافیت و عدم تفکیک وظایف دو سازمان در این مصوبه مورد پرسش بسیاری از فعالان این صنف ، حتی مسئولین در وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست. نگرانی‌های زیادی در خصوص عدم نظارت صحیح از سوی سازمان استاندارد وجود دارد و با توجه به اینکه سازمان ملی استاندارد امکانات و آزمایشگاه های لازم را برای بررسی و نظارت بر مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و تجهیزات و لوازم پزشکی ندارد ، به گفته رییس سازمان غذا و دارو این مصوبه می‌تواند برای سلامت مردم خطرات جدی به وجود آورد.

از طرفی این سوال همچنان بی‎پاسخ است که با تفکیک اختیارات و عدم نظارت سازمان غذا و دارو بر امور به مواد غذایی، آیا این سازمان به سازمان « دارو» تغییر نام خواهد داد یا خیر.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26