فعالیت5 هزار مسئول فنی در کشور/ رونمایی از پورتال کشوری ویژه مسئولین فنی

 

اولین همایش مسئولین فنی تجهیزات و ملزومات پزشکی کشور با همکاری انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی 27 آذر در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد و دکتر رضا مسائلی مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و پزشکی به عنوان مدعو ویژه این همایش ضمن حضور و سخنرانی از پورتال کشوری ویژه مسئولین فنی رونمایی کرد.

به گفته مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درحال حاضر 5 هزار مسئول فنی در حوزه تجهیزات پزشکی و به طور خاص در تولید، واردات، توزیع، فروش و اصناف فعالیت دارند.

 

وی در ادامه سخنرانی خود بیان کرد: ما در کشورمان بعد از اینکه آیین نامه تجهیزات پزشکی برای اولین بار نوشته شد، بحث آموزش مسائل فنی و جایگاه حقوقی و قانونی را تعریف کردیم و در حال حاضر طبق آمار در کشورمان 5 هزار نفر مدیر فنی در تجهیزات پزشکی در کشور در عرصه‌های مختلف اعم از تولید، واردات، توزیع و اصناف فعالیت می‌کنند.

دکتر مسائلی خاطرنشان کرد: نقشی که به عنوان متخصصین رشته در حوزه تجهیزات پزشکی برای ارتقا سلامت جامعه نقش قابل توجه است و نقش شما برگرفته از تخصص شما و تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی است که دارید؛ به علاوه آموزش‌هایی که دیدید باید نقشی باشد که اساساً قبل از اینکه اقدام اصلاحی بخواهد صورت گیرد زمینه را به گونه‌ای فراهم کنید که فعالیت‌های حوزه واحد صنفی بر اساس اصول و ضوابط وزارت بهداشت و در راستای ارتقا سلامت جامعه باشد. این مهم‌ترین هدفی است که ما در دستور کار قرار دادیم.

رتبه‌بندی نظام مسئولین فنی در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر مسائلی در این همایش پس از اعلام خبر رونمایی از پورتال کشوری مسئولین فنی گفت: اتفاقی که از امروز رقم خواهد خورد و پیش نویس دستورالعمل آن در وبسایت انجمن متخصصین و همچنین وب سایت وزارت بهداشت منتشر شده است، بحث نظام رتبه‌بندی مسئولین فنی است. مسئولین فنی باید در دوره‌های بازآموزی شرکت کنند. ما مسئولین فنی را بر اساس تخصص، سطح مقطع تحصیلی و سابقه کار، نحوه فعالیت و دوره‌های بازآموزی مختلف رتبه‌بندی خواهیم کرد.

اگر یک مسئول فنی در جایگاهی خطیر برای تولید یک وسیله پزشکی با کلاس خطر بالا است ابتدا باید دوره‌های آموزشی را طی کند و یک مسئول فنی اگر مسئولیت نظارت برتجهیزات را در کالاهای با کلاس خطر بالا بر عهده دارد لازمه آن طی دوره‌های مختلف است.

 

نقش کلیدی مسئولان فنی تجهیزات پزشکی در کشور

به اعتقاد مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و پزشکی، نقش مسئولین فنی در کشور، نقشی کلیدی است و برگزاری همایش‌ها و دوره‌های آموزشی بر اساس همین هدف تعریف شده است. وی توضیح داد: مسئولین فنی باید همواره مورد بازآموزی قرار بگیرند و بر همین اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط ملی و بین المللی، دوره های بازآموزی را برای مسئولین فنی در دستور کار قرار داده ایم که مداومت آن موجب برقراری ارتباط دو طرفه و موثر با مسئولین فنی تجهیزات پزشکی در کشور می‌شود.

دکتر مسائلی با بیان اینکه برنامه‌هایی که طراحی شده کمک می کند تا با مسئولین فنی تعامل بیشتری داشته باشیم، ادامه داد: مسئولین فنی، افرادی متخصص و دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط هستند که ظرف 10 سال گذشته براساس ضوابط حوزه مدیریت تجهیزات پزشکی آموزش دیده‌اند و برنامه ما این است که با آنها همکاری بیشتری داشته باشیم.

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه تمام فرآیندها را تحت وب طراحی کرده‌ایم، تصریح کرد: پورتال مسئولین فنی به گونه‌ای طراحی شده است تا تمام فرآیندهای مسئولین فنی با مشارکت خودشان، مدیریت شود.

تفویض مسئولیت‌ها به مسئولین فنی ؛ اقدام دیگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر مسائلی بیان کرد: اقدام دیگری که از اهمیت بیشتری برخوردار است، واگذاری مسئولیت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه کالاهای کلاس خطر A به مسئولین فنی است؛ به این معنی که مسئولین فنی تجهیزات پزشکی براساس ساز و کارهایی که تعیین شده است، نظارت بر این حوزه ها را از جانب وزارت بهداشت برعهده خواهند گرفت و به عبارت دیگر، نظارت‌های وزارت بهداشت در حوزه کالاهای کلاس خطر A به مسئولین فنی واگذار خواهد شد.

 

امکان اشتغال مسئولین فنی در پورتال کشوری مسئولین فنی فراهم شد

یکی از مهمترین مزیت‌های راه‌اندازی پورتال کشوری مسئولین فنی که رضا مسائلی در اولین همایش مسئولین فنی تجهیزات و ملزومات پزشکی کشور از آن رونمایی کرد و به طور فیزیکی توسط انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی توضیحات لازم در خصوص نحوه استفاده از آن داده شد، فراهم شدن امکان اشتغال مسئولین فنی در این سامانه است. بر این اساس، مسئولین فنی که تقاضای کار و فعالیت دارند می‌توانند در این پورتال رزومه کاری خود را قرار دهند که اگر شرکتی یا نهادی به نیرو نیاز داشته باشد با توجه به نیاز مجموعه خود، نیروی مورد نظر را استخدام کند.

دکتر مسائلی همچنین خطاب به مسئولین فنی حاضر در همایش تاکید کرد: ما در حال گذراندن دوران گذار هستیم و اوضاع فعلی با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد. ما با برنامه‌ریزی این پورتال سعی در رسیدن به وضعیت مطلوب داریم، ما به صورت شبانه روز فعالیت می‌کنیم تا بتوانیم مشکلات را مرتفع کنیم. اما اگر قرار است ما در این حوزه فعالیت کنیم باید هرکدام از شما در محیط کاری خود تلاش قابل ملاجظه‌ای داشته باشد. همواره ما از ناملایمتی‌هایی از جمله مسائل سیاسی، فساد در بعضی ادارات و ... که در اطرافمان است، گله‌مند هستیم؛ اما اگر قرار باشد کشورمان اصلاح شود من و شما باید اقدام کنیم.

امروز ما می‌خواهیم در این همایش هم پیمان و متهعد شویم تا محیط اطراف خود را اگر با مطلوب فاصله دارد اصلاح کنیم.

مسئولیت اجتماعی مسئولین فنی انکارناشدنی است

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و پزشکی در پایان با اشاره به اهمیت مسئولیت اجتماعی مسئولین فنی در کشور بیان کرد: مسئولیت شما و جایگاه اجتماعی شما ظهور و بروز خارجی خواهد داشت، اگر مسئول فنی نسبت به مسئولیت هایی که به او واگذار شده کوتاهی و کم توجهی کند باید برای همیشه از حوزه فعالیت در این جایگاه صرف نظر کند و ما اجازه نخواهیم داد که این فرد به فعالیت خود ادامه دهد و در پورتال نیز عنوان می شود؛ زیرا این مقوله با سلامت و بهداشت جامعه در ارتباط است و نیازمند برخورد جدی است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26