بیماری‌های خطرناک چشم

 

هرگاه صحبت از بیمارى هاى خطرناک مى‌شود، فوراً به یاد پرفشارى خون، کلسترول بالا، بیمارى‌هاى عروق کرنر و… مى افتیم، در صورتى که بیمارى‌هاى مربوط به چشم، یکى از مهم‌ترین عواملى است که باعث شلوغى بیمارستان ها و کلینیک هاى پزشکى مى شود.

 

در این مطلب تعدادى از بیمارى هاى شایع چشمى را که بیشترین مورد نابینایى نیز مربوط به آن‌هاست، شرح می‌دهیم.

• استرابیسم (Strabismus)

 

یکى از شایع‌ترین مشکلات چشم به خصوص در کودکان است که اگر در دوران کودکى درمان نشود، به اختلال دید دائمى منجر خواهد شد. استرابیسم یا انحراف چشم (لوچی چشم)، اختلالى است که در آن چشم‌ها، وضعیت ناهمگونى نسبت به یکدیگر پیدا کرده و هر کدام از چشم‌ها در جهات مختلف نگاه مى‌کنند. در استرابیسم یکى از چشم‌ها مستقیم نگاه کرده و چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین منحرف مى‌شود.

 

استرابیسم دو نوع دارد:

انحراف داخلى چشم که “ایزوتروپى” نام دارد و انحراف خارجى که “اگزوتروپى” نامیده مى‌شود.

در نوع ایزوتروپى، انحراف چشم به سمت داخل بوده و بیشتر شیرخواران را مبتلا مى‌کند.

اگزوتروپى نیز در کودکان اتفاق مى‌افتد، زمانى که به دور خیره مى‌شوند که معمولاً با بیمارى، خستگى و چرت زدن شدت می‌یابد.

استرابیسم کودکان در صورتى که به موقع درمان نشود، کاهش دید یا آمبلیوپى(تنبلی چشم) را به همراه خواهد داشت. آمبلیوپى را مى توان با بستن چشم تا حد کمى درمان کرد. البته اگر درمان آن به تاخیر بیافتد، کاهش دید دائمى شده و موفقیت درمان آن تا حد زیادى کاهش مى‌یابد.

خشکى شدید چشم، سردرد حین فعالیت چشمى و نداشتن دید مناسب به خصوص از یک چشم، از مهم ترین علائم استرابیسم است که در کودکان دیده مى‌شود.

مهم‌ترین راه پیشگیرى از چنین عارضه‌اى معاینه چشم در طول دوره شیرخوارى و سنین قبل از مدرسه است. در غیر این صورت با پیشرفت بیمارى تنها جراحى است که مى‌تواند کودک را از خطر کاهش دید نجات دهد.

• ‌ گلوکوم (آب سیاه چشم) (Glaucoma)

این بیمارى زمانى اتفاق مى‌افتد که به دلیل خارج نشدن مایع زلالیه، فشار داخل چشم بالا می‌رود و عصب بینایى آسیب مى‌بیند. گلوکوم یکى از خطرناک ترین انواع بیمارى‌هاى چشم است، زیرا هیچ گونه علامت خاصى ندارد و فرد هنگامى متوجه بیمارى خود مى شود که رشته هاى عصب بینایى کاملاً از بین رفته و دید به شدت افت پیدا کرده است.

آب سیاه دو نوع دارد که به نوع باز و بسته تقسیم مى‌شود:

در نوع باز، تخلیه زلالیه به کندى صورت مى‌گیرد که سبب تجمع آن و بالا رفتن سریع فشار داخل چشم مى‌شود. گلوکوم باز در ابتدا، علامت خاصى ندارد، ولى با پیشرفت بیمارى آرام آرام میدان بینایى محدود مى‌شود تا اینکه در مرحله‌ایى، فرد دیدش را کاملاً از دست مى‌دهد.

گلوکوم بسته بسیار پرعلامت است. در این نوع که با درد چشم، تهوع، سردرد، قرمزى چشم و تارى دید همراه است، فرد مى‌تواند در طول مدت کوتاه، بیمارى خود را درمان کند. البته اگر موفق به شناسایى بیمارى خود در مراحل اولیه شود.

بالا بودن سن، سابقه ابتلا به آب مروارید، نزدیک بینى و استفاده از داروهاى کورتونى از دیگر عوامل ابتلا به گلوکوم است که باید مورد توجه افرادى که شرایط فوق را دارند، قرار گیرد.

• آب مروارید(کاتاراکت) (Cataract)

آب مروارید از نظر علمى یعنى ایجاد هر نوع کدورت در عدسى چشم. تغییر در ساختار پروتئینى چشم که در اثر ضربه، مصرف برخى داروها، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و بالا رفتن سن اتفاق مى‌افتد، مهم‌ترین دلیل کدر شدن عدسى چشم است.

آب مروارید

سرعت ایجاد آب مروارید، نزد افراد مختلف فرق مى‌کند و حتى ممکن است بین دو چشم متفاوت باشد. آب مروارید‌هایى که با افزایش سن ایجاد مى‌شوند، طى چند سال به تدریج به وجود مى‌آیند. سایر آب مرواریدها که در اثر مواردى نظیر بیمارى قند ، مصرف کورتون و واردشدن ضربه بروز مى‌کنند، به سرعت طى چندین ماه پدید مى‌آیند که سریعاً نیز باعث کاهش دید مى‌شوند. معاینه دقیق و سالیانه در افراد زیر ۵۰ سال و معاینه هر ۶ ماه یک‌بار در افراد سالمند از مهم‌ترین راهکارهاى پیشگیرى از کاتاراکت به شمار مى‌رود.

• دژنراسیون ماکولا(Age-related Macular Degeneration) (AMD)

یک بیمارى مزمن و پیشرونده که در افراد مسن دیده مى شود و شایع‌ترین علت کورى در جهان است. در این بیمارى، لکه زرد یا ماکولا که قسمت حساس به نور در شبکیه چشم بوده و مسئول دید مستقیم و کارهایى نظیر خواندن، نوشتن و رانندگى است، تخریب مى شود. این بیمارى درمان قطعى ندارد ولى با ایجاد تغییرات در رژیم غذایى و مصرف برخى از داروها مى توان از بروز آن جلوگیرى کرده یا به تعویق انداخت. پژوهش‌ها نشان مى‌دهد، مصرف مواد غذایى نظیر توئین، زیگزانتین و ویتامین هاى A،C و E خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را تا حد زیادى کاهش مى‌دهد. یک سرى از تحقیقات نیز خبر از مفید بودن ماهى در حفاظت از چشم در مقابل دژنراسیون ماکولا مى‌دهد.

براى پیشگیرى از بروز این عارضه که بیشتر در افراد مسن بالاى ۶۵ سال دیده مى‌شود، موراد زیر باید رعایت شوند:

*انتخاب یک رژیم غذایى سالم که در آن حداقل ۵ واحد میوه و سبزى خورده شود.

*مصرف ویتامین‌هاى آنتى اکسیدانى نظیر ویتامین A،C و E که به مقادیر فراوان در اسفناج، ذرت، هویج، زرده تخم مرغ ، شیر، جگر، سویا، جوانه گندم و انواع کلم یافت مى‌شود،

*کنترل وزن براى جلوگیرى از چاقى و بیمارى‌هایى نظیر دیابت و فشار خون بالا،

*استفاده از عینک آفتابى و کلاه مناسب براى جلوگیرى از تابش مستقیم اشعه ماوراءبنفش خورشید به چشم،

*معاینه مرتب و پیگیر توسط چشم پزشک

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرسایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26 

    88203845 21 (98)+

   88198520 21 (98)+