تور دانشجویی ، دستاورد نمایشگاه اصفهان فارما

در راستای حمایت از دانشجویان و تقویت ارتباط میان " صنعت و دانشگاه" ، یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه ششمین همایش طلای سبز، اعلام فراخوان چاپ مقالات دانشجویان بود که با استقبال دانشجویان، اساتید و پژوهشگران حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی مواجه شد.

برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌ها به منظور معرفی توانمندی‌های داخلی، یکی از ابزارهای مهم در شناسایی نیاز مشتریان و همچنین معرفی توانمندی‌های واحدهای تولیدی و خدماتی به بازارهای مختلف است. امروزه اما معنای نمایشگاه چه در شکل سخت افزاری و چه نرم افزاری آن تغییر بسیار کرده است.به این معنا که دیگر صرفا شاهد بخش عرضه و تقاضا،تولید کننده و مخاطب که تنها بخشی از زنجیره های یک فعالیت صنعتی یا فرهنگی هستند نیستیم.امروزه نمایشگاه بخشی از یک رویداد بزرگ است که سعی در بهم رسانی زنجیره های مختلف و موثر در تولید یک کالا یا انجام یک پروژه را دارد.با این توضیح در جهان امروز یکی از نکاتی که همواره از سوی صاحب‌نظران مورد تاکید واقع شده است، برگزاری « نمایشگاهی رویداد محور» با هدف ایجاد ارتباط میان صنایع مرتبط با یکدیگر است. در حوزه دارو و صنایع وابسته، نمایشگاه ایران فارما مصداق برگزاری نمایشگاهی رویداد محور بوده است. حضور صنایع مختلف از مواد اولیه گرفته تا چاپ و بسته‌بندی در کنار رسانه‌ها و کتاب‌های تخصصی این حوزه در کنار یکدیگر این فرصت استثنایی را فراهم آورده تا همه ذینفعان صنعت داروسازی کشور زیر یک سقف گردهم آیند.پس از برگزاری نمایشگاه ایران فارما و با هدف انتقال دستاوردهای حاصل از آن، اصفهان به عنوان کلانشهر برگزاری نمایشگاه دارو و صنایع وابسته انتخاب و همین الگو تکرار شد.آنچه در ادامه می خوانید توضیحاتی درباره بخش های جنبی این رویداد است که اگر اهمیتی نه بیشتر از خود نمایشگاه که در رده آن خصوصا برای اقشار دانشجو و فرهنگی خواهد داشت.

کارگاه‌ها و سخنرانی‌های آموزشی مرتبط با مسائل روز

بدون شک برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حاشیه نمایشگاه و با سرفصل‌های مرتبط با صنعت، موجب آشنایی متخصصان و صنعتگران با رشته تخصصی و حوزه کاری را مشخص‌تر خواهد کرد. دبیرخانه نمایشگاه اصفهان فارما و همایش طلای سبز با درک این موضوع اقدام به برگزاری کارگاه‌های تخصصی و مرتبط با آخرین یافته‌های صنعت داروسازی و گیاهان دارویی نموده است. در همین راستا، 14 سخنرانی، 6 کارگاه و پانل تخصصی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برگزار می‌شود.

از جمله مهمترین عناوین سخنرانی‌ها و پانل‌های تخصصی این دوره عبارتند از: فرآورده‌های طبیعی، خودکفایی ملی، تعیین بازارهای هدف صادراتی فرآورده‌های طبیعی، بررسی سیاست‌های دولت در توسعه طب سنتی، فرآورده‌های طبیعی، سرمایه‌گذاری، اقتصاد و بازاریابی، روش‌های استانداردسازی استخراج و عصاره‌گیری فرآورده‌های طبیعی، بررسی پتانسیل اقتصادی و نقش پیشگیرانه انواع فرآورده‌های طبیعی در حفظ سلامت جامعه.

همچنین توسعه تولید فرآورده‌های طبیعی بر اساس نیاز بازار، بررسی قوانین و مقررات موجود در فرآیند داروهای گیاهی و فرآروده‌های طبیعی و سنتی( طب ایرانی)، ارزیابی‌های اقتصادی و تاثیر آن بر استفاده از فرآورده‌های طبیعی، اقتصاد دانش‌بنیان در عرصه فرآورده‌های طبیعی، برندسازی فرآورده‌های طبیعی در منطقه صادراتی ایران، کاربرد طب ایرانی، فرآورده‌های طبیعی در پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماری‌های مزمن، بررسی اهداف، اقدامات و راهبردها در حوزه فرآورده‌های طبیعی با نگاهی به افق 1404 و اخلاق پزشکی؛ تجویز و مصرف منطقی فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی که توسط اساتید دانشگاه و مسئولان برجسته این صنعت ارایه می‌شود در برنامه سخنرانی‌های ششمین همایش طلای سبز گنجانده شده است.

با توجه به مباحث مرتبط با توزیع دارو و چگونگی استفاده از گیاهان دارویی در صنایع دیگر، دو کارگاه « اصول بهینه انبارش و توزیع دارو» و « کاربرد گیاهان دارویی در فرآورده‌های آرایشی – بهداشتی» هم همزمان با این رویداد برای علاقمندان به صورت رایگان تشکیل می‌شود.

تورهای رایگان دانشجویی

دانشجویان به عنوان مهمترین گروه‌های هدف شناسایی شده در نمایشگاه اصفهان فارما و همایش طلای سبز، این فرصت را دارند تا در قالب تورهای دانشجویی از آخرین دستاوردهای صنعت داروسازی کشور بازدید به عمل بیاورند و با ایجاد ارتباط با آنها فرصت و مهارت‌های خود را برای اشتغال در صنعت، افزایش دهند.

دبیرخانه نمایشگاه اصفهان فارما با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مقدمات بازدید گروهی دانشجویان را ضمن در نظر گرفتن وسیله حمل و نقل رایگان برای این گروه فراهم آورده است به این امید که نمایشگاه فرصتی برای پرورش نسل‌‌های بعدی داروسازان باشد و از حضور جدی و فعالانه دانشجویان به عنوان حلقه اصلی در پیوند دانشگاه و صنعت غافل نماند.

امتیازهای بازآموزی برای گروه های هدف

با هدف تشویق گروه‌های هدف جهت مشارکت در این رویداد تخصصی، ۱۳.۲۵ برای 5 گروه پزشکان عمومی( دکترا حرفه ای)، پزشک عمومی شاغل در طرح پزشک خانواده( دکترا حرفه ای)، علوم تغذیه( کارشناسی و کارشناسی ارشد)، داروسازی( دکتری حرفه ای) در نظر گرفته شده است. علاه بر این برای گروه‌های علوم و صنایع غذایی(کنترل کیفی و بهداشتی کارشناسی ارشد)،علوم و صنایع غذایی(کارشناسی)،اقتصاد و مدیریت دارو(دکترا)،طب سنتی ایرانی(کارشناسی ارشد)،مامایی(کارشناسی) امتیاز 4 و برای گروه علوم تغذیه(دکترا)،علوم بهداشت در تغذیه(کارشناسی ارشد)،داروسازی(کارشناسی) و داروسازی(کارشناسی ارشد)،فارماسیوتیکس(دکترا) امتیاز ۹.۵. و برای گروه های علوم و صنایع غذایی گرایش کنترل کیفی و بهداشتی ( کارشناسی)، فارماکوگنوزی (دکترا)، طب سنتی ایرانی (دکترا)، بیماری‌های داخلی (تخصص) و بیماری‌های عفونی و گرمسیری (تخصص) امتیاز ۶.۷۵ در نظر گرفته شده است.

انتشار کتاب و مقالات علمی دانشجویان

در راستای حمایت از دانشجویان و تقویت ارتباط میان " صنعت و دانشگاه" ، یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه ششمین همایش طلای سبز، اعلام فراخوان چاپ مقالات دانشجویان بود که با استقبال دانشجویان، اساتید و پژوهشگران حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی مواجه شد. بر اساس اعلام دبیرخانه ششمین همایش طلای سبز، در مجموع 30 مقاله به واحد دبیرخانه این همایش ارسال شده و هریک از مقالات به منظور چاپ یا ارایه در قالب پوستر، توسط کمیته داوری مورد ارزیابی قرار گرفته است. علاوه بر این، کتاب همایش که شامل مقالات ارسال شده و اطلاعات مشارکت کنندگان است در تیراژ 20000 نسخه با هدف توزیع سراسری در نمایشگاه‌ها و ارایه به مخاطبان هدف، به چاپ رسیده است.

حضور نشریات و رسانه‌های سلامت محور

یکی از مهمترین اقدامات حایز اهمیت در دو دوره برگزاری نمایشگاه ایران فارما که با اطمینان می‌توان گفت تا کنون در کمتر نمایشگاه داخلی شاهد آن بودیم، دعوت به مشارکت نشریات و رسانه‌های سلامت محور در کنار شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در حوزه سلامت است. با این نگرش که صنعت سلامت کشور، همانطور که دکتر حسن روحانی رییس جمهور در آخرین جلسه شورای عالی سلامت هم به آن اشاره کرده بود، زبان و ادبیات خاص خود را می‌طلبد. به همین منظور حضور نشریات فعال در حوزه سلامت همراه با صنعت‌گران و فعالان حوزه سلامت کشور، موجبات این یک دلی و همراه شدن را فراهم خواهد آورد و این موضوع در نمایشگاه اصفهان فارما هم دیده شد و بخشی به رسانه ها و نشریات اختصاص پیدا کرد.

توجه واحیای طب سنتی

اهمیت طب سنتی و احیای این طب بعنوان یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی و سند 1404، باعث شده است تا فعالان این طب هم از جمله مشارکت‌کنندگان اصلی رویداد تخصصی " اصفهان فارما" و " طلای سبز" باشند و بخشی از این نمایشگاه به فعالیت های این گروه اختصاص پیدا کند.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26