اصفهان فارما باید چند سال قبل اتفاق می‌افتاد

ما باید بتوانیم سطح دسترسی ارکان مختلف صنعت به یکدیگر را افزایش دهیم. نمایشگاه راهکارها و دغدغه‌ها را نشان می‌دهد، نقاط ضعف و قوت را به نمایش می‌گذارد اما به‌طور مستقیم تعیین‌کننده سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها نیست ولی مسئولان هر حوزه را به این فضا می‌آورد و در کنار هم قرار می‌دهد تا با جلب نگاه آنان و بررسی میدانی مشکلات و دغدغه‌ها بتوانند تصمیم‌گیری‌های بهتر و سیاست‌گذاری‌های درست‌تری را اعمال کنند.

علی یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت‌های نمایشگاهی اصفهان برگزاری نمایشگاه اصفهان فارما را نه‌تنها رویدادی مؤثر در بخش تخصصی صنعت دارو و فعالین این حوزه دانست که حضور شرکت‌های دارویی در یک مکان تخصصی در کنار هم را باعث آشنایی بیشتر مردم و مسئولان این حوزه با سطح توانایی‌های صنعت دارویی کشور عنوان کرد. به دست آوردن اطلاعات تخصصی و دقیق برای تصمیم‌گیری در حوزه دارو از دیگر هدف‌هایی بود که یار‌محمدیان به آن اشاره کرد.طی گفت‌وگویی که با ایشان داشتیم ضمن نگاهی به نمایشگاه بین‌المللی اصفهان فارما،به رویدادهای جانبی که قرار است همزمان با این نمایشگاه برگزار شود هم پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

نگاهتان به نمایشگاه اصفهان فارما و اهمیت برگزاری چنین نمایشگاهی در اصفهان چیست؟

با توجه به استقرار چندین شرکت از شرکت‌های مطرح داروسازی در استان اصفهان، همچنین وجود شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این صنعت در استان و سطح بالای علمی و پزشکی استان به‌ویژه در میان استان‌های هم‌جوار خود، این نمایشگاه باید سال‌ها پیش در استان اصفهان برنامه‌ریزی و برگزار می‌شد تا بتوان با برندسازی بیشتر صنعت دارو، ارتقای سطح تبادلات مالی این صنعت، گسترده‌تر کردن بازار و معرفی سطح توان استان در این زمینه را از طریق این نمایشگاه و ظرفیت‌های آن دنبال کرد.

این نمایشگاه به‌جز تأثیراتی که در حوزه تخصصی دارو دارد چه اثراتی می‌تواند بر مردم که طبیعتاً بخشی از بازدیدکنندگان خواهند بود،می‌تواند داشته باشد؟

یقیناً با حضور شرکت‌های دارویی در یک مکان تخصصی در کنار هم و آشنایی بیشتر مردم و مسئولان این حوزه با سطح توانایی‌های این بخش، بازدیدکنندگان و مخاطبان قادر خواهند بود اطلاعات تخصصی‌تر و دقیق‌تری برای تصمیم‌گیری‌هایشان در حوزه دارو به دست آورند. همچنین این نمایشگاه در امر فرهنگ‌سازی مخاطبان نیز با سخنرانی‌ها و کارگاه‌هایی که برگزار می‌کند تأثیر به سزایی خواهد داشت.

چنین رویدادهایی در سیاست‌گذاری‌ها هم می‌تواند نقشی را ایفا کند؟

ما باید بتوانیم سطح دسترسی ارکان مختلف صنعت به یکدیگر را افزایش دهیم. نمایشگاه راهکارها و دغدغه‌ها را نشان می‌دهد، نقاط ضعف و قوت را به نمایش می‌گذارد اما به‌طور مستقیم تعیین‌کننده سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها نیست ولی مسئولان هر حوزه را به این فضا می‌آورد و در کنار هم قرار می‌دهد تا با جلب نگاه آنان و بررسی میدانی مشکلات و دغدغه‌ها بتوانند تصمیم‌گیری‌های بهتر و سیاست‌گذاری‌های درست‌تری را اعمال کنند.

همان‌طوری که اشاره کردید،نمایشگاه اصفهان فارما تنها یک نمایشگاه برای عرضه و نمایش نیست و بخش‌های علمی و فرهنگی،دانشگاهی و حتی رسانه‌ای را هم شامل می‌شود و رویدادهای جانبی بسیاری را هم شامل می‌شود.نگاه شما به این بخش‌ها چگونه است؟

برگزاری رویدادهای جانبی همزمان با هر نمایشگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به‌ویژه در خصوص نمایشگاه‌های تخصصی مانند صنعت دارو که به‌روز بودن اطلاعات فعالان این بخش، مخاطبان و مصرف‌کنندگان بسیار حائز اهمیت است و با سلامت افراد در ارتباط است. بنابراین با برگزاری برنامه‌های علمی جانبی در نمایشگاه می‌توان نمایشگاه را از یک بعد صرفاً تجاری خارج کرد و ابعاد علمی نمایشگاه را تقویت کرد. همچنین ازآنجاکه شرکت‌های تولیدکننده یا واردکننده در خود نمایشگاه حضور دارند، نتیجه و خروجی این رویدادها می‌تواند در خود نمایشگاه عینیت پیدا کند و مستقیماً و بدون واسطه بر خود این صنعت تأثیر بگذارد.

برای آنکه نمایشگاه دایره گسترده‌تری از مخاطبان را داشته باشد،چه پیشنهادی دارید؟

بازدید مخاطبان و متخصصان به سطح این نمایشگاه و دامنه اطلاع‌رسانی‌ها بستگی دارد. اما به‌طورقطع با توجه به برگزاری اولین دوره این نمایشگاه در اصفهان و سابقه خوب برپایی این نمایشگاه در تهران، این نمایشگاه جذابیت‌ها و اهمیت‌های ویژه خود را خواهد داشت. به دلیل تخصصی بودن فضا و حضور برندهای مطرح در این نمایشگاه پیش‌بینی می‌شود نمایشگاه با استقبال بسیار خوبی روبرو شود. البته نقش نهادها و دستگاه‌های مربوطه در این زمینه را نباید نادیده بگیریم و امیدواریم دستگاه‌های مربوطه نیز به کمک شرکت‌ها در نمایشگاه‌ها آمده و اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهند تا تلاشی که برای برگزاری این نمایشگاه انجام‌گرفته نتیجه مطلوبی هم داشته باشد.

نمایشگاه اصفهان فارما می‌تواند چه ظرفیت‌هایی را درزمینه صنعت داروسازی ایجاد کند؟

ارتباط با شرکت‌های رقیب، سنجش نیازهای دارویی کشور، گسترده‌تر کردن دایره تعاملات، ازجمله ظرفیت‌هایی است که این نمایشگاه ایجاد می‌کند. ایجاد شبکه‌ای از فعالان این بخش در کنار هم و اجتماع آنان در قالب یک رویداد چندروزه که بسیار هم علمی و تخصصی است این امکان را فراهم می‌کند که بتوان ظرفیت‌سازی‌های این حوزه را ایجاد کرد و یا ادامه داد. همچنین به‌طور فعالانه‌تری مشکلات موجود را بررسی کرد و برای فعالیت‌های آینده برنامه‌ریزی‌های بهتر و مؤثرتری داشت.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26