بانک مرکزی،خزانه و سازمان مدیریت قول داده‌اند،بحث دارو در اولویت باشد

 

دکتر غلامرضا اصغری در جمع اعضای هیئت‌مدیره و مدیران عامل شرکت‌های داروسازی عضو سندیکا بیان کرد: فکر نمی‌کنم در بدترین وضعیت موجود هستیم چراکه زمان‌های دیگری هم بوده که مشکلات بسیار بیشتر بوده‌اند و ما از آن‌ها با مساعدت سندیکا گذر کردیم.

به گزارش روابط عمومی سندیکا، وی ضمن بیان مطلب فوق بیان کرد: امروز هم با همکاری و همفکری اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران می‌توانیم از این بحران‌ها بگذریم. اما مهم این است که از دریچه شرایط عادی به‌اتفاق تا نگاه نکنیم و مدیریت بحران داشته باشیم چراکه با مدیریت ساده نمی‌توانیم بر مشکلات فائق آییم. بخش قابل‌توجهی از تصمیم‌گیری‌ها در خارج از سیستم ما گرفته می‌شود.

وی در توضیح مطالبات معوق صنعت بیان کرد: هرماه 700 میلیارد تومان به بدهکاری بیمارستان‌ها در بحث بیمه اضافه می‌شود و بااینکه از زمانی که ما جلسه قبل را داشته‌ایم 2 هزار میلیارد به این بخش تزریق‌شده اما هرماه 700 میلیارد آن منفی و صرف بخش دارو می‌شود. طبق آخرین اطلاعات هم مبلغ 2200 میلیارد تومان در بخش دانشگاهی و پخش بدهی وجود داشته است که با جلسه‌ای با سازمان برنامه داشته‌ایم مبلغ 1600 میلیارد تومان به این بخش تزریق خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در شرایط عادی تعویق مطالبات 3 ماه در نظر گرفته می‌شد و در شرایط بحرانی تا 4 ماه را تعویق حساب نمی‌کنیم و از این زمان به بعد معوقه‌ها حساب می‌شوند.

وی در ادامه گزارش خود بیان کرد: آخرین وضعیت پرداخت در بخش بیمه سلامت در برخی از استان‌ها به خرداد و تیر و در مورد دانشگاه‌ها به اردیبهشت‌ماه می‌رسد اما دانشگاه‌هایی هم داریم که آخرین وضعیت پرداختشان مربوط به اسفند 1395 است، در مورد تأمین اجتماعی این زمان عقب‌تر است.

دکتر اصغری در ادامه توضیحات خود گفت : با تلاشی که در حال انجام است بانک مرکزی،خزانه و سازمان مدیریت این قول را داده‌اند که به بحث دارو در اولویت نگاه کنند. همچنین در هفته آخر بررسی لایحه بودجه سال 1397 در مجلس است و اعضای سندیکا اگر مشارکت بیشتری داشته باشند با پیشنهادهای خود می‌توانند در انتقال نظریاتشان به ما کمک کنند.

سال آینده بهتر از الآن نخواهد بود

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین بابیان این موضوع که سال آینده بهتر از الآن نخواهد بود، بیان کرد: تخصیص منابع در بودجه سلامت معادل با سال 96 است و با توجه تورم، منابع را باید حداقل تا 15 درصد بهتر مدیریت کنیم تا بتوانیم سال 97 هم مانند امسال عمل کنیم.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26