پیشنهاد مهم فدراسیون ورزشی؛ داروخانه و داروساز تخصصی ورزشی

تاسیس داروخانه‌های نمونه و آموزش داروسازان تحت عنوان داروساز ورزشی که مجوز فروش مکمل‌های ورزشی را داشته باشند، یکی از مهمترین پیشنهادهای فدراسیون پزشکی ورزشی ایران است که هنوز در مورد آن، تصمیم نهایی حاصل نشده است.

 نشست شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی- رژیمی، روز یکشنبه 17 دی با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده، دکتر غلامرضا نوروزی، دکتر جعفر میرفخرایی، دکتر محمد حضوری، دکتر محمد ناصری، دکتر فرهاد مرادی و دکتر مریم حاجی محمودی به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری این همایش به میزبانی فدراسیون پزشکی- ورزشی ایران برگزار شد.

تعیین محورها و اهداف برگزاری همایش، معرفی سخنرانان کلیدی و محورهای روز برای سخنرانی و تاکید بر آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در سومین نشسست شورای سیاست‌گذاری مکمل‌های غذایی- رژیمی بود که توسط اعضا مورد بررسی قرار گرفت.

در همین راستا با توجه به اهمیتی که اعضای شورای سیاست‌گذاری این همایش بر آموزش و پژوهش در حوزه مکمل‌های غذایی و رژیمی دارند، گفت‌وگوی اختصاصی با دکتر فرهاد مرادی، رییس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش مکمل‌های غذایی- رژیمی داشتیم و از مهمترین اقدامات این فدراسیون به منظور تجویز و مصرف منطقی مکمل‌ها به خصوص مکمل‌های ورزشی پرسیدیم.

ضرورت مصرف مکمل‌های ورزشی برای ورزشکاران

به گفته رییس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران مصرف مکمل‌های ورزشی برای ورزشکاران حرفه‌ای و قهرمانی در بسیاری از مواقع به عنوان یک ضرورت انکار ناپذیر مطرح بوده و بسیاری از افراد این گروه با راهنمایی افراد متخصص، غیر متخصص یا بنا به تشخیص خود به خاطر نیازهای ورزشی ، عملکردی و دستیابی به سلامت، اقدام به مصرف انواع مکمل می‌کنند. اما در چند سال اخیر این روند تغییر پیدا کرده است.

دکتر مرادی در ادامه توضیح داد: با توجه به تغییرات گسترده اقتصادی و اجتماعی، نگاه بخش عمده‌ای از نسل جوان به فعالیت بدنی فراتر از مقوله سلامت است.آنها به ورزش به عنوان ابزاری در جهت رسیدن به ظاهر زیبا و متناسب یا یک حرفه درآمدزا نگاه می کنند. به همین دلیل است که به جای روش‌های اصولی، معمولا روش‌های غیراصولی که در کمترین زمان ممکن،بیشترین نتیجه را به آنها بدهد مورد استفاده قرار می دهند.

مهم ترین پیشنهاد فدراسیون: تاسیس داروخانه و آموزش داروساز ورزشی

رییس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در تشریح مهمترین اقداماتی که از سوی فدراسیون پزشکی- ورزش به منظور پایش سلامت ورزشکاران و پیشگیری از خطرات و آسیب‌های احتمالی ناشی از مصرف بی‌رویه و غیرمنطقی و غیر مجاز مکمل‌ها صورت گرفته اشاره و خاطرنشان می‌کند: تاسیس داروخانه‌های نمونه و آموزش داروسازان تحت عنوان داروساز ورزشی که مجوز فروش مکمل‌های ورزشی را داشته باشند، یکی از مهمترین پیشنهادهای فدراسیون پزشکی ورزشی ایران است که هنوز در مورد آن، تصمیم نهایی گرفته نشده است. علاوه بر این تلاش شده تا آموزش ورزشکاران به صورت چهره به چهره انجام بگیرد و در حین انجام معاینات پیش از فصل به ورزشکاران رده‌های قهرمانی و حرفه ای به عنوان الگوهای جامعه ورزشی، مشاوره‌های فردی داده شود.

انجام آزمون‌های پاراکلینیکی (آزمایشگاهی و سونوگرافی و ...)، توجه خاص به عوارض ناشی از سوء مصرف یا بیمصرف غیرمنطقی مکمل‌های ورزشی در برنامه معاینه ورزشکاران قهرمانی و حرفه ای، تاکید بر نحوه تجویز، تهیه و مصرف صحیح و قانونی مکمل ها در کلیه برنامه‌های آموزشی و رسانه‌ای، ارائه مشاوره به فدراسیون‌های ورزشی در جهت تهیه و خرید مکمل‌های مجاز از مجاری قانونی، بارزسی مستمر از باشگاه‌ها و اماکن ورزشی توسط ستاد نظارت بر سلامت اماکن ورزشی و انجام فرآیندهای قانونی در جهت جلوگیری از تجویز، توزیع و فروش مکمل‌ها در باشگاه‌ها از دیگر اقدامات فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در راستای منطقی‌سازی مصرف و تجویز مکمل‌ها به خصوص مکمل‌های ورزشی است که از سوی کمیته آموزش و پژوهش این فدراسیون تشریح شد.

تغییر نگرش؛ مهمترین چالش سلامت مکمل‌ها

دکتر مرادی عضو شورای سیاست‌گذاری همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با اشاره به مهمترین چالش‌هایی که فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در زمینه آموزش و اطلاع‌رسانی مطلوب با آن مواجه است، اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته، عوامل متعددی از جمله نگرش متفاوت برخی از مربیان، تعجیل ورزشکار و مربی در رسیدن به وزن یا عملکرد ایده‌آل و سایر انگیزه‌های مادی و معنوی دیگر موجب کاهش اثربخشی برخی از مشاوره‌ها و آموزش‌ها می‌شود؛ اینجاست که نقش همکاری با نهادهای نظارتی درون بخشی مانند "ستاد نظارت بر سلامت باشگاه‌ها" و "نهاد‌های برون‌‍‌بخشی" مانند وزارت بهداشت پررنگ‌تر می‌شود.

گفتنی است همایش سالیانه مکمل‌های غذایی و رژیمی در ششمین دوره برگزاری خود،" کنترل کیفی،پایش کارایی و سلامت مکمل‌های غذایی و رژیمی" را به عنوان مهمترین محور خود قرار داده و با تاکید ویژه بر سلامت مکمل‌های ورزشی، " سمپوزیوم پایش سلامت مکمل‌های ورزشی" را همراه با این همایش در تاریخ 29 الی 31 خرداد سال آینده در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار خواهد کرد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26