چه خوراکی‌هایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند ؟

 همانطور که می‌دانیم آنچه می‌خوریم نوع احساس‌مان را تعیین می‌کند. بدن انسان برای داشتن عملکرد درست به ویتامین، پروتئین، کربوهیدرات، و سایر مواد مغذی نیاز دارد تا بتواند در بهترین شرایط ممکن باشد. اما زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود، باکتری‌ها و ویروس‌ها حمله می‌کنند و فرد بیمار می‌شود. خواه استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده باشد، یا تغذیه‌ بد و بیماری مزمن، به هر روی تغذیه‌ مناسب می‌تواند به فرد کمک کند.

 • سیر
  سیر یکی از شناخته‌شده‌ترین مواد غذاییست که با باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌جنگد و به شما کمک می‌کند سلامت بمانید. آنچه که سیر را از سایر آلیوم‌ها جدا می‌کند، آلیسین است که نمی‌توان آن را در مقادیر لازم در سایر گیاهان خانواده‌ پیاز یافت. شاید بوی سیر را دوست نداشته باشید، اما می‌توانید مقداری از آن را در سالاد، در سس یا در غذاهای پخته‌شده بریزید و از مزایای آن سود ببرید.

 • سوپ مرغ

سیستئین آمینو اسیدی‌ است که هنگام پختن مرغ، از آن ساطع می‌شود و شباهت شیمیایی با استیل سیستئین (که دارویی برای درمان بیماری برونشیت است) دارد. سیستئین این گونه عمل می‌کند که مانع از تجمع سلول‌های سفید التهابی در نای می‌شود و آب گوشت، مخاط‌ها را نازک نگه می‌دارد. برای بالا بردن قدرت ایمن‌سازی آن بهتر است به آن سیر و قارچ نیز اضافه شود.

 • قارچ

قارچ‌های شیتاکه،Maitake و ری‌شی در مقایسه با سایر انواع قارچ‌ها حاوی بیشترین مقدار تقویت‌کننده‌های سیستم ایمنی بدن هستند. این قارچ‌ها به این دلیل مفیدند که به بدن در تولید بیشتر گلبول‌های سفید خون و فعال و تهاجمی‌تر کردن (به شکل خوب) آن‌ها کمک می‌کنند.

 • گوشت گاو

گوشت گاو به دلیل داشتن روی مفید است. کمبود روی در بدن یکی از بزرگترین نقایص تغذیه‌ای بدن است. با توجه به وجود تعداد زیاد افراد گیاه‌خوار و افرادی که از میزان مصرف گوشت خود (یا هر گوشت قرمزی به این دلیل) کاسته‌اند، حیرت‌آور نیست اگر بگوییم گوشت می‌تواند علت اصلی بیمار شدن برخی از افراد باشد. این ماده‌ معدنی که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود را می‌توان در صَدَف چروک، شیر یا ماست و گوشت ماکیان نیز یافت.

 • سیب‌زمینی شیرین

وقتی در مورد سیستم ایمنی بدن صحبت می‌شود، فقط در مورد خون سخن نمی‌گوییم؛ روی سخن به سایر اندام‌ها خصوصا پوست هم هست. پوست در غالب بزرگترین اندام بدن بزرگترین مانع میان شما و باکتری‌ها و ویروس‌ها محسوب می‌شود و برای سالم نگه داشتن آن به ویتامین A نیاز داریم که منبع آن سیب‌زمینی شیرین است. سیب‌زمینی شیرین مقادیر قابل‌توجهی کاروتن بتا دارد که به ویتامین A تبدیل می‌شود و از آن برای تولید بافت‌های پیوندی استفاده می‌شود. برای تامین ویتامین A گزینه‌های دیگری چون هویج، گرمک، کدو و… نیز وجود دارد.

 

 • ماهی
  نمی‌توان بیش از اندازه بر اهمیت این غذا تاکید کرد، اما ماهی، صدف خوراکی، میگو و حلزون صدفی، همگی تاثیرگذارند و می‌توانند به گلبول‌های سفید خون در تولید سیتوکین (پروتئین‌هایی که سبب از بین رفتن ویروس‌های آنفولانزا در بدن می‌شوند) کمک کنند. از سوی‌دیگر، فراموش نکنید که این گروه منبع فوق‌العاده‌ای از اسیدهای اومگا3 هستند.

 • گریپ‌فروت

مزایای مرکبات بر همه شناخته شده است و نیازی به توضیح این مساله نیست که چرا ویتامین C موجود در گریپ‌فروت، لیمو، نارنج و… برای سلامتی مفید است اما لازم به اشاره است که گریپ‌فروت قرمز مقدار زیادی بیوفلاونوئید دارد که سبب بروز واکنش‌های مثبت در سیستم ایمنی بدن و تقویت آن می‌شوند.

 • گل کلم

کلم بروکلی، جوانه گندم و گل کلم حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان خصوصا گلوتاتیون‌اند که ویروس‌ها را دفع می‌کنند. در واقع این ماده نه تنها سلامت کلی‌تان را بهتر می‌کند، بلکه منبع خوبی از کولین است. گل کلم باکتری‌ها را از سیستم ایمنی بدن‌تان دور نگه می‌دارد و به سلول‌هایتان و نواحی معدی روده‌ایتان کمک می‌کند عملکرد خوبی داشته باشند.

 • عسل
  عسل گندم سیاه با پوشاندن سطح گلو، گلودرد را درمان می‌کند و آنتی‌اکسیدان و ویژگی‌های ضدمیکروبی دارد.

 • چای
  چای سبز و سیاه به اندازه‌ کافی حاوی ال- تیانین هستند. ال‌تیانین (حتا انواع بدون کافئین‌شان) ماده‌ایست که در جریان خون به اندازه‌ کافی اینترفرون تولید می‌کند. اینترفرون نیز خاصیت جنگندگی با ویروس‌ها را دارد.
 • ماست
  تفاوت بین ماستی که به هضم غذایتان کمک می‌کند و ماستی که سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کند در باکتری‌های درگیر است. چیزی که در اینجا نیاز است لاکتوباسیلوس روتری است. باکتری خاصی که گلبول‌های سفید خون را تحریک می‌کند. در هر ماستی به مقادیر اندک، این باکتری وجود دارد.

فراموش نکنید
گام اول: چیزی که نیاز دارید را شناسایی کنید

فرض کنید دوستدار خوردن سبزیجات، ماست و غذاهای غنی از ویتامین C هستید. در این شرایط نیازی به افزایش مقدار ماست مصرفی‌تان ندارید و یک سوپ مرغ خوب برایتان بهتر است .

گام دوم: زیاده‌روی نکنید

خوردن دو لیتر سوپ مرغ فقط حال‌تان را بد می‌کند. یک بشقاب سوپ با سالاد و کمی گوشت کافیست.

گام سوم: مواد طبیعی انتخاب کنید نه مصنوعی

منظور از مواد مصنوعی خوردن قرص است. تمام عناصر مفید را می‌توان از غذا استخراج کرد و در قرص قرار داد اما در طول این فرآیند بسیاری از مواد خوب هم از دست می‌روند. گاهی خوردن یک حبه سیر در سالاد بهتر از یک یا دو عدد قرص است.

گام چهارم: ترکیب کنید

پیشتر فهرستی از ترکیبات عالی ارایه کردیم: چای حاوی ال- تیانین، عسلی که گلودرد را خوب می‌کند، و لیمو که میزان ویتامین C بدن را بالا می‌برد. این مواد نه تنها سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کنند، بلکه خودتان را متناسب، دندان‌هایتان را سالم و حالات خلقی‌تان را در شرایط خوبی نگه می‌دارند.

منبع :

https://www.reyhoon.com

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26