از نوردرمانی تا جست‌وجوگر جراحت

اتفاق‌های حوزه غذا و دارو به‌اندازه‌ای سرعت دارد که اگر هم لحظه‌به‌لحظه این اخبار را دنبال کنید از بسیاری از موارد تازه بدست آمده، این بخش جامی‌مانید.با این پیش‌زمینه، در این صفحه سعی داریم تا تنها بخشی از این رویدادها‌ را در حوزه غذا و دارو دنبال کنیم.

 

 کپسول، جایگزین تزریق فاکتور 9 می‌شود

محققان مدرسه مهندسیدانشگاه آستین تگزاس موفق به تولید یک کپسول زیست‌تخریب‌پذیرشدند که می‌تواند به جلوگیری از اختلال خونریزی در بیماران مبتلا به بیماری ژنتیکی هموفیلی کمک کند. این کپسول دارای میکرو و نانو ذرات حاوی پروتئین درمانی هموفیلی B است. مصرف دو عدد از این کپسول برابر با یک‌بار تزریق فاکتور ۹است همچنین این روش درمان نسبت تزریق بسیار ارزان و ساده‌تر است.  "دکتر سرنا هوراوا" محقق ارشد این پروژه با اعلام اینکه فقدان درمان مناسب برای بیماران هموفیلی در کشورهای درحال‌توسعه باعث شده تا میانگین طول عمر این افراد ۱۱ سال باشد، دریافت خوراکی فاکتور را بسیار مفید دانسته است."دکتر نیکلاس پپاس" مدیر انستیتو بیومتریال آستین و همکار این تحقیق هم کاهش دفعات تزریق و عوارض جانبی آن در کودکان را یکی از اصلی‌ترین عامل و انگیزه این گروه برای شروع این تحقیق ۹ ساله اعلام کرده است.در ادامه این نتایج محققان در تلاش هستند که طرح دریافت خوراکی فاکتور ۹ در بیماران دچار هموفیلی B  را در سیستم غذا و دارو امریکا ثبت کنند. نتایج این تحقیق در مجله بین‌المللی داروسازی (Pharmaceutics) به چاپ رسیده است.

 

 

 مادر‌بزرگ‌ها دیگر نمی‌افتند

شرکت فرانسوی E-vone کفش هوشمندی باهدف کمک به افراد مسن، کارگران و مسافران طراحی کرده است.این کفش هوشمند که در چندین نمونه ازجمله کفش کتانی و چکمه طراحی‌شده حرکت‌های غیرطبیعی را شناسایی و به‌طور خودکار پیام‌های هشداردهنده به افراد مشخص‌شده برای مواقع اضطراری و یا سرویس‌های اضطراری می‌فرستد.این کفش شامل GSM برای برقراری ارتباط در حداقل 120 کشور است و دارای GPS  و یا آنتن LoRA  برای نشان دادن موقعیت کاربر و همچنین ژیروسکوپ و شتاب سنج برای سنجش حرکت است.هنوز شرکت E-Vone تاریخ عرضه و قیمت این کفش‌ها را اعلام نکرده اما این کفش در نمایشگاه CES 2018 ارائه‌شده است.

برنامه، دکترها گزارش می‌دهند!

به گزارش دیجیتال ترندز، برنامه "دکترها گزارش می‌دهند" یا به عبارتی Doctors Report به کاربران امکان می‌دهد تا به‌سادگی از بیماری‌های شایع در منطقه نزدیک به خود مطلع شوند.

این برنامه هم با آیفون و هم با گوشی‌های اندرویدی سازگاری دارد، بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر اطلاعاتی در مورد شایع‌ترین بیماری‌های محیط اطراف ارائه می‌دهد.

در حال حاضر اطلاعات مربوط به ۱۵ بیماری شایع در فصل زمستان مانند آنفولانزا، برونشیت، گلودرد، سرماخوردگی و همین‌طور برخی خطرات متداول برای افراد به این اپلیکیشن اضافه‌شده و قرار است این اطلاعات در آینده گسترش یابند.اطلاعات این برنامه با همکاری مؤسسات درمانی و بیمارستان‌ها و همین‌طور پزشکان داوطلب افزایش‌یافته و به‌روز می‌شود. پس از بارگذاری این برنامه و اجرای آن فهرستی از متداول‌ترین بیماری‌های منطقه زندگی فرد برای آن‌ها نمایش داده می‌شود و داده‌های یادشده بر روی یک نقشه جغرافیایی نیز در دسترس هستند.همچنین شدت و ضعف خطر ابتلا به یک بیماری با استفاده از رنگ‌های مختلف نمایش داده می‌شود که رنگ بنفش به معنای شیوع بالا و رنگ زرد به معنای شیوع پایین است.

پارچه‌ای برای نوردرمانی

یک شرکت فرانسوی، پارچه‌ای ابداع کرده است که می‌تواند نور را مستقیماً به پوست بیمار برساند و این خبر خوبی برای درمان بیماری‌های پوستی است چراکه بسیاری از بیماری‌ها ازجمله آکنه، actinic keratosis، یرقان، بیماری پاژه و پسوریازیس با استفاده از نور‌درمانی درمان می‌شوند. به گزارش مدگجت، روکش‌های نوری جدید برای تولید روشنایی، از سیستم‌های LED استفاده می‌کنند اما نور منتشرشده از LEDها در مقایسه با نور لیزر، ضعیف هستند.به‌عبارت‌دیگر، لامپ‌های نوری "فوتوداینامیک تراپی" (Photodynamic therapy)به خاطر نور غیرمستقیم و شدیدشان، می‌توانند دوره‌های درمانی دردناکی را ایجاد کنند.شرکت فرانسوی "الیاف پزشکی تکسینوف، اعلام کرده با کمک کنسرسیوم سلامت اروپا موسوم به "PHOS-ISTOS"، یک پارچه نرم موسوم به "FLUXMEDICARE" ابداع کرده است که نور لیزر را با شدت بالا مستقیماً به پوست می‌رسانند.در سرتاسر این پارچه، فیبرهای نوری وجود دارند که نور را از یک لیزر خارجی به پوست منتقل می‌کنند. برای بسیاری از کاربردهای این ابزار، ابتدا یک کرم حساس به نور روی پوست استفاده می‌شود.سپس، پارچه FLUXMEDICARE به دور پوست پیچیده می‌شود. نور، واکنش میان اکسیژن موجود در هوا و کرم حساس به نور را فعال می‌کند و پوست را بیشتر نسبت به نور‌درمانی حساس می‌سازد.این ابزار که نرم و انعطاف‌پذیر است، در تماس با پوست حتی پوست پاها و دیگر قسمت‌های بدن که باید به دور آنها پیچیده شود، باقی می‌ماند.با توجه به سطوح درد، در آزمایش‌های " FLUXMEDICARE" گزارش شد که بیماران، هنگام درمان با این ابزار، تقریباً دردی احساس نکردند.

داروهای فشارخون و درمان دیابت

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند، نوعی از داروهای فشارخون می‌تواند به تعویق یا حتی پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک کمک کند.به نقل از گیزمگ، پژوهش جدیدی در مورد دارویی که تجویز آن برای 50 سال متداول بوده است، نشان می‌دهد که این دارو می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع یک پیشگیری کند.این پژوهش امیدوارکننده، یک رویکرد جدید را برای بررسی داروها نشان می‌دهد که ممکن است بتواند به درمان انواع بیماری‌های خود ایمن کمک کند.
هدف این پژوهش، دارویی موسوم به "متیل‌دوپا" (methyldopa) است که بیش از 50 سال برای درمان موارد فشار خون بالا هم در بزرگسالان و هم در کودکان تجویز شده است.
پس از این که در پژوهش‌های مربوط به موش‌ها اثبات شد که این دارو مشخصاً، "DQ8" را متوقف می‌کند، گام بعدی یعنی آزمایش مرحله اول انسان‌های مبتلابه دیابت نوع یک برای ارزیابی ایمنی و کارآمد بودن این دوز در کاهش سطوح مولکول "DQ8" در بیماران موردنظر آغاز شد. این نتایج، به‌عنوان مدرک اثبات آزمایش بالینی ابتدایی، امیدوارکننده بودند. در این آزمایش مشاهده شد که "متیل‌دوپا"، واکنش‌های "سلول‌های تی" را در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک کاهش می‌دهد که نشان‌دهنده تأثیر دارو در پیشگیری از رشد بیماری است. 
یکی دیگر از نتایج قانع‌کننده این پژوهش، امکان انتقال روند تحقیقی مشابه به دیگر بیماری‌ها است.این پژوهش، در مجله " Clinical Investigation" به چاپ رسیده است.

 

نرم‌افزار جستجویاب جراحت کبد و ریه

به گزارش مدگجت، یک شرکت آمریکایی، نرم‌افزاری ابداع کرده که می‌تواند جراحت‌های موجود در کبد و ریه را با استفاده از هوش مصنوعی پیدا کند و تأییدیه (FDA) را برای نرم‌افزار هوش مصنوعی سرطان‌شناسی خود دریافت کند. 

این نرم‌افزار تأییدشده، به یافتن جراحات موجود در تصویرهای سی‌تی‌اسکن ریه‌ها و سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی کبد، کمک و از روش‌های هوش مصنوعی برای جدا کردن جراحات و تومورها استفاده می‌کند.

این نرم‌افزار آنلاین که با استفاده از یک مرورگر قابل دسترسی است، به رادیولوژیست این امکان را می‌دهد که پیشروی تومورها و اجرام مشکوک به تومور را ردیابی کنند.از آنجا که این نرم‌افزار، به هیچ زیرساخت مشخصی نیاز ندارد، تنظیم و استفاده از آن آسان است.

 

توسعه حسگرهای پوشیدنی

 

دانشمندان دانشگاه "نورث وسترن" در حال توسعه حسگرهای پوشیدنی هستند که سبب تسریع در روند بهبودی بیماران مبتلا به سکته مغزی می‌شوند.این سنسورها قادرند تا پیوسته اطلاعات خود را به پزشکان ارسال کنند.

 

محققانی که این سیستم را توسعه داده‌اند می‌گویند که این سیستم به پزشکان کمک می‌کند تا با دقت بیشتری بر میزان تاثیرگذاری درمان نظارت داشته باشند.این حسگرها شبیه چسب زخم‌های کوچک هستند که می‌توانند اطلاعات بیماران را به صورت بی‌سیم به تیم پزشکی بیمار ارسال کنند.این فناوری با قرار دادن سنسورها در بدن می‌تواند مناطقی از ماهیچه‌ها که تحت تاثیر سکته مغزی قرار گرفته است را به طور دقیق مشخص کند و می‌تواند درمان‌هایی را جهت بهبود این مشکل در نظر بگیرد.چالش اصلی محققان گنجاندن تعداد زیادی از قطعات الکترونیک بر روی یک جسم منعطف کوچک بود که بیمار بتواند به راحتی آن را برای مدت زمان زیادی بپوشد. جزئیات این مطالعه در نشست سالانه "انجمن پیشبرد علوم آمریکا" در تگزاس منتشر شد.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26