جای خالی مکمل‌های ورزشی در دروس داروسازی

ورزشکاران بیشتر تمایل به مصرف 3 گروه از مکمل‌ها را دارند که عبارتند از: گروه اول مکمل‌هایی که باعث کاهش مدت زمان ریکاوری و افزایش روند بازسازی بافت‌های درگیر در ورزش می‌شوند. همانند گلوتامین، پروتئین وی، BCAA، آمینو و ...گروه دوم تمایل به مصرف مکمل‌های افزایش‌دهنده عملکرد و بهبود فعالیت ورزشی دارند که البته این مکمل‌ها توسط شرکت‌های واردکننده کمتر موردتوجه قرارگرفته است. به‌طور مثال مکمل Preworkout یا همان Pomp، کراتین، آرژنین و ...گروه سوم مکمل‌هایی هستند که در روند افزایش متابولیسم و کاهش چربی مؤثر بوده و تعداد زیادی از افرادی که به دنبال زیبایی‌اندام هستند و از طرفی قصد کاهش وزن دارند به سمت این مکمل‌ها گرایش پیدا می‌کنند. ال کارنیتین، CLA، ALA، کافئین را می‌توان در این گروه قرارداد.

با این توضیح، معمولاً دیده‌شده، ورزشکاران مکمل‌هایی را که با یکدیگر تداخل داشته و باعث اوردوز می‌شوند؛ مصرف کرده و با ترکیب کردن چند مکمل در یک دوره باعث بروز آسیب‌هایی در سلامت خود می‌شوند. از طرفی، تأثیرات برخی از مکمل‌ها ازنظر علمی تایید نشده اما به دلیل تبلیغات تجاری هنوز بازار خود را دارند.

در همین راستا و در انتخاب یک مکمل توسط ورزشکار ، عواملی همانند تبلیغات تجاری، نوع مصرف مکمل از نظر شکل مصرف (قرص، پودر یا مایع)، توضیحات نوشته‌شده روی مکمل، بسته‌بندی و ظاهر مکمل، تأثیرگذاری مکمل، جنبه روانی مکمل، محل تهیه مکمل تأثیرگذار خواهد بود.

تشویق افراد به تهیه مکمل‌‌ها از مراکز معتبر

بنابراین یکی از مهم‌ترین فاکتورها درزمینهٔ تهیه مکمل‌ها به جهت اصالت، تشویق افراد به تهیه آن‌ها از مراکز معتبر (داروخانه) است. البته این امر فضای رقابتی (قیمتی) ایجاد خواهد کرد. زیرا قیمت فعلی عرضه مکمل‌ها در داروخانه‌ها بسیار بالاست و درواقع واسطه‌های زیاد از تولید تا عرضه باعث این افزایش قیمت شده است. از طرفی وجود کارشناس مجرب در داروخانه‌ها باعث تمایل بیشتر ورزشکاران در تهیه مکمل‌ها از داروخانه‌ها خواهد شد. هرچند تشکیل مراکز اختصاصی عرضه مکمل‌ها نیز در این روند بسیار مؤثر خواهد بود.

تأسیس داروخانه‌های اختصاصی

درزمینهتأسیس داروخانه‌های اختصاصی که یکی از راه‌های کاهش آسیب‌ها در این زمینه است؛ زیرساخت‌هایی نیاز است. چراکه دروس دانشگاهی در رشته داروسازی کمتر به بحث مکمل‌های ورزشی پرداخته است. درواقع جامعه داروسازی کمتر به بحث مکمل‌های ورزشی آگاه است و بهتر است بیشتر با نیاز ورزشکاران به مکمل‌ها آشنا شوند و با گذراندن دوره‌های تخصصی درزمینهٔ مکمل‌ها با آن‌ها آشنا شوند و با گذراندن این دوره‌ها به‌ویژه درزمینهٔ تناسب‌اندام در عرضه مکمل‌های مناسب بیشتر تأثیرگذار باشند. از طرفی شرایط تأسیس داروخانه ویژه مکمل باید نسبت به سایر داروخانه‌ها ساده‌تر باشد تا برای مؤسس ازنظر مالی توجیه اقتصادی داشته باشد.

ورزشکاران و دیدگاه نادرست تهیه مکمل

درنهایت اینکه متأسفانه امروز بیشتر ورزشکاران دیدگاه جالبی نسبت به تهیه مکمل‌های موجود در داروخانه‌ها نداشته و در این روند از مربیان تا داروسازان و قیمت مکمل‌ها و حتی عدم تبلیغات کافی در این زمینه می‌تواند مؤثر واقع شوند.

درحالی‌که درزمینه دنیای مکمل‌های ورزشی، موارد زیر قابل‌تأمل است:

  • عدم قیمت‌گذاری مناسب مکمل‌ها
  • وجود واسطه‌های بیش‌ازحد از تولیدکننده تا مصرف‌کننده
  • عدم وجود اطلاعات کافی درزمینهٔ مکمل‌ها در مراکز عرضه از باشگاه‌ها تا داروخانه‌ها
  • عدم توجه به رشته تناسب‌اندام و زیبایی‌اندام به‌صورت آکادمیک
  • باز بودن بازار قاچاق در عرضه مکمل‌های ورزشی در مراکز غیرمجاز

اما با همه این احوال جا دارد از زحمات و سیاست‌های بجای سازمان غذا و دارو به جهت فراهم‌سازی فضای مناسب برای واردات و تولید مکمل‌های ورزشی در کشور تشکر و قدردانی شود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26