فعال‌ترین مبارز دوپینگ ایران درگذشت

 

فروردین‌ماه سال جاری، خبر درگذشت ناگهانی دکتر محمدتقی خانی، خانواده داروسازی کشور و اعضای جامعه دانشگاهی کشور را در بهت و ناباوری فروبرد.

 

دکتر محمدتقی خانی، متولد ۱۳۲۸ و دانش‌آموخته رشته علوم آزمایشگاهی؛ تشخیص پزشکی (کارشناسی)، بیوشیمی بالینی (کارشناسی ارشد) و بیوشیمی بالینی (دکترای تخصصی) بود.

 

وی همچنین دوره تخصصی خون و هورمون‌ها را در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه‌های مورگان، میامی، اوهایو آمریکا گذرانده بود.
از دیگر فعالیت‌های دکتر محمدتقی خانی،می‌توان به رئیس کمیته کنترل دوپینگ سازمان تربیت‌بدنی، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان انتقال خون، معاونت دانشگاه تربیت مدرس، تهران و شاهد، ریاست دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس، استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و ریاست انستیتو پاستور ایران اشاره کرد.

 

به مناسبت این اتفاق تلخ گفت‌وگویی داشتیم با دکتر جعفر میرفخرایی (دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی، ویتامینی) که از دوستان و همکاران قدیمی مرحوم دکتر تقی‌خانی محسوب می‌شود.

 

دکتر جعفر میرفخرایی، ضمن تسلیت به خانواده آن فقید سعید و همچنین جامعه علمی و دانشگاهی کشور، او را مصداق کسی دانست که دوستدار واقعی ایران و ایرانی بود و چنین در وصف ایشان ادامه داد که می‌خوانید.

 

آشنایی در جلسات تفسیر قرآن

 

دکتر جعفر میرفخرایی می‌گوید: «بیش از 15 سال پیش وصف دکتر تقی‌خانی را در محافل علمی و دانشگاهی، به‌ویژه آن زمان که ایشان در سمت معاونت دانشگاه تهران بودند از دوستان و همکاران خود نام دکتر محمدتقی خانی را زیاد شنیده بودم؛ تا اینکه این توفیق حاصل شد در جلسات تفسیر قرآن با او آشنا شوم.»

 

دکتر میرفخرایی ادامه می‌دهد: «در طول این مدت، روح بلند و احساس خدمت به مردم، ازجمله صفاتی بود که مرحوم تقی‌خانی را از دیگر همکاران متمایز می‌کرد. او همواره گشاده‌روی بود؛ حتی زمان‌هایی که در بستر بیماری بود، اما لبخند را فراموش نمی‌کرد. درعین‌حال ورزشکار بود و به‌خوبی به یاد دارم که به خاطر خصلت ذاتی‌اش، نقش داور را بر عهده او می‌سپردند.»

 

مرجع علمی تمام‌عیاری بود

 

دکتر جعفر میرفخرایی عنوان می‌کند: «جامعه دانشگاهی و همکاران مرحوم تقی‌خانی در دانشگاه، به یاد دارند که او برای خود مرجعی علمی تمام‌عیاری بود؛ دانشجویان و آزمایشگاهی‌ها اگر مشکلی داشتند، مرحوم تقی‌خانی اولین نفری بود که برای حل مشکلاتشان معرفی می‌شد. او پژوهشگری دانا و توانا و بر حرفه خود بسیار مسلط بود. همین امر موجب این شده بود تا با سیل درخواست‌ها برای زندگی و تحصیل در خارج از کشور مواجه شود. اما او عاشق ایران و ایرانی بود.»

 

ایشان با یادآوری همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی از تلاش‌های مرحوم تقی‌خانی یاد می‌کند و می‌گوید: «‌به خاطر دارم که همزمان با برگزاری همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، مرحوم تقی‌خانی چه تلاش‌های بی‌شماری برای مبارزه با مصرف بی‌رویه مکمل‌ها و دوپینگ کرد و در این زمینه بسیار فعال بود. در همان زمان ناظر بودم که ایشان با کمک نیروی انتظامی و قضایی تعداد زیادی از باشگاه‌هایی را که غیرقانونی فعالیت می‌کردند؛ تعطیل کردند.»

 

دکتر جعفر میرفخرایی (دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی، ویتامینی) با اظهار تأسف از اینکه چنین انسانی ازدست‌رفته‌اند، گفت«کسانی که نام دکتر تقی‌خانی را می‌شنوند، جز خاطره‌ای خوش از ایشان، چیز دیگری به یاد ندارند؛ روحش شاد و یادش گرامی».

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26