گوشت و مرغ ارگانیک نداریم!

 

پیام محبی، رئیس جامعه دامپزشکان ایران، در نشست خبری که چهارم اردیبهشت به مناسبت روز جهانی دامپزشکی برگزار شد؛ از برپایی اولین نمایشگاه تخصصی " ایران وت" همزمان با بیستمین کنگره دامپزشکی ایران خبر داد.

وی دستاورد این نمایشگاه را حمایت از تولید ملی دانست. محبی در این نشست که با حضور ارکیده حیدرنژاد نماینده دانشگاه جامع علمی کاربردی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، بیان کرد: در آستانه بيستمين كنگره جامعه دامپزشكان ايران، جامعه دامپزشکان ایران تصمیم گرفت تا در این دوره علاوه بر مسائل صنفی، آموزش نیز مورد توجه قرار بگیرد؛ علاوه بر اين، در كنار كنگره، نمايشگاه تخصصی دامپزشکی به نام "ايران وت" را در مكان مصلي تهران براي نخستين بار برپا کنیم.

رییس جامعه دامپزشکان ایران توضیح داد: یکی از خلاءهای موجود در برگزاری نمایشگاه‌های حوزه دامپزشکی، کوچک بودن آنهاست که تنها با هدف فروش بيشتر و بازاريابي ، بازار داخلي را تحت تأثیر قرار مي‌دهند؛ درحالی‌که نمايشگاه‌های سطوح بالا در كشورهاي پيشرفته كاركردهاي ديگري هم دارند.

به گفته محبی، نمايشگاه‌ها علاوه بر تأمین نيازهاي بازار داخلي مي‌توانند بازارخارجي براي كشور ايجاد كنند؛ ايران هم مي‌تواند اين سطح از نمايشگاه را داشته باشد تا دیگر کشورها ضمن آشنایی با تولیدات ملی، به معرفی محصولات ایرانی در کشورشان بپردازند.

محبی تأکید کرد: نمايشگاه‌هاي كوچك براي ميزباني از ساير كشورها كاربردي و اقتصادي نيست و تا پیش‌ازاین هم شرايطي وجود نداشت كه به‌صورت منسجم، شرکت‌ها و اشخاصی كه در صنعت دامپزشكي كشورهاي حاشيه‌اي يا در سطح جهاني حضور دارد، برای معرفی دستاوردهای خود، علاقه‌مند به حضور در ایران باشند.

او اضافه کرد: به همین دلیل و براي اولين بار نمايشگاهي به نام" ايران وت" را پايه‌گذاري کردیم تا تكنولوژي‌، دانش و ابزاري را كه يك دامپزشك براي انجام امور اقتصادي خود و براي بهره‌برداري بهداشتي كشور نیاز دارد، توسط ايراني‌ها به خارجي‌ها يا توسط خارجي‌ها به ايراني‌ها در این نمایشگاه عرضه شود.

رییس بیستمین کنگره دامپزشکی ایران با تأکید بر این موضوع که حمایت از تولید ملی در گروی ایجاد فضای تعامل است، افزود: ما با ارسال تيم بازاريابي به نمايشگاه‌هاي بین‌المللی این فضا و رغبت را ايجاد كرديم تا ميزبان كشورهاي ديگر به عنوان بازديدكننده يا به‌عنوان ارائه‌دهنده محصولاتشان باشيم.

پیام محبی اظهار امیدواری کرد:با برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و حضور در آن‌ها و متقابلاً میزبان دیگر کشورها بودن، شرایط حمایت از تولید ملی در کشور را ایجاد کنیم.

ارگانیک در ایران ؛ دروغ محض است

رییس جامعه دامپزشکان ایران در ادامه نشست خبری با بیان این موضوع که برخی عناوین مانند ارگانیک یا سنتی در خصوص لبنیات یا مواد گوشتی به معنای سالم بودن آن مواد غذایی نیست و این عناوین دروغ هستند، اظهار کرد: هیچگونه پروتئین حیوانی در کشور مانند گوشت قرمز و یا مرغ در کشور به‌صورت ارگانیک تولید نمی‌شود و ما کماکان دغدغه تولید محصول سالم در کشور را داریم. حتی معتقدم که برخلاف ادعای انجمن ارگانیک مبنی بر وجود عسل ارگانیک در کشور بعید است که این محصول دامی به‌صورت ارگانیک تولیدشده باشد.

وی با توصیه به اینکه مردم از مصرف لبنیات سنتی خودداری کنند، گفت: در برخی لبنیات سنتی ممکن است آنتی‌بیوتیک و وایتکس وجود داشته باشد، زیرا برای این محصولات هیچ شناسنامه مشخصی وجود ندارند، هرچند که ممکن است برخی از این تولیدات کیفیت مناسبی داشته باشند.

ارکیده حیدرنژاد نماینده دانشگاه جامع علمی کاربردی در وزارت جهاد کشاورزی هم در پاسخ به سؤال یکی از خبرگزاری‌ها درباره تولید محصولات دامی ارگانیک در کشور گفت: محصولات دامی ارگانیک تنها در مزرعه‌ای تولید می‌شود که به مدت پنج سال عاری از مواد شیمیایی باشد.

در پایان رئیس هیئت‌مدیره جامعه دامپزشکان کشور یادآور شد: در بخش تولیدات دامی مانند گوشت قرمز و مرغ کماکان ظرفیت‌های بالایی برای تولید وجود دارد و می‌توان بخش زیادی از تولیدات خود را صادر کرد و این بخش حتی با توجه به اشتغال‌زایی مناسبی که دارد می‌تواند جایگزینی برای صنایع کم بازده مانند خودروسازی باشد.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26