دستگاه‌های تشخیصی هزینه‌های درمان را بالابرده

چهل و دومین کنگره جامعه جراحان ایران ۱۵تا ۱۹اردیبهشت‌ماه در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد. پیش‌ازاین کنگره نشست‌های خبری انجام گرفت که طی آن دکتر ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان ایران، اعضای کنگره و جمعی از اصحاب رسانه حضور داشتند و به تشریح وضعیت سلامت و اختصاصاً جراحی ایران پرداختند.

 

 

در نشست روز شنبه هشتم اردیبهشت، دکتر ایرج فاضل رییس جامعه جراحان ایران با اشاره به هزینه‌هایی که طرح تحول سلامت به دنبال داشته و اینکه کل بودجه کشور هم با روند فعلی اجرای طرح تحول سلامت، جوابگوی آن نمی‌تواند باشد، عنوان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حال حاضر کشور ما، تصادفات و حوادث ترافیکی است؛ به همین دلیل همیشه تروما جزو برنامه‌های اصلی این کنگره بوده است.

دکتر فاضل به تونل نیایش به‌عنوان یکی از موارد عدم رعایت قانون در تردد وسایل نقلیه اشاره کرد و افزود: قبل از ورود به این تونل، شاهد تابلوهایی هستیم که ورود کامیون و موتورسیکلت به این تونل را ممنوع کرده ، اما وقتی وارد تونل می‌شویم شاهد تردد موتورسیکلت‌هایی هستیم که نشانه‌ای از بی‌قانونی بوده است.

کنکور معیار انتخاب دانشجوی پزشکی نیست

رئیس جامعه جراحان ایران با تأکید بر این مطلب که رشته پزشکی جان مردم را در اختیار دارد، گفت: همه نمی‌توانند وارد این رشته شوند، درحالی‌که هیچ معیاری برای انتخاب دانشجوی پزشکی به‌غیراز کنکور نداریم و این شیوه صحیحی برای انتخاب رشته پزشکی نیست. وقتی قرار بود آموزش پزشکی جدا شود و به وزارت بهداشت بیاید، ما نگران قربانی شدن درمان بودیم که متأسفانه در حال حاضر این اتفاق افتاده و خطر بزرگی برای آموزش پزشکی است.

رئیس جامعه جراحان ایران گذراندن طرح پزشکی را نوعی بیگاری فارغ‌التحصیلان این رشته دانست که پزشک طی آن اجازه تأسیس مطب ندارد.

فاضل با اشاره به هزینه‌های هنگفت مادی و فرهنگی در اعزام بیماران به خارج از کشور که از قبل از انقلاب اتفاق می‌افتاد، گفت: در حال حاضر این روند متوقف‌شده و نیازی به اعزام بیماران برای درمان به خارج از کشور نیست. اما درعین‌حال استفاده از دستگاه‌های تشخیصی در کشور روند افزایشی داشته درحالی‌که در هیچ جای دنیا به‌اندازه ایران دستگاه‌های تشخیصی وجود ندارد و این باعث شده هزینه‌های درمان به‌شدت بالا برود.

اسم طرح تحول سلامت اشتباه است

رئیس جامعه جراحان ایران در ادامه به طرح تحول سلامت اشاره کرد. وی گفت: اولین مشکل طرح تحول سلامت، اسم غلط این طرح است، زیرا طرح تحول سلامت، طرح درمان است و به سلامت خیلی ربط ندارد.مشکل اصلی طرح این است که در هیچ‌ کجای دنیا این طرح به این شکل قابل‌اجرا نبوده و به واقعیت نمی‌رسد، چون رایگان بودن هزینه‌های درمان امکان‌پذیر نیست.

فاضل تأکید کرد: لازمه اجرای موفق طرح تحول سلامت، داشتن یک وزارتخانه بسیار قوی و نظارت مستمر بر روند اجرای آن است.

فاضل گفت: هزینه‌ها و بودجه طرح تحول سلامت به‌قدری بالاست که اگر تمام بودجه مملکت هم به این طرح اختصاص یابد، کفاف آن را نمی‌دهد.

رئیس جامعه جراحان ایران اظهار داشت: اگر اصل طرح به معنی کمک به بیماران محروم و بی‌بضاعت است، ایده‌آل بوده اما همین شیوه اجرا تا چند سال قبل در بیمارستان‌های آموزشی انجام می‌شد و خدمات درمانی برای بیماران در این بیمارستان‌ها با بودجه بسیار کمتر طرح تحول سلامت رایگان بود.

بیمارستان‌های خصوصی و داروخانه‌ها در حال ورشکستگی

دکتر فاضل پیشنهاد داد: به‌جای طرح تحول سلامت، بیمارستان‌های آموزشی را برای ارائه خدمات به مردم رایگان کنیم و بودجه آن را بپردازیم.

در پایان رییس جامعه جراحان ایران به مسئله تعرفه‌ها اشاره کرد و افزایش پنج‌درصدی آن‌ها را راهکار هیچ مشکلی ندانست، زیرا این افزایش متناسب با هزینه‌های جاری و نرخ‌ تورم در کشور نیست، به‌طوری‌که در حال حاضر بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی و داروخانه‌ها در حال ورشکستگی هستند.

تزریق کورتون درمان قطعی نیست

دکتر مرتضی نخعی دبیر برنامه انجمن ارتوپدی ایران در چهل و دومین کنگره جامعه جراحان هم بابیان اینکه قسمتی از این کنگره مرتبط با موضوع ارتوپدی است و بخش‌های دیگر به موضوعاتی چون پرستاری در ارتوپدی، مشکلات تشخیصی در بیماری‌های ارتوپدی در حوزه جراحی دست و مچ دست، جراحی شانه و زانو همچنین موضوعات ستون فقرات، پا و مچ پا و اورژانس‌های ارتوپدی می‌پردازد،گفت: ازآنجایی‌که مشکلات تشخیصی در بیماران می‌تواند عوارض زیادی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد مباحث ارتوپدی این کنگره مرتبط با این موضوع در نظر گرفته‌شده است.

دبیر برنامه انجمن جراحان ارتوپدی ایران در کنگره جامعه جراحان با اشاره به این مطلب که بسیاری از بیماران نیاز به جراحی برای درمان نداشته و با فیزیوتراپی و انجام ورزش‌های خاص و مناسب و تغییر سبک زندگی، وضعیتشان بهبود می‌یابد. عنوان کرد : تزریق کورتون نیز به‌ندرت و شاید یک‌بار و فقط برای کاهش درد به بیمار می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد ولی باید توجه داشت که تزریق کورتون به‌هیچ‌عنوان درمان قطعی محسوب نمی‌شود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26