توسعه داروهای درمان ناباروری، افزایش زایمان طبیعی و حفظ سلامت زنان

 

در مراسم افتتاحیه چهارمین کنگره بین‌المللی تولیدمثل که چهارشنبه 5 اردیبهشت، برگزار شد؛ دکتر محمدمهدی آخوندی(رئیس چهارمین کنگره بین‌المللی تولیدمثل) با بیان این مطلب که از زمان تولد اولین نوزاد آزمایشگاهی در دنیا ۴۰سال می‌گذرد و از آن روز توسعه‌های بسیاری در حوزه‌های درمان ناباروری انجام گرفته است؛ بر نقش مؤثر بیمه‌ها، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و همچنین قانون‌های حمایتی مجلس در این زمینه اشاره کرد.

در ادامه دکتر آخوندی گفت: امروزه در دنیا مراکز درمان ناباروری به درمان صرف نمی‌پردازند و ادامه درمان تا زایمان فرزند سالم، ازجمله مواردی است که در این مراکز پیگیری می‌شود.

وی همچنین به تأثیر داروهای درمان ناباروری اشاره و عنوان کرد: توسعه داروهای درمان ناباروری موجب موفقیت بسیار درمان شده اما نگرانی از کمبود یا عدم وجود برخی داروها، می‌تواند در آینده بر روند درمان ناباروری تأثیرگذار باشد.

رئیس انجمن علمی جنین‌شناسی با بیان این مطلب که هدف از برگزاری کنگره دستیابی به آخرین دستاوردها در حوزه تشخیص و درمان ناباروری است؛ گفت: در نظر داریم تا جایی که می‌توانیم مردم را از این دیدگاه که برای درمان باید به خارج از ایران برای درمان بروند، بر حذر داریم و آن‌ها را با توانمندی‌های داخل در این زمینه آشنا کنیم.

ترویج زایمان طبیعی و درمان ناباروری در بسته طرح تحول سلامت

دکتر قاسم جان بابایی (معاون درمان وزارت بهداشت) هم در چهارمین کنگره بین‌المللی تولیدمثل در مرکز همایش‌های رازی تهران، موضوع ترویج زایمان طبیعی و درمان ناباروری را یکی از موضوعاتی برشمرد که در بسته طرح تحول سلامت به آن توجه شده بود.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در این دو مقوله شاخص‌های خوبی نداشتیم؛ گفت: تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت، میزان سزارین افزایش و زایمان طبیعی کاهش داشت، تا حدی که در بعضی از استان‌ها آمار سزارین به بالای ۹۰درصد هم رسیده بود. اما بعد از اجرای طرح تحول سلامت، شاهد توقف شیب تند میزان سزارین بودیم.

دکتر قاسم جان بابایی همچنین خبر داد: تاکنون دو هزار اتاق زایمان طبیعی در کشور راه‌اندازی شده و طی سه سال گذشته دو میلیون زایمان طبیعی در طرح تحول سلامت انجام‌شده است.

ترویج زایمان طبیعی رایگان در طرح تحول سلامت هم باعث شده میزان سزارین در برخی استان‌ها به زیر ۲۵تا ۳۰درصد برسد.

معاون درمان وزارت بهداشت به ارائه خدمات درمان ناباروری به‌عنوان یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها بین ۱۵تا ۲۰درصد زنان در سنین باروری، نابارور هستند؛ گفت:در کشور ۸۰مرکز درمان ناباروری داریم که ۵۰درصد آن‌ها دولتی هستند و هرچند ما اصرار به دولتی بودن این مراکز نداریم اما می‌خواهیم از طریق خرید خدمت از بخش خصوصی در استان‌هایی که مراکز درمان ناباروری بخش دولتی وجود ندارد، به مردم خدمات ارائه بدهیم.

در مسیر بارداری، سلامت زنان را تهدید نکنیم

رئیس انجمن علمی مامایی ایران هم در این کنگره، تابوی نابارور بودن را در ایران شکسته شده خواند.

دکتر ناهید خداکرمی گفت: تلاش‌های متخصصین زنان و زایمان، ماماها و سایر گروه‌هایی که در حوزه تولیدمثل فعالیت می‌کنند، باعث شده تا همه خانواده‌های ایرانی لذت و طعم شیرین پدر و مادر شدن را در زندگی‌شان بچشند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران با عنوان این مطلب که می‌بایست مسائل اجتماعی و فرهنگی و همچنین مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت در درون پروتکل‌های علمی زایمان و درمان ناباروری قرار بگیرد؛ گفت: باید مراقب باشیم در مسیر بارداری و زایمان، خطری سلامت زنان جامعه را تهدید نکند. به‌طور مثال شاهد مرگ مادری ۴۲ساله بوده‌ایم که ۱۳بار IVF شده بود و این مسئله ناشی از فشارهای خانواده‌ها بر تیم درمان بود.

دکتر ناهید خداکرمی اظهار داشت: درمان ناباروری یک کار تیمی است و در جایگاه جامعه مامایی و متخصصین زنان و زایمان نیست که تعارض‌های موجود را وارد این حرفه کنند؛ چراکه منافع بیمار بر منافع ما اولویت دارد. همچنین لازم است که مؤلفه‌های فرهنگی و اجتماعی را در عملکرد درمانی خودمان بیشتر دخالت داده و موجب تقویت اخلاق شویم.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران ادامه داد: این اجازه را نداریم خانواده‌ها را به خاطر هزینه‌های درمان ناباروری فقیر کنیم و این وظیفه حاکمیت است که از آن‌ها حمایت کند.در واقع هیچ خانواده‌ای نباید مورد بهره‌برداری اقتصادی قرار بگیرد.

چهارمین کنگره بین‌المللی تولیدمثل توسط انجمن علمی جنین‌شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران،۵تا ۷اردیبهشت ۱۳۹۷در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار شد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26