ناآگاهی مردم و سوءاستفاده‌ از داروسازی و طب ایرانی

 

اولین کنگره دانشجویی طب و داروسازی ایرانی به مدت 3 روز از 5 تا 7 اردیبهشت در سالن همایش‌های دانشکده طب ایرانی با هدف آشنایی دانشجویان، داروسازان و پزشکان کشور با یافته‌های اخیر که به سرعت در حوزه دارو، درمان و سامانه دارودرمانی سلامت در حال گسترش است، توسط مرکز پژوهش‌های دانشگاه علوم پزشکی و انجمن علمی دانشجویی طب و داروسازی ایرانی برگزار شد .

در همین زمینه و در زمان برگزاری نخستین کنگره دانشجویی داروسازی و طب ایرانی گفت‌وگویی با دکتر سمانه سلیمانی، دبیر علمی کنگره داشتیم؛ که در ادامه می‌خوانید.

لطفاً درباره کنگره دانشجویی داروسازی و طب ایرانی و چگونگی آغاز فعالیت این کنگره، که اولین دوره‌اش در حال برگزاری است؛ بگویید.

فعالیت این کنگره به همت انجمن علمی دانشجویی طب و داروسازی سنتی و زیر نظر مرکز پژوهش‌های علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران از تابستان 96 به میزبانی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد. قبل از شروع کنگره، فعالیت‌هایی که از طرف دبیرخانه‌ انجام گرفت؛ عبارت بودند از برگزاری مدرسه تابستانه، برگزاری مدرسه زمستانه، انتشار چندین شماره از نشریه کنگره دانشجویی داروسازی و طب ایرانی و همچنین برگزاری کارگاه داوری برای دانشجویانی که در این زمینه فعالیت داشتند. همچنین برنامه‌هایی که در این کنگره دیده شد؛ پنل تخصصی برای دانشجویان با حضور اساتید پیشکسوت و مسئولین این حوزه بود؛ چهار کارگاه آموزشی و سه سخنرانی هم با حضور اساتید مدعو از سراسر کشور داشتیم.

محورهای اصلی که برای کنگره تعیین‌شده بودند، شامل چه مواردی می‌شد؟

محور علمی و تخصصی طب ایرانی و داروسازی در طب ایرانی، محورهای صنفی در مورد آینده شغلی و چالش‌های پیش روی طب ایرانی ازجمله موارد اصلی بود. همچنین خلاصه مقالاتی که به جنبه‌های مختلف علمی در حیطه‌های طب ایرانی، داروسازی در طب ایرانی و تاریخ پزشکی پرداخته بودند، هم از جمله موارد موردتوجه بود. این را هم اضافه کنم که گردآوردن اساتید و دانشجویان این حوزه از سراسر کشور و‌ آشنا کردن آن‌ها با آخرین دستاوردهای این حوزه هم بسیار برای ما مهم بود.

همین‌طور، هدف مهم دیگر آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان پزشکی و داروسازی عمومی با این رشته، فضای پژوهشی، کارهای پژوهشی بین‌رشته‌ای و آشنایی با اساتید بود که در‌ میان‌شان اساتید نخبه فراوانی داریم که یک درصد دانشمندان برتر دنیا هستند و پوزیشن‌های علمی مهمی در دنیا دارند.

چه دورنمایی برای این کنگره و ادامه آن متصور هستید؟

امید داریم با همت دانشجویان فعال در این حوزه، این کنگره هم مانند دیگر کنگره‌ها و سمینارها به صورت مستمر و سالانه در سال‌های آتی به میزبانی یکی از دانشکده‌های طب ایرانی برگزار شود تا بتواند کمک شایانی به تثبیت جایگاه داروسازی و طب ایرانی کند، همچنین نقش فعالی در جذب هرچه بیشتر دانشجویان برای ادامه تحصیل در این رشته‌ها داشته باشد.

فکر می‌کنید این کنگره در آگاهی بخشی اقشار مختلف جامعه هم می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

بدون شک و این موضوع بسیار برای ما مهم بوده که بتوانیم در آگاه کردن مردم جامعه و شناساندن طب ایرانی کلاسیک و دانشگاهی و تمایز آن با آنچه متأسفانه امروز شاهد آن هستیم، نقش ایفا کنیم. چون همان‌طور که می‌دانید، سوءاستفاده‌های بسیاری در رابطه با داروسازی و طب ایرانی این روزها انجام می‌شود و روزبه‌روز بر تعدادشان هم اضافه می‌شود. این موارد به‌طورجدی سلامت مردم و جامعه را تهدید می‌کنند و یقیناً با آموزش می‌توان نقش مهمی در شناخت و تمایز بین دانش واقعی و کذب ایفا کرد. همچنین امیدواریم با تداوم کنگره شاهد مشارکت هرچه بیشتر و پربارتر دانشجویان در کنگره باشیم. این را هم باید اضافه کنم که خلاصه مقاله‌ها در مجلهResearch on history of medicine چاپ می‌شود. این امکان هم برای کسانی که علاقمند به ارسال و چاپ مقاله کامل خود هستند، فراهم شد تا با ارسال مقاله - نهایتاً یک هفته پس از کنگره- و بعد از طی روند داوری و پذیرش در شماره ویژه Traditional and integrative medicine به چاپ برسند.

با توجه به اینکه دوره اول کنگره بود، استقبال دانشجویان را چطور دیدید؟

مشارکت و استقبال دانشجویان سراسر کشور را شاهد بودیم. تعداد زیادی خلاصه مقاله، به زبان فارسی و انگلیسی از آذر 96 به دفتر کنگره ارسال شد و بعد از طی روند داوری توسط اساتید و دانشجویان دارای صلاحیت، مورد رد یا پذیرش قرار گرفت.

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26