شغل نیست اما پذیرش دانشجو زیاد است

 

 بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور در حالی به کار خود پایان داد که در بیانیه این سمینار بر عدم وجود بسترشغلی مناسب و افزایش بی‌رویه پذیرش دانشجو به‌عنوان دو معضل اصلی دانشجویان، تأکید شد.

این سمینار به میزبانی انجمن اسلامی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز 15 تا 18 اسفند برگزار شد و میزبان فعالان و مسئولان صنعت داروسازی کشور ازجمله دکتر رسول دیناروند مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،دکتر عبدالله رفیعی معاون توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز و دکتر شریف‌زاده، دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بود.

همچنین برگزاری نمایشگاه جانبی در حاشیه این سمینار هم فرصتی فراهم کرد تا دانشجویان بتوانند از نزدیک با آخرین دستاوردهای صنعت داروسازی آشنا شوند.

سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور یکـی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سمینارهای دانشـجویی بــا تـداوم برگــزاری 21 دوره است. هـدف از برگزاری این سمینار معرفی دستاوردهای پژوهشی دانشـجویان داروسـازی در دو محور علمی و صنفی است که به‌عنوان قوی‌ترین و تنها مرجع رسمی صنفی و مطالبه گر دانشجویی در جهت رفع مشکلات صنفی جامعه داروسازی کشور تلاش می‌کند و دستاورد آن راهگشا و کمک‌کننده به سیاست‌گذاران عرصه صنعت داروسازی کشور بوده است.

بر اساس اعلام دبیرخانه دایمی همایش، از 750 مقاله ارسال‌شده به دبیرخانه این سمینار تعداد 340 مقاله پذیرفته شدند.همچنین در طی سه روز برگزاری سمینار علاوه بر داوری مقالات به‌صورت ارائه شفاهی و یا ارائه پوستر، پنل‌های مختلف و۱۶کارگاه علمی هم برگزار شد.علاوه بر این‌ها بخش رقابت چندرسانه‌ای و نقشه‌های مفهومی هم ازجمله بخش‌های موردتوجه بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور بود.

اورژانس مسمومیت، R&D ، آموزش در داروسازی، آلودگی‌های تنفسی (آلاینده‌های شیمیایی و ریز گردها)، آینده شغلی داروسازان و همچنین حقوق و قوانین داروساز هم ازجمله مهم‌ترین عناوین پنل‌های این رویداد علمی به شمار می‌آمد.

ضرورت ایجاد کارخانجات داروسازی در خوزستان

در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور، دکتر عبدالله رفیعی معاون توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بر ضرورت احداث کارخانجات داروسازی در استان خوزستان تأکید کرد و گفت: در صورت تأسیس کارخانجات داروسازی در این استان کمک شایانی به رشد داروسازی خواهد شد .

دکتر رفیعی، دانشگاه جندی‌شاپور اهواز را دانشگاهی با ظرفیت بسیار بالای آموزشی و پژوهشی معرفی کرد و شناخت و معرفی بیشتر این ویژگی‌ها را موجب انگیزه بیشتر متولیان دانشگاه برای رشد و توسعه بیش‌ازپیش فراهم‌شده؛ دانست.

4 دانشکده کم داشتیم، 14 دانشکده اضافه شد!

ضرورت کاهش پذیرش دانشجو در رشته داروسازی و عدم استفاده از هیئت‌علمی غیر داروساز در دانشکده‌هایداروسازی ازجمله نکاتی بود که در بیست و یکمین سمینار دانشجویان سراسر کشور در قالب‌های مختلف از برگزاری پانل ویژه " آموزش در داروسازی" تا سخنرانی‌های متعدد به آن پرداخته شد.

درهمین راستا، دکتر رسول دیناروند مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یکی از سخنرانی‌های خود در این سمینار با اشاره به افراط و تفریط در پذیرش دانشجویان رشته داروسازی بیان کرد: متأسفانه گاهـی اوقـات دچـار افـراط و گاهـی دچار تفریط می‌شویم. 20 سال تمام در برابر افزایش دانشکده‌های جدید مقاومت کردیم. خود من سال 84 اعلام کردم که باید کلاً 4 دانشکده به دانشکده‌های ما اضافه شود تا ظرفیت از 500 نفر به 750 نفر برسد و این تعداد جوابگوی کمبود داروساز بود. اما شاهد بودیم به‌جای 4 دانشکده، 14 دانشکده اضافه شد و ظرفیت به 1500 نفر رسید!

انجمن داروسازان کشور خوب عمل‌نکرده

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به رشد بازار دارویی گفت: با شرایطی که وجود دارد، حداقــل تــا ده سال آینده برای دانشجویان مشکل کار وجود نخواهد داشت.اما باید برای سال‌های بعد دقت بیشتری صورت بگیرد.

دکتر دیناروند همچنین با انتقاد از اینکه انجمن داروسازان کشور به خوبی از منافع این صنف دفاع نکرده، اظهار داشت: این انجمن نباید همراه با موج‌های برخاسته از برخی رسانه‌ها تغییر جهت دهد بلکه باید نسبت به تمام مسائل مرتبط آگاه باشد و تصمیمات شایسته‌ای بگیرد.

وی با اعلام این‌که ضریب جمعیتی تأسیس داروخانه‌ها در سال آینده تغییر می‌کند؛ یادآور شد: در سال 97 شاهد افزایش تعداد داروخانه‌ها خواهیم بود درحالی‌که باید بررسی شود آیا چرخه اقتصادی داروخانه‌ها جوابگوی این حجم بالا از افزایش‌ها هست یا خیر؟!
دکتر دیناروند در بخشی دیگر از صحبت‌‌های خود بابیان اینکه انجمن داروسازان کشور قدرت اصلاح تعرفه‌های دارویی را ندارد؛ گفت: برای تحقق این امر نیاز به توجیه نمایندگان مجلس، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و دولت داریم.

اصلاح قانون تأسیس داروخانه، به‌کارگیری داروساز بالینی در بیمارستان‌ها، لزوم اصلاح تعرفه‌ها، انتقاد از اساسنامه انجمن داروسازان، اصلاح قانون به ارث رسیدن داروخانه از مهم‌ترین مباحث مطرح‌شده در پنل‌های صنفی سمینار بود‌ که در بخش‌هایی هم با اعتراض دانشجویان به نماینده انجمن داروسازان همراه شد.

دانشکده داروسازی علوم دارویی تهران ،دانشکده‌ داروسازی برتر سال

تقدیر از دانشکده‌های داروسازی برتر کشور بر اساس شاخص‌های اعلام‌شده از سوی کمیته داوری بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی کشور ازجمله رویدادهای مهم در مراسم افتتاحیه بود و دانشکده داروسازی علوم دارویی تهران، دانشکده داروسازی مشهد ، دانشکده داروسازی تبریز، دانشکده داروسازی اهواز و دانشکده داروسازی کرمان به ترتیب رتبه‌های یکم تا پنجم را کسب کردند.

دانشکده‌های نوظهور معضل اخیر جامعه داروسازی

بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور در حالی به کار خود پایان داد که دانشجویان با قرائت بیانه‌ای به شرح مهم‌ترین خواسته‌های خود پرداختند. در این بیانیه يكي ازمهم‌ترین معضلات اخیر جامعه داروسازی کشور، افزایش بی‌رویه پذیرش دانشجو و همچنین پدید آمدن دانشكده‌هاي نوظهور عنوان واضافه‌شده بود"جای سؤال دارد که آیا مسئولان آموزش داروسازی کشور وهمچنین وزارت محترم بهداشت درمان وآموزش پزشکی و موکلین مجلس شورای اسلامی این معضل را فرصتی جهت پیشبرد اهداف منفعت طلبانه خودمي‌دانند،یادرجهت رفع آن اقداماتی انجام خواهند داد؟"

گفت و گویی با دانشجوی نمونه بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور

 به دانشجوی داروسازی از بالا به پایین نگاه نکنید

فاطمه ضرابی دانشجوی سال آخر داروسازی دانشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد به همراه دو نفر از همکلاسی‌های خود موفق شدند تا در بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور، رتبه اول بخش فرهنگی این سمینار را از آن خود کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید مصاحبه ما با این دانشجوی نمونه است با این هدف که صدای دانشجویان به صنعتگران هم برسد و پیوند علم و صنعت که امری ناگسستنی است روز به روز تعالی بیشتری یابد.

طرحی که به سمینار ارایه داده بودید چه عنوانی داشت؟

این طرح با عنوان "مراقبت‌ها و روش‌های استفاده از فرآورده‌های چشمی" یک GUIDE LINE صحیح استفاده از داروهای چشمی و آشنایی با مزایا و مکمل‌های چشمی را تبیین و تشریح می‌کند. دلیل ارائه آن به سمینار بیست و یکم دانشجویان، محتوا و ماهیت خود سمینار بود. سمیناری که سالانه با حضور گسترده دانشجویان و داروسازان برگزار می‌شود و این طرح به‌خوبی می‌توانست؛ در آن دیده شود. البته که می‌خواستم نقش "به یادآورنده" را هم داشته باشم.از این منظر که داروسازان نقش پررنگ‌تری دارند و باید داشته باشند و بتوانند پروتکل‌ها و راهنمایی‌هایی برای ارائه و خدمات آموزشی به بیماران و آگاهی بخشی عمومی ارائه دهند.

به‌عنوان یک دانشجو، نقش همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی داروسازی را در پیشبرد اهداف صنعت داروسازی چقدر مؤثر است؟
همایش و نمایشگاه‌های تخصصی نه‌تنها در رشته داروسازی بلکه در همهحوزه‌ها می‌تواند مؤثر باشند. اما ازآنجاکه صنعت داروسازی، صنعت چند پارچه‌ای است و از بخش‌های مختلف داروخانه ، بیمارستان و صنعت و کارخانه‌ها تشکیل‌شده است این موضوع اهمیت بیشتری می‌یابد. حضور افراد مختلف با تخصص مختلف در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها سبب هم پارچگی بیشتر بخش‌های مختلف این صنعت می‌شود و ازآنجاکه داروسازی از حیطه علوم پزشکی و علمی تجربی است و روزبه‌روز در حال تغییر و پیشرفت است، وجود نمایشگاه‌های تخصصی این فرصت را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد که در جریان آخرین تحولات و علم روز داروسازی قرار بگیرند.

فکر می‌کنید دانشجویان و مراکز دانشگاهی ما ظرفیت برقراری ارتباط و همکاری با بخش صنعت را دارند؟

در حال حاضر پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی خوبی در دانشگاه‌های کشور بر روی فرمت‌های جدید دارویی و علوم نوین دارویی انجام می‌شود که شایسته است صنعتگران با بها دادن به این طرح‌ها از آن‌ها استفاده کنند و علاوه بر ایجاد انگیزه بیشتر در دانشجویان و پژوهشگران،صنعتگران موفق‌تری را آموزش دهند و باعث شناسایی ایران در بخش‌های گوناگون صنعت در دنیا شوند.

شما به‌عنوان کسی که حضور فعالی در این دوره داشتید چه نقطه‌ضعفی را در آن می‌دیدید؟

مباحث مهارت‌های ارتباطی communication skills و نکات مراقبت‌های دارویی ازجمله مباحثی است که بیشتر باید در کارگاه‌های آموزشی باید به آن پرداخت و می‌توانم بگویم در این دوره جای آن خالی بود.نکته دیگر آنکه، امروزه مباحث آموزشی در حیطه دارویی بیشتر در خصوص داروخانه‌ها و یا داروخانه‌های بیمارستانی است و کمتر افراد برای محیط صنعت و کارخانه‌های دارویی آموزش می‌بینند درحالی‌که کمبود کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی در این خصوص بسیار احساس می‌شود.

مناسب‌ترین نمایشگاه دارویی که تاکنون در آن شرکت کردید و برایتان مفید بوده ، کدام نمایشگاه بوده است؟

از لحاظ نمایشگاه‌های شرکت‌های دارویی، می‌توانم بگویم؛ ایران فارما یکی از بهترین نمایشگاه دارویی بود که در آن شرکت داشتم. مهمترین پارامتری که ایران فارما را متمایز از بقیه نمایشگاه‌ها می‌ساخت؛ تعدد کشورهایی بود که در نمایشگاه شرکت داشتند؛تا جایی که می‌توانم بگویم تقریباً تمام کشورها در آن حضور داشتند؛ غرفه بندی‌ها خوب بود و حضور و مشارکت فعال بخش‌های مختلف علمی و آموزشی هم در آن دیده‌ می‌شد.البته شاید سمینارهای دیگری هم بودند که کیفیت غرفه‌ها در آن‌ها هم خوب بود؛ اما در"ایران فارما" حضور پررنگ شرکت‌های دارویی را شاهد بودیم و علاوه بر شرکت‌های تولید محصولات دارویی، تجهیزات و ماشین‌آلات دارویی، خدمات بازرگانی و بازاریابی دارو، دستگاه‌های بسته‌بندی، شرکت‌های توزیعی هم حضور داشتند.اتفاقی که کمتر در ایران شاهد آن هستیم.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26