تلاش برای "حذف مالاریا برای همیشه" 

مدیرگروه واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اعلام نامگذاری بیست و پنجم آوریل مصادف با پنجم اردیبهشت از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) به نام روز جهانی مالاریا، این روز را فرصتی مناسب دانست تا این واقعیت را جشن بگیریم که جهان در مسیر تحقق آرمان های جهانی توسعه هزاره قرار دارد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "حسین فرامرزی" با بیان اینکه مالاریا مهمترین بیماری انگلی و یکی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها، به ویژه کشورهای گرمسیری دنیاست، افزود: پیشگیری و درمان مالاریا تضمین می‌کند که کودکان برای مدرسه رفتن، یادگیری حرفه و رشد، عضو مولد جامعه بودن، به اندازه کافی سالم باشند که این امر موجب کاهش رنج بشر، افزایش درآمد خانوار و کمک به توسعه اقتصادی می شود.

او پیشرفت های خاص همچون کاهش 21 درصدی موارد ابتلا در جهان در طی سال‌های 2010 تا 2015 میلادی و کاهش 29 درصدی موارد مرگ از این بیماری در طی همان دوره را مورد تحسین قرار داد و ادامه داد: باید با این حقیقت روبرو شویم و مبارزه کنیم که چند میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می کنند که بیماری مالاریا در آن‌ها وجود دارد و عده‌ای در معرض خطر شدید ابتلا به مالاریا هستند؛ مالاریا در سال 2015، 212 میلیون نفر را مبتلا و هنوز روزانه بیش از نیم میلیون انسان را می کشد که بیشتر این افراد، کودکان زیر پنج سال هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: علائم باليني اين بيماري به صورت عفونت حاد و در برخی موارد، به شكل وخيم ايجاد مي شود، ويژگي علائم باليني آن، تب‌های متناوب همراه با حمله دوره‌اي است، اين بيماري برخي اوقات پيشرفت نموده سبب زردي، اختلال انعقاد خون، نارسايي كبد و كليه، اغما و مرگ مي‌شود.

کارشناس بیماری مالاریا در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز شعار جهانی امسال را "حذف مالاریا برای همیشه" (End Malaria for Good)معرفی کرد که این شعار، تأکیدی بر این واقعیت است که با تجدید تمرکز و تعهد می‎توانیم این بیماری کهن را برای ابد به تاریخ بسپاریم.

دکتر "مصطفی ابراهیمی" افزود: با توجه به پيشرفت‌هاي به دست آمده طي اجرای عمليات مبارزه با مالاريا و كاهش قابل توجه ميزان بروز بيماري در 10ساله اخير، حذف مالاريا در كشور در دستور مشترك وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و سازمان جهاني بهداشت قرارگرفته است.

او تاکید کرد: بديهي است که موارد مالاريا در طي سال‌هاي اجراي برنامه و حتي پس از آن، ممكن است كماكان مشاهده شود.

این کارشناس سلامت، بزرگترین چالش پیش روی ما در استان فارس را خطر بازگشت مالاریا در کانون‌های پاک مستعد انتقال بیماری، به دنبال تبادل جمعیتی از مرزهای ایران با کشورهای آندمیک همسایه و همچنین تغییرات اکولوژیک عنوان کرد.

دکتر ابراهیمی با اشاره به راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری، گفت: بهسازي محيط برای از بين رفتن يا كاهش محل زندگي و تكثير پشه‌هاي آنوفل، با خشكاندن آب‌هاي غيرمفيد و كنترل بيولوژيك آب‌ها به وسيله مواد شيميايي و سموم، استفاده از حشره كش هاي ابقايي در کانون های مستعد انتقال بیماری، محافظت از گزش پشه با پوشيدن لباس‌هاي آستين بلند، توري در و پنجره ها و پشه بند رختخواب ها، در این زمینه موثر است.

کارشناس بیماری مالاریا در معاونت بهداشتی دانشگاه گفت: هر فردی با علائم از قبيل تب، لرز، ضعف عمومي و درد عضلاني به همراه سابقه مسافرت به مناطق داراي انتقال محلي موارد مالاريا طي يك ماه گذشته، مشكوك به بیماری مالاریا تلقي شده و می‌بایست برای بررسی یه نزدیکترین خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کند.

منبع : http://webda.sums.ac.ir/news-96-1/0138

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26