جوانان درباره مصرف مکمل آگاهی ندارند

 

برگزاری همایش­­‌هایی چون همایش مکمل­‌های غذایی و رژیمی نه تنها می‌­تواند به رقابت در بازار تولید و عرضه مکمل­­‌ها بیانجامد و باعث ایجاد شور و اشتیاق در تولیدکنندگان داخلی شود، که می­‌تواند با شناسایی و معرفی جایگاه مکمل­‌ها در حوزه کیفیت بخشی به محصولات این حوزه، گام­‌های بزرگ و اساسی بردارد.

اما با وجود اهمیتی که حوزه مکمل در اشتغال­زایی، ایجاد بازار رقابتی و به وجود آوردن فضای کیفی محصولات دارد؛ با نوعی  نا آگاهی و بی‌خبری از طرف خریداران این محصولات، روبرو هستیم. متاسفانه باید بگویم با مواردی که دیده و شنیده­‌ایم و حوادث و اتفاق­‌هایی که بویژه برای جوانان در مصرف مکمل­ های تقلبی رخ داده است، فضای هوشیارانه­‌ای نسبت به این محصولات وجود ندارد.

مردم و خصوصا جوانان در این زمینه آگاهی چندانی ندارند و نمی­دانند مکمل­‌های تایید شده را از کجا باید تهیه کنند. این نا آگاهی تا حدی است که در مصرف مکمل نیز، این شناخت را ندارند که مصرف مکمل­‌های غذایی و رژیمی و ورزشی باید با تجویز پزشک حتما صورت گیرد. این فضای بد در حالی وجود دارد که میزان مصرف مکمل در جامعه ما از متوسط مصرف جهانی در سال جاری بیشتر بوده است. مسئولان هنوز هیچ برنامه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی جامع و مدونی برای سلامت جامعه و بویژه قشر جوان و ورزشکار، ندارند.

به این موارد اضافه کنید، دسترسی به مکمل­ها بسیار بسیار ساده و آسان شده است و هر فردی می‌تواند در کمترین زمان، به مکمل دست پیدا کند اما چه مکملی؟ آیا مکملی مورد تایید و با استاندارد؟ جواب منفی است و باز هم اهمیت ساماندهی در این حوزه را نشان می دهد.

من به عنوان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد می‌کنم، نهادهای مسئول و برنامه­‌ریز قبل از برداشتن هر گامی، اطلاع‌رسانی در مورد مصرف مکمل‌ها را، در اولویت خود در این همایش قرار دهند و به افکار عمومی پاسخگو باشند؛ علی‌الخصوص جوانان و ورزشکاران که استفاده بیشتری از مکمل­‌ها دارند و در معرض آسیب بیشتری نیز می‌توانند باشند.

یکی دیگر از کارهایی که می­‌توان و باید انجام داد؛ برندسازی و شناسنامه­‌دار کردن مکمل­‌ها است، تا از این طریق مصرف‌کننده بداند واقعا چه مکملی و با چه خواصی، ساخته شده از چه ترکیباتی را استفاده می‌کند.

اما نه تنها این‌ کار صورت نمی­گیرد که با تبلیغات اغراق‌آمیز، مکمل­‌هایی بی‌شناسنامه در دست مردم قرار می‌گیرد و خواصی برای آن‌ها عنوان می‌شود که در حد معجزه است و ذره­ای حقیقت ندارد.

مسئله دیگر این است که مکمل‌ها از مجاری، فضاهای علمی و قانونی از جمله فدراسیون پزشکی ورزشی باید در اختیار جوانان و خصوصا ورزشکاران قرار بگیرد و از این طریق جلوی مصرف‌های خودسرانه و بی‌رویه گرفته شود و به سلامت مردم آسیب نرسد. با این راهکار می­توان امیدوار بود، فضای جامعه در رابطه با چگونگی مصرف مکمل، بهبود پیدا کند.

در پایان باید اشاره کنم، با توجه به تحریم­های جدید، امکان ورود مکمل­‌های غیر قانونی هم وجود دارد که باید باز هم با معرفی برندهای مناسب و شناسنامه­‌دار کردن باقی برندها، از آسیب­‌های احتمالی پیش‌ رو جلوگیری کرد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26