نگذارید مکمل تقلبی جان فرزندان­مان را بگیرد

 

به پدر و مادرها هشدار می­دهم که حتماً این آگاهی را به فرزندانتان بدهید که انتخاب درست داشته باشند.آن‌ها را از رفتن به باشگاه و ورزشگاه منع نکنید اما همراهی‌شان کنید و درباره خطرهایی که مکمل­های تقلبی و غیرقانونی می‌توانند داشته باشند، آگاهشان سازید.

 در سال­های اخیر جوانان بسیاری بر اثر استفاده نادرست از مکمل و یا استفاده از مکمل­های تقلبی، جان خود را از دست داده‌اند و یا با آسیب­های بسیار جدی روبرو شده‌اند. بسیاری از این افراد کبد خود را ازدست‌داده‌اند، برخی دچار شک و عده‌ای هم همان‌طور که گفته شد، دچار مرگ ناگهانی شده‌اند.

زهره حمیدی بازیگر چهره آشنا یکی از مادرانی است که فرزند خود را براثر استفاده نادرست از مکمل ازدست‌داده است و با اینکه بیش از 8 سال از این واقعه تلخ می­گذرد، اثر این اتفاق ناگوار و شک‌آور همچنان در زندگی آن‌ها باقی است.

اما متأسفانه زهره حمیدی و پسرش، اولین و آخرین مادر و پسری نیستند که در دام چنین مصیبتی گرفتار می­شوند و همچنان ناآگاهی در مصرف مکمل­ها از طرف والدین و جوانان و البته عدم پیگیری توسط مسئولین باعث شده تا خبرهای بسیار تلخی را در این زمینه بشنویم. در گفت‌وگویی که با زهره حمیدی درباره این اتفاق داشتیم او به جوانان و خانواده‌ها توصیه می‌کند که حتماً در مورد استفاده از مکمل­ها با آگاهی عمل کنند و همچنین از مسئولان می‌خواهد تا مسئولانه و دلسوزانه از چنین اتفاق­هایی جلوگیری کنند.

***

حامد مثل خیلی از جوان‌های هم‌سن و سالش به فکر سلامت و تناسب‌اندام بود. ورزش می‌کرد و به باشگاه می‌رفت. مدتی که گذشت شروع کرد به استفاده از داروهایی که در کلاس‌های بدنسازی به او پیشنهاد داده بودند. من و پدرش با این کار او مخالف بودیم اما جوان‌ها به حرف آدم گوش نمی‌دهند. یک روز که سر فیلم‌برداری فیلمی در اهواز بودم به من خبر دادند که این اتفاق برای حامد افتاده است. هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم چطور مسیر 16 ساعته اهواز به تهران را آمدم. مسیری که انگار هیچ‌وقت قرار نبود تمام شود. زمانی رسیدم و حامد را در بغل من گذاشتند که حامد دیگر جان نداشت. گفتند ایست قلبی کرده است.

من اینجا از جوان‌ها می‌خواهم که اگر هم دوست دارند در رشته پرورش اندام کار کنند؛ حتماً زیر نظر پزشک باشند؛ حتماً مکمل­هایی را استفاده کنند که مجوز قانونی دارد و از داروخانه‌ها گرفته‌اند و به جوانی خودشان و به زندگی پدر و مادر و اطرافیانشان رحم کنند.

به پدر و مادرها هم هشدار می­دهم که حتماً این آگاهی را به فرزندانتان بدهید که انتخاب درست داشته باشند. آن‌ها را از رفتن به باشگاه و ورزشگاه منع نکنید اما همراهی‌شان کنید و درباره خطرهایی که مکمل­های تقلبی و غیرقانونی می‌توانند داشته باشند، آگاهشان سازید.

از مسئولین می­خواهم که مسئولانه و دلسوزانه جلوی ورود مکمل­های غیرقانونی و تقلبی را بگیرند و نظارت بیشتری بر ورزشگاه­ها داشته باشند؛ مرگ جوان‌هایی که با این خون‌دل بزرگ می‌شوند، کم‌هزینه‌ای برای خانواده و جامعه برنداشته است، پس بی‌تفاوت به‌سلامت آن‌ها نباشیم.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26