نابسامانی در مکمل‌های ورزشی

 

 نشست خبری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده (رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران)، دکتر مهناز خانوی (مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو)، دکتر هدایت حسینی (دبیر علمی ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی و رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور) و دکتر جعفر میرفخرایی (دبیر انجمن تولیدکنندگان فرآورده‌های گیاهی دارویی)، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست که در سازمان غذا و دارو انجام گرفت؛ دکتر عباس کبریایی­زاده ضمن تشکر از همراهی و حضور فعالانه دکتر مهناز خانوی (مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو) گفت: بحث مصرف مکمل‌ها در دنیا روند رو به رشدی داشته و دلیل بسیار مشخص آن‌هم گسترش گروه‌های نیازمند به مکمل در دنیا و خصوصاً کشورهایی است که امید به زندگی در آن‌ها رو به افزایش است.

دکتر کبریایی‌زاده با اشاره به این مطلب که ایران هم از جمله کشورهایی است که شاخص امید به زندگی در آن افزایش داشته است و این شاخص در زنان به 78 سال و در مردان ایرانی به 76 سال رسیده است؛ عنوان کرد: در طی 40 سال گذشته امید به زندگی و طول عمر در حدود 33 تا 34 درصد افزایش داشته است.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، افزایش امید به زندگی را از طرفی موجب رشد گروه سالمندان دانست که طبعاً به استفاده از مکمل‌های غذایی و رژیمی نیاز بیشتری دارند.

وی زنان باردار، مادران شیرده، نوزادان، کودکان و اطفال را با توجه به نرخ تولد بالای 1 درصد در ایران، از دیگر گروه‌هایی معرفی کرد که میزان قابل‌توجهی از افرادی را تشکیل می‌دهند که نیاز به مکمل‌های غذایی دارند.

 

صادرات مکمل و بدست آوردن بازار منطقه، دورنمای سندیکا

دکتر کبریایی‌زاده با تأکید بر اثرگذاری مکمل‌ها در بهبود فرایند درمان اظهار داشت: سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی از 7 سال پیش تلاش کرده تا با پایه‌گذاری همایشی علمی، آخرین یافته‌ها درزمینه مکمل‌ها را به جامعه ارائه دهد، که این هدف‌گذاری تا ششمین همایش هم ادامه پیداکرده، چنانچه در ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران، همچنان تمرکز ما بر ارائه یافته‌های علمی جدید درزمینه تولید مکمل‌های رژیمی و غذایی است.

وی استقلال و عدم وابستگی در تولید مکمل‌های غذایی و رژیمی را یکی دیگر از اهداف مهم در برگزاری این همایش دانست و عنوان کرد: در سال‌های قبل بازار مکمل(ایرانی) سهمی کمتر از 30 درصد در تولیدات صنایع داخلی داشت اما با کمک‌های وزارت بهداشت درزمینه زیرساخت‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی که به‌موجب آن‌ها از تولیدات داخلی حمایت صورت گرفت، امروزه با ارتقاء کمی و کیفی در تولید مکمل‌های داخلی، روبرو هستیم و می‌توانیم بگوییم این توانایی را داریم که به نحوی عمل کنیم تا نیاز جامعه را در حوزه مکمل، کاملاً پوشش دهیم.

دکتر کبریایی‌زاده صادرات را یکی از مهمترین دورنماهای سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران برشمرد و گفت: درحال­حاضر می‌توانیم به سمت صادرات محوری در حوزه مکمل‌ها و به دست آوردن بازار منطقه در گام اول حرکت کنیم چراکه توانسته‌ایم نیازهای داخلی را در این حوزه به نحو خوبی تأمین و مکمل‌های موردنیاز را با بالاترین کیفیت به مردم عرضه کنیم.

 

مکمل‌های ورزشی نابسامان‌ترین وضعیت را دارند

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، مکمل‌های ورزشی را از دیگر موضوعات مهم در این دوره از همایش دانست.

کبریایی‌زاده با بیان اینکه مخاطبان این دسته از مکمل‌ها (مکمل‌های ورزشی) عموماً نوجوانان، جوانان و گروهی هستند که در سن رشد قرار دارند، این حوزه از مکمل‌ها را یکی از نابسامان‌ترین حوزه‌های مکمل در بازار کشور اعلام کرد و ادامه داد: متأسفانه مکمل‌های ورزشی به شکل بسیار نامطمئنی در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرند، به‌نحوی ‌که در تولید آن‌ها از ترکیبات بسیار مختلف و متفاوتی استفاده می‌شود که بخش بزرگی از این ترکیبات فرآورده‌های شیمیایی و داروهای تقلبی هستند.

وی توضیح داد: این مکمل‌های غیرقانونی می‌توانند اثرات دلخواه را برای یک ورزشکار ایجاد کنند، به‌طور مثال باعث ساخت عضله و یا لاغری، بی‌خوابی و افزایش قدرت تمرکز شوند درحالی‌که در طولانی‌مدت و حتی در همان زمان کوتاه می‌توانند بسیار خطرآفرین باشند و جوانان و ورزشکاران را با خطر مرگ روبرو کنند.

دکتر کبریایی‌زاده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جد خواست که با تولید این‌گونه از مکمل‌ها برخورد و میزان نظارتشان را بر روند تولید و عرضه افزایش دهند.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، بسته‌بندی‌های بسیار شکیل را یکی از مواردی دانست که می‌تواند ذهن مصرف‌کننده را از تقلبی بودن این محصول‌ها دور کند.

وی ادامه داد: برخی از این متخلفان بسته‌های این مکمل‌ها را از خود شرکت خریداری می‌کنند و بسته‌بندی‌ها تا حدی فریبنده است که حتماً نظارت دقیق سازمان را بر تشخیص تقلبی بودن، می‌طلبد.

نیاز به کنترل بازار مکمل‌ها موضوع دیگری بود که دکتر کبریایی‌زاده به آن اشاره کرد.

وی ضمن تقدیر از همراهی وزارت ورزش و جوانان خصوصاً دکتر نوروزی(رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی) و علی مرادی(رییس فدراسیون وزنه‌برداری ایران) در ششمین دوره از همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران، اظهار داشت: متأسفانه در دوره‌های قبلی همایش، حضور مؤثر وزارت ورزش و جوانان را با خودمان نداشتیم اما در این دوره و با حضور دکتر غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی که یک سمینار یک روزه را درزمینه مکمل‌های ورزشی برعهده گرفته‌اند؛ امیدوار هستیم بتوانیم در آموزش به مربیان، تبیین و آگاهی‌رسانی در زمینهاستفاده از مکمل‌های ورزشی، گام‌های اثربخشی را برداریم.

دکتر کبریایی‌زاده اظهار امیدواری کرد، با تداوم همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ایران، سلامت مصرف‌کنندگان، اعتماد به مکمل‌های داخلی و همچنین سرمایه‌گذاری در این بخش که موجب اشتغال‌زایی بسیاری برای جوانان می‌شود، ارتقاء بیابد.

 

مکمل‌های داخلی قابل‌رقابت با مکمل‌های خارجی‌

در ادامه این نشست دکتر مهناز خانوی (مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو)، با اظهار خوشحالی از اینکه خبرنگاران این حوزه از سلامت را افرادی جوان تشکیل می‌دهند که می‌توانند مطالب را با زبانی نزدیک به زبان گروه هدف اصلی همایش (جوانان) انتقال دهند؛ گفت: در حوزه فرآورده‌ها و مکمل‌های داخلی، سازمان غذا و دارو از زمان تأسیس کارخانه، تولید و یا واردات ماده اولیه، تهیه فرمولاسیون و عرضه نظارت‌هایش را انجام می‌دهد.

خانوی ادامه داد: خوشبختانه اکثر مکمل‌های تولید داخل در کشور با بالاترین کیفیت و قابل رقابت با نوع خارجی بوده و قطعاً چیزی از فرآورده‌های مشابه خارجی، کم ندارند.

وی همچنین از راه‌اندازی واحدی به نام نظارت فنی، در سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت:‌ این واحد نظارت‌هایش را از طریق نمونه‌برداری از سطح عرضه انجام می‌دهد. چنانچه فرآورده تولید داخلی در این حوزه داشته باشیم که از نظر کیفیت و کمیت مناسب باشد، مجوز ورود به محصول وارداتی را، نخواهیم داد.

خانوی اعلام کرد: در حال حاضر ۴۰ فرآورده که مشابه تولید داخلی‌شان، از نظر کیفت و کمیت بالا است، اجازه واردات ندارند و به زودی ۲۰ فرآورده دیگر به این لیست اضافه می‌شود.

واردات فرآورده‌های مکمل آمریکایی ممنوع شد

مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، همچنین از ممنوعیت ورود کلیه فرآورده‌های مکمل‌های تغذیه‌ای تولید آمریکا به کشور خبر داد و گفت: واردات کلیه فرآورده‌های مکمل که در کشور آمریکا تولید می‌شوند، به کشور ممنوع شده و این فرآورده‌ها دیگر در ایران قابل ثبت نیستند.

خانوی اظهار داشت: فرآورده‌های ی که پیش از این ثبت‌شده و مجوز ورود دارند فقط تا پایان سال ۹۷ به آن‌ها اجازه واردات داده می‌شود.

وی کل فرآورده‌های مکمل تغذیه‌ای را که از آمریکا وارد کشور می‌شدند؛ حدود ۳۰۰ فرآورده از ۳۰ شرکت دانست و عنوان کرد: با بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد این فرآورده‌ها در اروپا نیز تولید می‌شوند و برخی از آن‌ها جزو فرآورده‌های تولید داخلی نیز هستند. بنابراین آن‌هایی که تولید داخلی دارند، وارد اسامی ۴۰ موردی (ممنوعیت ورود) شدند و سایر مکمل‌ها نیز از منابع اروپایی تأمین خواهند شد.

خانوی درباره میزان مصرف مکمل در کشور گفت: از نظر عددی، میزان مصرف مکمل‌های تولید داخل در کشور، حدود ۶۰ درصد است که مردم قیمتی کمتر از ۲۰ درصد هزینه مشابه خارجی‌شان را می‌پردازند، به این معنا که مردم ۶۰ درصد مصرف مکمل‌شان را با کمتر از ۲۰ درصد هزینه مکمل خارجی تأمین می‌کنند که امیدواریم این میزان افزایش یابد.

برچسب‌ها نشانه تقلبی بودن یا نبودن

وی با اشاره به مصرف مکمل‌های ورزشی که در فضاهایی خارج از فضاهای استاندارد تولید یا به‌صورت قاچاق وارد می‌شوند، با اظهار تأسف گفت: این فرآورده‌ها در فضاهای کارگاهی و زیر پله‌ها تولید می‌شوند، اما در بسته‌بندی‌های بسیار شکیل در سطح عرضه، توزیع می‌شوند. البته ما تا حدی می‌توانیم با نظارت در سطح عرضه، آن‌ها را کنترل کنیم، اما کار اصلی بر عهده مردم است؛ مردم باید حتماً به برچسب‌های زرد رنگی که روی مکمل‌های خارجی زده‌شده، دقت کنند و بدانند اگر مکملی برچسب اصالت ندارد، نباید آن را مصرف کنند.

داروخانه‌ها محل امن خرید مکمل‌های ورزشی

دکتر خانوی با بیان اینکه بسیاری از گروه مخاطب مکمل‌های ورزشی، جوانان و آینده‌سازان کشور هستند، گفت:‌ مکمل‌های ورزشی مجاز در داروخانه‌ها وجود دارند؛ بنابراین تهیه و تأمین مکمل‌ها باید از طریق داروخانه انجام شود و باید توجه کرد که فرآورده‌های فاقد مجوز به هیچ عنوان مصرف نشوند.

وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو با بسیاری از نهادهای مرتبط با این حوزه همکاری دارد و امکان شناسایی این فرآورده‌ها وجود خواهد داشت اما باید بدانیم حتی ممکن است در بسیاری از موارد، مکمل تقلبی نباشد، اما در شرایط غیرمجاز نگهداری ‌شود که در این­صورت این مکمل در بهترین حالت بی‌اثر است اما گاهی تبدیل به ترکیبات مضری شده که می‌تواند آسیب‌زا باشد.

نداشتن برچسب نشان قاچاق

خانوی با بیان اینکه طبق برنامه‌های سازمان غذا و دارو، فرآورده‌های تولید داخل نیز برچسب‌گذاری می‌شوند، گفت:‌ درحال­حاضر فرآورده‌های تولید داخل دارای سیب سبز سلامت و کد ۱۶ رقمی هستند.

مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پاسخ به سؤالی درباره امکان فروش مکمل‌های خارجی بدون برچسب اصالت عنوان کرد:‌ فرآورده و مکمل خارجی بدون برچسب، طبق قانون نباید در داروخانه‌ها عرضه شود چراکه قاچاق محسوب می‌شوند و اگر چنین محصولی در داروخانه دیده شود، آن داروخانه باید پاسخگو باشد.

دکتر خانوی درباره نظارت بر فروش مکمل‌ها در باشگاه‌ها و فروشگاه‌های ورزشی گفت: وزارت بهداشت در حیطه داروخانه‌ها می‌تواند به‌تنهایی وارد شود. اما در صنوف دیگر نمی‌تواند به‌صورت واحد ورود داشته باشد مگر اینکه با صنف مربوطه همکاری داشته باشد. بر همین اساس وزارت بهداشت اعلام کرده چنانچه فروش مکمل‌های ورزشی در محل‌های غیرمجاز باشد، باید طبق قانون با آن برخورد صورت بگیرد و سازمان تعزیرات ورود کرده و با کمک صنف، با نهاد متخلف برخورد شود.

توزیع مکمل‌های تغذیه‌ای ورزشی فقط در داروخانه

مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به این مطلب که در چرخه توزیع مکمل‌های تغذیه‌ای ورزشی و غیره به‌هیچ‌عنوان فروشگاه ورزشی، ‌باشگاه و یا عطاری مورد نظر نبوده و شرکت پخش‌کننده باید این محصولات را به داروخانه‌ها بفروشد؛ در غیر این صورت اقدامی غیرقانونی انجام داده؛ گفت: برآورد تخمینی ما از مجموع اطلاعات سازمان غذا و دارو و اتحادیه واردکنندگان نشان می‌دهد، حدود ۱۲ درصد از واردات این فرآورده‌ها از سطح عرضه به‌عنوان فرآورده قاچاق است که البته این آمار رسمی نیست.

خانوی ادامه داد: در سال گذشته سازمان غذا و دارو، به ارزش ۶ میلیارد تومان فرآورده قاچاق اعم از فرآورده‌های مکمل و یا فرآورده‌های گیاهی را در سطح عرضه، جمع‌آوری کرد اما باید توجه داشت که حجم ریالی بازار مکمل‌ها ۱۳۰۰ میلیارد ریال است که از این میان ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیاردش تولید داخل است.

خانوی در پاسخ به سؤالی درباره پوشش بیمه‌ای مکمل‌های بیماران گفت: پوشش بیمه‌ای برای فرآورده‌هایی اعمال می‌شود که در فهرست داروهای رسمی کشور قرار داشته باشند اما کمیته‌ای در سازمان غذا و دارو وجود دارد که مکمل‌ها را از نظر « هزینه - اثربخشی» بررسی می‌کند و اگر نیاز باشد، آن را به فهرست دارویی کشور وارد می‌کند اما تاکنون هیچ مکملی در فهرست دارویی کشور وارد نشده است و برای پیشگیری، درمان و تشخیص بیماری، مکملی نداریم و نمی‌توان انتظاری برای بیمه شدن آن‌ها داشت.

قاچاق، معضل مکمل‌های ورزشی

در ادامه این نشست دکتر هدایت حسینی(دبیر علمی ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی و رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای) با اشاره به اینکه هدف این دوره از همایش، ایجاد بستری مناسب برای اطلاع‌ از آخرین دستاوردهای علمی است؛ گفت: با توجه به‌ضرورت سلامت مکمل‌ها و افزایش سرانه مصرف مکمل‌ها که تحت تأثیر عواملی چون تغییر سبک زندگی، تغییر عادات زندگی، ‌پیشگیری از بیماری‌هایی غیر واگیر (که ۷۵ درصد بار بیماری‌ها را به خود اختصاص می‌دهد) و ... بوده است، این همایش را برگزار می‌کنیم.

دکتر هدایت حسینی با عنوان این مطلب که موضوع همایش امسال «کنترل کیفی و پایش کارایی و سلامت مکمل‌ها » است، گفت: محورهای این همایش شامل نظارت بر مقررات کنترل کیفی مکمل‌ها، ‌راه‌های بهبود کیفیت و راه‌های جدید و کم‌هزینه کنترل کیفیت مکمل‌ها، اصول و مبانی منطقی مصرف مکمل‌ها، تداخلات دارویی و غذایی در مکمل‌ها و پایش سلامت مکمل‌ها در چرخه توزیع، ‌تولید و مصرف است.

دبیر علمی ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی همچنین از برگزاری یک سمپوزیم به­عنوان پایش سلامت مکمل‌ها در ششمین دوره از این همایش خبر داد که در طی آن، در خصوص دوپینگ و سوءمصرف مکمل‌ها، مطالبی ارائه خواهد شد.

هدایت حسینی یکی از معضلات در حوزه مکمل‌های ورزشی را بحث قاچاق دانست و گفت: قاچاق مکمل‌ها می‌تواند به سلامت مصرف‌کنندگان آسیب جدی برساند و امیدواریم بتوانیم طی این همایش راه‌حلی برای پیشگیری از این موضوع با همکاری نهادهای دیگر ارائه دهیم.

همچنین در پایان این جلسه دکتر عباس کبریایی‌زاده (رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران) از برنامه تقدیر از سه پیشکسوت عرصه تولید فرآورده‌های دارویی مکمل، تجویز و مصرف مکمل و همچنین ورزشکارانی که بدون مصرف مکمل مقام کسب کرده‌اند، خبر داد.

وی همچنین عنوان داشت که در برنامه‌ای ویژه و با حضور خانواده زنده‌یاد «دکتر محمد تقی­خانی» از ایشان قدردانی خواهد شد. همچنین ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، ۲۹ تا ۳۱ خرداد در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26