نمایش پیوند صنعت و داروسازی

 

دوره آموزشی «مروری بر سیستم‌های هوا رسان و هواساز در صنایع داروسازی بر اساس راهنماهای بین‌المللی» توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، 24 و 25 اردیبهشت ماه برگزار و برای اولین بار هم‌زمان با یک دوره آموزشی، نمایشگاه جانبی تخصصی هم در حاشیه این رویداد برپا شد. آنچه در ادامه می‌خوانید، گزارشی است از این نمایشگاه که نشان داد، ظرفیت ادامه و گسترش را دارد و می‌تواند به نمایشگاهی تخصصی که موردتوجه و نیاز است، تبدیل شود.

 اهمیت برگزاری نمایشگاه

مقررات و الزامات خاص صنعت دارو، طراحی و ساخت کارخانه‌های دارویی، این صنعت را متمایز از سایر صنایع کرده است. قوانین مرتبط با ساخت، ایمنی و ملاحظات محیطی در صنایع دیگر کمتر بوده و گستره وسیعی از اختیارات را از طراحی تا ساخت کارخانه در اختیار طراح قرار می‌دهد.

طراحان و مدیران صنایع دارویی علاوه بر آگاه بودن از موارد گفته‌شده، باید مقررات بیشتری را در طراحی، فرآیند ساخت و تولید محصول نهایی و همچنین تایید اعتبار(validation) فرآیندها و فعالیت‌ها، لحاظ کنند تا ایمنی و سلامت همه ذی­نفعان موردتوجه قرار گیرد.

صنایع دارویی، غذایی و بهداشتی از جمله صنایعی هستند که سیستم تهویه مطبوع و دستگاه هواساز، نقش مؤثری در تولید با کیفیت و استاندارد محصولاتشان داشته و حتی بر این اساس به هواسازهای به‌کار رفته در اتاق‌های تمیز، گواهینامه‌های بین‌المللی ویژه‌ای جهت کنترل کیفیت فضای تولید محصولات مربوطه، داده می‌شود. سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با درک اهمیت دستگاه‌های هوا رسان و هواساز در صنایع داروسازی اقدام به برگزاری دوره آموزشی " مروری بر طراحی سیستم‌های هوا رسان (AHU) و هواساز (HVAC) در صنایع داروسازی بر اساس راهنماهای بین‌المللی" در شرکت کارخانه­های داروپخش، نمود. در این دوره آموزشی که حدود 150 نفر ثبت‌نام کرده بودند، عناوین تعریف اتاق/ یا فضای تمیز و استانداردهای مورد نیاز جهت طراحی و ایجاد آن، چگونگی کلاس‌بندی و پایش اتاق‌ها/ یافضاهای تمیز (فرآورده‌های دارویی استریل و غیراستریل) بر اساس میکروارگانیسم و ذره در راستای محافظت از کیفیت فرآورده دارویی، اپراتورها ومحیط زیست، کلیات طراحی سیستم‌های هواساز و اجزاء آن (مانند جنس یونیت، نوعفیلترها، کوپل‌های سرمایشی و گرمایشی، انواع دمپرها و...) در فرآورده‌های دارویی استریل، غیراستریل و پرخطر وانواع کانال‌های مورد استفاده (از لحاظ جنس و شکل)، انواع دریچه‌ها یا دیفوزرهای هوای ورودی و خروجی به اتاق‌ها/یا فضاهای تمیز (از لحاظ جنس، شکل و کاربرد) در سیستم هوا رسان، بحث و بررسی شد.

یکی از نکات حائز اهمیت در برگزاری این دوره آموزشی و در مقایسه با دیگر دوره‌های آموزشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، حضور سخنرانان خارجی و برپایی نمایشگاه جانبی، به­طور هم‌زمان بود.

شرکت کارخانه­های داروپخش، میزبان شرکت‌های شناخته شده داخلی و خارجی بود که به ارایه به‌روزترین دستگاه‌های هوا رسان و هواساز در صنایع داروسازی پرداختند و شرکت‌کنندگان این دوره آموزشی که عمدتاً مدیرعاملان شرکت‌ها، مدیران ارشد و مسئولین فنی شرکت‌های داروسازی بودند، به‌عنوان اصلی‌ترین مخاطبان هدف شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، با مشاهده مستقیم عملکرد دستگاه‌های حاضر در فضای نمایشگاه، به‌مرور مطالب آموخته‌شده از استادان در دوره آموزشی پرداختند.

به گفته دکتر عباس کبریایی‌زاده، رییس کمیته علمی - پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دوره « مروری بر طراحی دستگاه‌های هوا رسان و هواساز در صنایع داروسازی»، اولین قدم در تبیین علوم مهندسی در صنعت داروسازی بوده و مشارکت شرکت‌های فعال در این دوره و همچنین ثبت‌کنندگان دوره آموزشی نشان داد که باید برای دوره‌های بعدی برنامه‌ریزی جدی‌تری صورت بگیرد.

شرکت­‌های فعال

لیروک، آرتا صنعت گاتا، آروین پژوهان نور، مهندسی حصین‌سازان، آشنا تک، نیما تهویه آرا، شیمی داروی میخک و هوای ناب باران، هشت شرکت فعال مشارکت‌کننده در نمایشگاه جانبی این دوره آموزشی بودند که در فضایی حدود 200 مترمربع، آخرین دستگاه‌ها و تجهیزات خود را معرفی کردند و مورد استقبال شرکت‌کنندگان حاضر در دوره آموزشی قرار گرفتند.

بنا بر گفته مشارکت‌کنندگان حاضر در نمایشگاه جانبی، برپایی چنین نمایشگاهی به‌طور هم‌زمان با یک دوره آموزشی تخصصی که ثبت‌کنندگان آن‌هم از کارشناسان و متخصصان هستند، این مزیت را برای آنان به همراه داشت تا با عرضه محصولات خود برای مخاطبان، به معنای واقعی به اهداف خود (معرفی و زمینه‌سازی برای ارائه) بپردازند، چراکه دستگاه‌ها و تجهیزات صنایع داروسازی، خود حوزه تخصصی و مستقلی در صنعت داروسازی، محسوب می‌شود که نیازمند برپایی نمایشگاه‌های مختص به این عرصه هستند.

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26