ایران فارما، قطب صنعت داروی خاورمیانه می‌­شود

 

صنعت داروسازی به دلیل اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و جوامع بشری، همواره از مهمترین ارکان نظام سلامت در دنیا بوده است. امروزه این صنعت به­ عنوان یکی از صنایع کلیدی و استراتژیک در جهان مطرح است و برخورداری از سطح بالای توانمندی در این بخش، به منزله توسعه­ یافتگی کشورها، محسوب میشود.

براساس گزارش فورچوندر سال 2012، صنعت جهانی دارو، پس از حوزه نفت و پتروشیمی و بالاتر از صنایعی همچون مواد غذایی، مخابرات، انرژی و...، سودآورترین صنعت در میان حوزههای مختلف صنعتی در سطح جهان محسوب می‌شود.در سال 2016 نیز ازنظرسودآوری درمیان صنایع مختلف در دنیا، صنعت دارو در زمینه داروهای ژنریک رتبه نخست و در زمینه داروهای تجاری رتبه چهارم را کسب کرده است، علاوه بر این‌ها صنعت دارویی با نرخ بازگشت سرمایه متوسط 18 درصد، از جمله بالاترین و با ثبات‌ترین‌ صنایع، محسوب می‌شود، موضوعی که توجه تمامی سرمایه‌گذاران بازار سرمایه را به خود جلب کرده است.

 

صنعت دارویی ایران از جمله کلیدی‏ترین و راهبردی‏ترین صنایع کشور است که گسترش توانمندی‎ها و قابلیت‏ها در این حوزه و خودکفایی در زنجیره ارزش آن (تحقیق و توسعه، تولید مواد اولیه دارویی، تولید اقلام و فرآورده­های نهایی) توانسته است، موقعیت و جایگاه کشور را در منطقه و در سطح مجامع بین‌المللی ارتقاء بخشد.شاید به جرأت بتوان گفت هیچ گروهی از داروها را نمی­توان یافت که در ایران تولید نداشته باشد و امروزه فرا رفتن از بازارهای داخلی به سمت صادرات گسترده دارو، نه یک رویا که یک هدف دست‌یافتی است.رسیدن به تراز مثبت در صنعت داروسازی به این معنی که ارز مورد نیاز صنعت داروسازی از طریق صادرات دارو تامین شود، هدف غایی صنعت داروسازی است، که اگر رخ دهد، می­توان ارزیابی موفق و کاملی از صنعت داروسازی کشور داشت.

 توانمندی دارویی در ایران

توانمندی صنعت دارویی کشور موجب شده تا امروز 96درصد حجم بازار دارویی کشور را، داروهای ایرانی تشکیل دهند. از لحاظ ارزش ریالینیز، 71 درصد بازار دارویی تولید داخل است. ارزش بازار دارویی کشور نیز در 15 سال گذشته همواره رشد داشته، ارزشی که اکنون به 20 هزار میلیارد دلار رسیده است. کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، حدود نیم میلیارد جمعیت دارند. در میان این کشورها، ایران در کنار ترکیه با فاصله، بزرگترین صنایع دارویی را دارند و از لحاظ کامل بودن چرخه تحقیقات، تولید، عرضه و پشتیبانی، ایران از شرایط مطلوبی برای تبدیل شدن به هابِ (مرکز) منطقه‌ای برخوردار است.

پیشرفت­های خوب در تربیت نیروی انسانی

پیشرفت‌های خوبی نیز در تربیت نیروی انسانی متخصص داروساز، دانش فنی و علمی و شرکت‌های نوظهور دانش‌بنیان در صنعت داروسازی صورت گرفته است. بیش از 60 درصد مواد اولیه دارویی در شرکت‌های مواد اولیه و شیمیایی داخل کشور تولید می‌شوند و پایین بودن قیمت تمام شده داروی ایرانی نسبت به قیمت دارو در بازارهای دارویی دنیا و حفظ کیفیت و استانداردهای دارو که در اغلب موارد قابل رقابت با مشابه خارجی است، از دیگر نقاط قوت صنعت دارویی کشور است.

تمامی این مزایا و قابلیت­ها سبب می­گردد که ایران را جهت تبدیل به هاب داروسازی، در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا محق دانست.

تبدیل شدن به هاب لجستیکی بین‌المللی و منطقه‌ای، یکی از مهمترین راهبردهای تجاری کشورها طی سالیان اخیر در رشد و توسعه اقتصادی بوده است. کلمه هاب طبق تعریف لغت‌نامه‌ای به معنی محل تمرکز و تجمع فعالیت‌های یک منطقه یا یک شبکه وسیع‌تر است. بطور کلی اگر هاب را یک نقش یا یک صفت برای یک مکان تصور کنیم، در این صورت در ابعاد کلان و ملی،‌ از یک سو نقش یک کشور، به­عنوان هاب تجاری/ لجستیکی، در تجارت بین‌الملل و از سوی دیگر نقاطی از داخل آن کشور به­عنوان هاب تجارت داخلی،­قابل بررسی خواهد بود.

مجموعه­ای از ویژگی­ها برای یک کشور، آن را تبدیل به یک هاب تجاری/ لجستیکی در سطح منطقه­ای یا بین­المللی می­کند. سابقه دیرینه بازرگانی و لجستیک، موهبت‌های خدادادی و موقعیت ژئوپلیتیک، خود باعث شده است تا ایران را کشوری لجستیکی بنامند. قرار گرفتن در مسیر پنج کریدور اصلی ترانزیت و حمل‌ و نقل بین‌المللی، امکان استفاده و بکارگیری همه روش­‌های پنجگانه حمل ‌و نقل (اعم از: جاده‌ای، ریلی، هوایی، دریایی و خطوط لوله)، داشتن ساحل آبی و مرز خشکی گسترده، دسترسی به آب‌های آزاد، داشتن بنادری که پتانسیل قرار گرفتن بین ده بندر بزرگ لجستیکی دنیا را دارا هستند، وسعت زیاد و بازار مصرف وسیع کشور، دسترسی به کشورهای زیاد در شعاع مشخص جغرافیایی، وجود ارتباط کالایی زیاد بین کشورهای اطراف ایران که ترانزیت آن­ها از ایران (درصورت فراهم بودن شرایط مساوی با سایر مسیرهای رقیب) هم به لحاظ زمان و هم هزینه مقرون به صرفه‌تر می‌باشد؛ همه و همه بیانگر مزیت‌های لجستیکی فوق‌العاده و حتی منحصر بفرد ایران می‌باشد.

اما به‌طور حتم مزیت جغرافیایی‌، تنها راه دستیابی به هدفی به نام «هاب تجاری» نیست و باید شرایط دیگری در کنار این مزیت‌ها فراهم شود، از این رو برای اینکه ایران به هاب‌ منطقه‌ای تبدیل شود، ابتدا باید زیرساخت‌های این امر را در کشور فراهم کرد تا مشکلات موجود در امر تجارت نیز حل شود. پس لازم است به سوالات کلیدی در این خصوص پاسخ داد از جمله:

 

  • برای توسعه صادرات، باید شناخت درستی از بازار دارویی کشور داشت، اینکه نقاط ضعف و قوت بازار دارویی کشور کجاست؟
  • آیا کارخانه‌های داروسازی کشور ظرفیت تولید دارو در حجم زیاد و با تکنولوژی بالا را دارند؟
  • وضعیت فعلی نقدینگی کارخانه‌های داروسازی کشور، به چه شکل است؟
  • چالش‌های پیش روی صنعت داروسازی جهت ورود به بازارهای جهانی چیست؟
  • آیا شرکت‌های دارویی، گام‌های اساسی را در زمینه برندسازی جهانی برداشته‌اند؟

ایران فارما فرصت نمایش بالندگی توان دارویی کشور

نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما)،توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و با همکاری وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو و بامشارکت شرکت‌های داروسازی،انجمن‌­ها و سندیکاها و سایرنهادهای مرتبط، سه دوره خود را پشت سر می­‌گذارد و در آستانه 4 سالگی است.

نمایشگاهی که با آنکه عمر طولانی از حیات آن نمی­گذرد، به همت سندیکای صنایع داروهای انسانی ایران که با سابقه‌ترین و فعال‌ترین سندیکا در میان صنایع دارویی ایران است و با روابط خوبی که با نهادهای مختلف دولتی و حکومتی، مراجع دارویی کشورهای مختلف و دیگر سندیکاها دارد، امکان جذب حداکثری صنایع دارویی را فراهم می­آورد.

فراهم‌سازی فضای گفتگو و ارتباط چهره به چهره باشرکت‌­های فعال داخلی وخارجی در صنعت دارو وایجاد فضاهای تعامل، اطلاعرسانی از آخرین تحولات و دستاوردهای صنعت دارو و صنایع وابسته، معرفی توانمندی‌های شرکت‌ها به منظور افزایش صادرات در رویدادهای گوناگون، امکان آشنایی بابازارهای جدید و ایجاد بستر لازم جهت انتقال دانش فنی،معرفی محصولات و تکنولوژی‌های نوین، فرصت جذب سرمایه‌‌گذار وارائه خدمات بیمه، پوشش گسترده رسانه‌ای هدفمند و دیجیتال، برگزاری ده­ها کارگاه آموزشی و انتقال تجربه، مشارکت بیش از 500 شرکت داخلی و خارجی و بازدید 30 هزار متخصص داخلی و خارجی، تنها برخی از ویژگی‌های نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته است.

نمایشگاه ایران فارما در سال‌های اخیر بستری مناسب را به منظور معرفی توانمندی‌های صنایع دارویی در حوزه‌های تولید، توزیع، تجهیزات، مهندسی، تولید تحت لیسانس در داخل یا خارج مرزهای کشور، مشاوره، کارآزمایی‌های بالینی، رگولاتوری، و عرضه دارو فراهم آورده است و از علائم اثربخش بودن این نمایشگاه، می‌توان از تعداد عقد قراردادهای جدید مرتبط با بازار کسب و کار اعم از سرمایه گذاری داخلی و خارجی، صادرات، انتقال دانش فنی و ... نام برد؛ از این رو ایران فارما فرصتی طلایی برای صنعت دارو محسوب می‌شود.

ایران فارما به عنوان نمایشگاهی دانش‌محور- صنعت محور، فرصت‌های لازم را جهت نمایش توان دارویی ایران در زمینه‌های علمی و فنی به سایر کشورها فراهم خواهد نمود و موقعیت مناسبی جهت تبدیل ایران به هاب تجاری منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد بود.

این موضوع را با تاکید بر این نکته به پایان می‌رسانیم که تبدیل شدن ایران به هاب لجستیکی/تجاری منطقه در زمینه دارویی قطعأ می‌تواند به عنوان یک اهرم بسیار قوی پیشگیرانه در مقابل تحریم‌های غیرمنصفانه بین‌المللی و کشورهای غربی، عمل نماید. چراکه وقتی ایران شاهراه ارتباطی و هاب تجاری خیلی از کشورهای دنیا باشد و تعاملات تجاری فیمابین این کشورها از بستر ایران صورت پذیرد، قدر مسلم همین کشورها در قبال اعمال و تصویب تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، موضع مخالف خواهند گرفت. بدون شک، در صورت تبدیل شدن ایران به هاب لجستیکی بین‌المللی، دیگر حذف کردن ایران از صحنه تجارت بین‌الملل امری غیرممکن خواهد بود و ایران قدرت چانه‌زنی بالایی در صحنه‌های بین‌المللی خواهد داشت.

اتفاق­های مهم ایران فارما 2018:

  • آیا می‌­دانید (فارمکسیل) بزرگترین انجمن دارویی هندوستان در چهارمین نمایشگاه ایران فارما با160 مترمربع فضای نمایشگاهی حضور خواهد داشت؟
  • آیا می‌­دانید تاکنون بیش از هشتاد درصد از فضای نمایشگاه ایران فارما جانمایی شده است و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط تیرماه، تمام فضای نمایشگاه جانمایی گردد؟
  • آیا می‌­دانید ایران فارما 2018، آغاز همکاری با سه نمایندگی عامل در سه کشور ایتالیا، هند و چین خواهد بود؟

 

 

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26